Ohlasy 45. kolo

Nechci nahradit Milana Gulaše, chci týmu pomoct k úspěchu, hlásí po svém návratu Petr Vampola

Plzeň - Celých sedm zápasů čekala Plzeň na výhru. Povedlo se jí to až proti Vítkovicím v rámci 45. kola. Touto výhrou si nejen hráči Škodovky dokázali, že krize nebyla nekonečná, ale také si obhájili vedoucí pozici extraligového pelotonu, kterou drží od 13. kola. U výhry byl už přítomný i navrátilec Petr Vampola. „Kluci mi návrat hodně usnadnili,“ prohlásil útočník, jež nastoupil se svou tradiční čtrnáctkou na dresu.

Petr Vampola

Petr Vampola se vrátil do české extraligy po tříleté přestávce. Přes Rusko a Švédsko se objevil opět v Plzni. „Hraje se tu trochu jiný hokej než ve Švédsku, tam je to urputnější, víc se bojuje. Tady to bylo něco trochu jiného, musel jsem se technicky přizpůsobit klukům,“ vyprávěl po zápase mistr světa z roku 2010. „Musím ale říct, že mi kluci návrat hodně usnadnili. Hrálo se s nimi dobře,“ pokračoval Vampola.

Petr Vampola si byl dobře vědom toho, že do Plzně nepřestupuje za jednoduché situace. Jeho současní spoluhráči prohráli před jeho příchodem sedm zápasů v řadě a před dnešním utkáním bylo dokonce po dlouhé době ohroženo i jejich první místo. My jsme prohrávali i ve Švédku, žádná změna mě tedy nečekala,“ usmál se Vampola. „Teď už musíme ladit formu na play-off, to, že se pár zápasů za sezónu prohraje, se prostě stává,“ hodil útočník nepříjemnou sérii za hlavu.

O dění v české extralize ale ani přes svá zahraniční působení pojem neztratil. „Sledoval jsem konkrétně Plzeň, ale zajímal jsem se samozřejmě o celou extraligu,“ prozradila plzeňská čtrnáctka. Do Plzně se těšil, šel do známého prostředí. „Pár kluků se vyměnilo, ale jádro týmu zůstalo stejné. Pořád je tu výborná parta, což je důležité do bojů, které nás čekají,“ řekl Vampola.

I když sérii indiánských proher nepovažoval za nijak tragickou, byl moc rád, že v obnovené premiéře v plzeňském dresu zažil vítězství. „Byli jsme dobře připravení, šli jsme si za svým cílem – za výhrou a třemi body,“ vyprávěl po utkání s úlevou muž, který přišel do Plzně po odchodu Milana Gulaše. „Počítám s tím, že na mě bude tlak. Ale kdybych necítil, že můžu Plzni pomoct, tak bych sem nechodil a šel bych za jinou nabídku. Milan Gulaš odvedl výbornou práci, udělal spoustu bodů. Nechci ho nahradit, jsem jiný typ hráče. Ale chci opravdu pomoct, abychom konečně udělali nějaký úspěch,“ zakončil Vampola.

Michal Dvořák

Zatímco Petr Vampola znal plzeňskou šňůru proher pouze z doslechu, Michal Dvořák ji s týmem prožíval coby jeho nedílná součást. „Měli jsme spoustu porad, dívali se na spoustu videí, mluvili jsme o tom v kabině. Byl na nás tlak od vedení, od diváků… Samozřejmě nás to štvalo,“ komentoval Michal Dvořák sedm proher v řadě. Ale v rámci 45. kola už se Plzeň zvedla, zachovala se jako správný lídr a smetl svého soka, aniž by mu dovolila vstřelit jediný gól. Vítkovice už v Plzni neskórovaly dvě utkání v řadě. „Přesně takový zápas jsme potřebovali. Jsem moc rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo,“ ulevilo se Dvořákovi.

Když se nedařilo, bylo pro hráče těžké pojmenovat přesný důvod, proč to nejde. Nyní, když měl Michal Dvořák srovnání povedenějšího zápasu, už si dovolil trochu analyzovat. „Chyběl nám šmrnc, byli jsme málo agresivní v osobních soubojích, nevytvářeli jsme na soupeře tlak. Dneska jsme to všechno měli, zasloužili jsme si vyhrát,“ myslí si hráč s číslem padesát dva. Jemu se ulevilo i osobně. Po dlouhých diskuzích a debatách je definitivní, že nikam neodchází, naopak dokončí sezónu v Plzni. „Když hráč ví, na čem je, že může hrát za svůj klub, tak mu to ohromně psychicky pomůže,“ svěřil se Michal Dvořák na závěr.