Stylový návrat plzeňského srdcaře

Návrat jak má být. Po 10 měsících se Petr Vampola objevil v dresu Plzně a hned připravil vítězný gól, který ve 39. minutě rozklíčoval napínavý duel. Představil se tak, jak si jej fanoušci pamatují. Těžko odstavitelný od puku, neúnavný forčekink, odvážné průniky. Po zápase si užíval radost s fanoušky Plzně. „Na zápase jsem se moc těšil, užil jsem si ho,“ líčil spokojeně po vítězném duelu. Po jeho akci rozhodl duel všudypřítomný Martin Heřman, výtečný výkon podal gólman Tomáš Pöpperle, který dokonce kryl trestné střílení domácího Nouzy. Do černého opět zacílil Tyler Scofield, hrající druhý extraligový zápas.

Aktivní rozhlet Plzně přibrzdila vyloučení. Ani přesilové výhody však domácím k tlaku příliš nepomohly, až z rychlého protiútoku při hře 5 na 5 v 9. minutě vytěžili domácí velkou šanci, a to trestné střílení. Mladoboleslavský specialista Tomáš Nouza zkusil svojí originální kličku, ale neuspěl. „Věděl jsem, co dělá, ale čekal jsem v ten moment spíš kličku na druhou stranu. Hlavně jsem nechtěl úplně odjet z branky,“ popisoval ze své perspektivy klíčovou situaci Tomáš Pöpperle, který Nouzu vychytal. Ve 14. minutě se při své přesilové hře prosadila Plzeň. Bomersback na hranici faulu vybojoval puk, který Vlasák posunul na Scofielda a ten nechytatelně zavěsil. Domácí se zlobili, ale v zápase nepříliš přesní rozhodčí byli neoblomní.

Ve 20. minutě bylo pro domácí ještě hůře. Sup trestuhodně špatně vyhodil, na modré puk chytil Jeřábek, nastřelil sice clonícího beka, ale puk se odrazil přímo k Tomáš Vlasákovi, na kterého zívala prázdná brána, 0:2. Marek Schwarz mohl pouze nechápavě rozhodit rukama. Herně i výsledkově vcelku jasná záležitost se změnila v polovině zápasu. Martin Straka se ve sprinterském souboji sice dostal před domácího borce, přesto jej sudí vykázali za hákování. Za katr plzeňský kapitán odjížděl s rezignovaným širokým úsměvem, ale ten zamrzl. Vrbata vypálil od modré a vyraženou střelu pohotově dorazil Handlovský. „Nestihl jsem to přikrýt a pak mi to tam propadlo nevím kudy,“ zavzpomínal plzeňský gólman.

A za necelé dvě minuty bylo dokonce srovnáno. Obrovský závar před plzeňskou klecí dokonal šťouchnutím do puku Valdemar Jiruš. „Střelu jsem viděl, už jsem myslel, že jí mám v lapačce, ale těsně přede mnou ji náš bek přizvedl,“ vykresluje Tomáš Pöpperle. Vyrovnáno. „Měli jsme tady malý výpadek,“ přiznal navrátilec Vampola. Ten byl nakonec epicentrem vítězné situace. „Jirka Hanzlík puk dobře vyvezl, já byl na ledě dlouho, neměl jsem rychlost. Tak jsem zkusil střelu na dorážku a doufal, že tam kluci budou,“ popisuje Vampola. Ránu od modré Schwarz vyrazil k najíždějícímu Martinu Heřmanovi a centr čtvrté zavěsil nakonec vítěznou trefu.

Třetí třetina nepřinesla očekávaný nápor domácích, naopak v obrovské šanci mohl hosty v přečíslení uklidnit Jaroslav Kracík, ale v rozhodující chvíli nedokázal puk usměrnit do odkryté klece. Plzeň svůj náskok spolehlivě bránila, byť čelila i několika přesilovým hrám. „Hráli jsme jednoduše, vyhazovali puky do středního pásma, platilo to,“ říká Petr Vampola. Infarktové situace přišly až v poslední minutě, domácí šli do přesilové hry a pár sekund před koncem bylo před plzeňskou brankou hodně horko, puk nepřehledně lítal před čarou. „Hlavně jsem uhýbal, aby z toho nebyl vlastní gól,“ usmívá se Tomáš Pöpperle. Siréna nakonec ohlásila tříbodový export do Plzně.

Fanoušci si užívali vítězství a svoji pozornost zaměřili na dva borce, Petra Vampolu a Tomáše Pöpperleho. „Užívali jsme si to, fanoušci přijeli, byli skvělí,“ chválí Petr Vampola. „Každé takové vítězství je super, radost se pak přenáší do oslav,“ spokojeně se usmívá druhý hrdina zápasu, Tomáš Pöpperle. Hlavním tématem zápasu byl však návrat Petra Vampoly do plzeňského dresu, který výsledkově i herně vyšel. „Cítil jsem se výborně, poctivě jsem trénoval, měl jsem z toho dnes dobrý pocit, hlavně celý mužstvo šlape. Máme tři body, to se cení,“ libuje si.

O návratu reprezentačního útočníka již bylo řečeno mnohé, Petr Vampola neskrývá své modrobílé srdíčko. „Plzeň je moje srdeční záležitost. Samozřejmě je hokej i o tom se zabezpečit, ale letos jsem si prostě řekl, že už jsem toho prožil dost a nechtěl jsem už nic riskovat. Byly tam nějaké nabídky ze Švédska i z Česka, ale v Čechách bych šel jedině do Plzně. Věřím, že jsem se rozhodl správně. V Plzni mám manželku, chci si hokej užít, prožít dobrou sezónu a třeba se i zkusit dostat do reprezentace,“ sype ze sebe oblíbenec plzeňských tribun. Těm se představí v neděli a jistě se může těšit na bouřlivé uvítání. „Moc se na zápas v Plzni těším, bude to výborný. Jestli bude chytat Hašek, tak to bude o to atraktivnější,“ uzavírá Petr Vampola.

Generační souboj s Dominikem Haškem tak proti Pardubicím možná čeká gólmana Tomáše Pöpperleho, ten si především pochvaloval úspěšný reparát za nepovedený duel ve Vítkovicích. "Chtěl jsem ten zápas odčinit. S Pejchym stále komunikujeme, je skvělý, že tu je někdo jako trenér gólmanů je a že to je právě Pejchy, který chytal a ví co a jak. Ví koho postavit, koho nechat sedět. Rozhodl se správně," vysekl na závěr poklonu Ruldofu Pejcharovi plzeňský gólman.