Rozhovor Beneš

Beneš má jasno: Na individuality se v play-off nehraje!

Martin Beneš patří do početné plzeňské legie v mládežnických reprezentacích. Hráč oblékající dres české sedmnáctky ale momentálně národní starosti a radosti z hlavy vytěsnil a myslí na jediné – uspět s plzeňským starším dorostem v ošemetných bojích play-off.

Martine, patříš mezi stabilní členy reprezentační sedmnáctky. Můžeš se ohlédnout za akcemi, které jsi s národním týmem absolvoval?
Reprezentační sezóna začala turnajem pěti zemí v Chomutově, kde jsme skončili třetí. Následně jsme absolvovali listopadové trojutkání s Finskem, které jsme vyhráli v poměru 2:1 na zápasy. Na Vánoce jsme odletěli na turnaj do kanadského Calgary, kde jsme během pobytu v zámoří odehráli osm utkání, z toho sedm vítězných a jen jedno prohrané.
V únoru se konal turnaj pěti zemí ve finském Jarvenpaa, který se nám vůbec nevydařil a skončili jsme na posledním, pátém místě. Na turnaji jsme si dokázali vytvořit nevídané množství šancí, bohužel bez gólového efektu. Tento samý problém jsme měli na Evropské olympiádě mládeže 2013 v rumunském Brašově, kde jsme nakonec obsadili čtvrtou příčku.

A co konkrétně tvá úloha v reprezentaci. Liší se hodně od povinností v Plzni?
Největším rozdílem je to, že v národním mužstvu jsou mými úkoly spíše defenzivní hra a hra v oslabení.

Plzeňský starší dorost letos v základní části bojoval s výkyvy v sezóně. Vítězné série vystřídaly šňůry proher. Jakto?
Po sérii výher přišlo uspokojení, a tím se začalo prohrávat. Museli jsme se kousnout a začít znovu na sto procent makat.

Postupem do skupiny A jste zároveň získali účast v play-off. Bylo o co hrát, když jste měli své jisté?
Rozhodně! Chtěli jsme postoupit z předních příček tabulky, a tím získat co nejlepší postavení v play-off. Proto pro nás nebylo obtížné motivovat se na zápasy. Sledovali jsme tabulku a zjišťovali, který případný soupeř nás v play-off potká. Ale stále platí, že pokud chceme uspět, musíme porazit každého.

Závěr základní části vám vyšel na výbornou – porazili jste jak silný Třinec, tak neméně nebezpečné Vítkovice.
Chtěli jsme oba první celky tabulky doma porazit. Výhry byly naší první motivací a cíl jsme splnili. Zápasy byly vyrovnané – oba moravské týmy prokázaly, že mají kvalitní mužstva, ale my jsme zaslouženě zvítězili.

Probírala se v kabině loňská brzká prohra v play-off, kdy se rychle překvapivě vypadlo?
Probírala. (smích) Nemá cenu se ale vracet! Musíme se soustředit na to, co je teď, a jít zápas od zápasu dál.

Loni se osmifinále hrálo na celkové skóre, letos se zpět vrátil systém, kdy postupuje tým, který jako první získá dvě výhry. Který je podle tebe lepší?
Myslím si, že spravedlivější je systém dvou výher. Projeví se pak výhoda lépe postavených týmů, které si možnost případných dvou domácích zápasů zasloužily přes celou sezónu.

V osmifinále jste jednoznačně vyřadili Slavii. Byli jste na ni tak dobře připraveni?
Pražané byli rozhodně těžkým soupeřem. V zápase na jejich ledě jsme dlouho vedli jen 1:0 a domácí pořád kousali, ale nám zachytal výborně gólman. Navíc jsme přidali šťastný gól a pak dohrávali na jistotu. V domácím zápase pak bylo rozhodnuto po první třetině, kterou jsme vyhráli 3:0 a postup si pohlídali.

Dnes (v pondělí – pozn.) odjíždíte k prvnímu utkání čtvrtfinále na led Karlových Varů. Jsou pro vás přijatelným soupeřem?
Jak jsem říkal, jestli chceme uspět, musíme porazit každého. Ve čtvrtfinále není lehkého soupeře, nemůžeme si vybírat.

Na ledě už jste se potkali se všemi osmi týmy, které bojují o titul. Který je podle tebe nejsilnější?
Z mého pohledu je to Třinec. Už při pohledu na konečnou tabulku po základní části je jasné, že je velice kvalitním týmem.

Jak ty vidíš šance plzeňského staršího dorostu?
Titul! (smích) Mužstvo na to máme, ale musíme hrát jako tým. Na individuality se play-off nevyhrává.