Ondřej Havlíček #66

Ondřej Havlíček #66: Celý tým hrál, co měl

Plzeň – V dohrávce sedmadvacátého kola čekala na indiány rozjetá Sparta. Jenže modrobílí do zápasu doslova vlétli a již po šesti minutách vedli o dvě branky, když na 2:0 zvyšoval po pohledné akci premiérovým gólem v extralize Ondřej Havlíček. „Mně krásně našel Dušan Andrašovský, já jen zavřel oči a snažil se trefit bránu. Jsem rád, že mi to tam spadlo a pomohl jsem mančaftu,“ popisuje dvacetiletý forvard.

Host z Ústí nad Labem si svůj pátý extraligový start užíval. „Diváci nás hnali, byli opět fantastičtí. I mně se hrálo dobře, náš útok si sedl, pramenilo to ale i z toho, že celý tým hrál, co měl. Takže povedený večer,“ vypráví. Ondřej Havlíček má sice na svém kontě zkušeností z nejvyšší soutěže poskrovnu, na ledě to ale rozhodně vidět není, dnes přidal i asistenci, čím to? „Hraji uvolněně. Vše tady je pro mě nová zkušenost a pouze doufám, že svou šanci využiji. Jsem za ní pochopitelně strašně moc rád,“ dodává.

Pravidelný účastník reprezentačních výběrů trávil poslední sezóny putováním mezi juniorkou a A-týmem ústeckých Lvů, jak tedy bylo těžké se adaptovat na extraligu? „První liga je méně agresivnější a asi i pomalejší. Některé zápasy jsou takový ten „HURÁ“ hokej. Tolik se nedbá na dodržování stanovených postů, myslí se spíše na útok, než-li obranu,“ snaží se hledat největší rozdíly plzeňská šestašedesátka.

Očima Mariana Jelínka

„My máme pár lidí, kteří pro nás sledují první, druhou i juniorskou ligu a ozvali se nám, že právě Ondřej se jim zamlouvá, že o něj v Ústí nemají zájem a posílají ho do Třebíče. Říkali jsme si, že je zvláštní, když ho nechtěj v Ústí. Každopádně jsme se na něj podívali, pozvali ho k nám a musím uznat, že něco hokejového v něm je. Proto jsme se rozhodli, že tady zůstane do konce sezóny. Pak se uvidí, co bude dál, protože jeho smlouva je taková složitější."

Brankou a přihrávkou se ale dnes blýskl i Michal Dvořák. „Já dostal perfektní příhru, rozhodl jsem se vystřelit z otočky z první a naštěstí to tam padlo,“ popisuje až skromně velmi povedený zásah. Byl hlavně rád, že se povedlo zlomit nepovedený výkon z Třince. „Hlavně, že jsme dnes začali jinak. Po zápase ve Třinci jsme si vše vyříkali a na ledě to bylo vidět. To mě těší,“ říká.

Ale i velkému bojovníkovi bylo v zápase úzko. Jeho přísné vyloučení znamenalo pro Západočechy hru ve třech a snížení Sparty v závěru druhé třetiny. „Naprosto v klidu jsme si to s rozhodčím vyříkal. Uznal jsem, že to byl faul a šel jsem si sednout,“ popisuje již s úsměvem na tváři. Společně se vrátil i ke kontumovanému zápasu, díky kterému spadly Plzni do klína tři body. „Je to super, když vám je takhle někdo dá zadarmo, taky alespoň víme, jaké to je. Ale teď vážně. Ty body jsme si nezasloužily, na ledě jsme byli jednoduše horší,“ přiznává bez váhání.

Očima Mariana Jelínka

„Mě ty body vůbec netěší, ta zpráva se mnou nic neudělala. Spíše je smutné, že se takovéhle věci dějí. My jsme ten zápas prostě prohráli a rozhodně to nebylo tím, že nastoupil devatenáctiletý obránce."

Pozápasový hattrick uzavřel třetí muž, který dnes přidal do statistik také branku i asistenci. „Pochvala patří celému mužstvu. Není podstatné kdo dá gól. Dnes se potvrdilo, že tým pracuje jako jeden muž. Je dobře, že se prosadily i ostatní útoky, nemůže vše táhnout pouze ten první či druhý,“ těšilo nejvíce Dušana Andrašovského. „Důležité bylo, že nám konečně vyšel vstup do zápasu, což nám dlouho chybělo,“ dodává pětatřicetiletý navrátilec.

Plzeň dnes nastupovala proti vedoucí Spartě a hráči si to uvědomovali. „Měli jsme před utkáním respekt, ale ten pak musel jít stranou,“ popisuje. „Duel byl opravdu těžký. Každý jejich útočník má velkou individuální sílu, když jsou u puku, jsou stále nebezpeční. Proto jsem rád, že jsme zvládli prakticky bez chyb závěrečnou třetinu,“ dodává na závěr.

Očima Mariana Jelínka

„Utkání v Třinci se nám nepovedlo a já se rozhodl pozměnit složení útoků a roztrhl jsem Dvořáka, Pituleho a Johnsona. Ta lajna byla v listopadu i částečně v prosinci excelentní, držela nás nad vodou, když se prvním dvěma nedařilo, ale jak se říká, trochu to vyprchalo, chtěl jsem hráčům dát nový impuls. O to více mě těší, že dnes právě tyto útoky, které mají spíše jinou úlohu, rozhodly."