KLA-PLZ 4:1 - Plzeň si přivřela dveře do play-off!

K l a d n o - Plzeňákům se klíčový boj o play-off hrubě nevydařil. Nepovedený úvod zlepšená hra ve třetí třetině již zachránit nemohla. Na kladenské vedení 3:0 odpověděl gólem Martin Paroulek, ovšem na body to zdaleka nestačilo. Rabat využil tři přesilové hry, působil bojovněji a po zásluze si třemi body zajistil účast v play-off. Naopak překvapivá výhra Litvínova v Liberci vidinu play-off značně vzdálila Lasselsbergeru Plzeň. Do plzeňského dresu se na Kladně po zranění vrátil Martin Výborný.

Rytíři Kladno - HC Škoda Plzeň

4:1
1:0, 2:0, 1:1

Branky a nahrávky: 9. Kysela (Mrázek, Jelínek), 22. Horna (Zeman, Špelda), 36. Patera (Bílek, Martin Procházka), 58. Bílek (Patera, T. Kaberle) - 55. Paroulek (Kracík). Rozhodčí: Jebavý, Smeták - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 8:12. Využití: 3:0. Diváci: 3524.

Orct - Ševc, T. Kaberle, Zeman, Špelda, Jelínek (21. V. Čech), P. Kasík - Bílek, Patera, Martin Procházka - Horna, Gardoň, Hrdina - Kysela, Zajíc, Mrázek - M. Hořava, Kalla, Martin Frolík.

Pejchar - Marshall, Trnka, Cartelli, Jindřich (41. M. Výborný), L. Procházka, Výtisk - Duda, Michal Straka, Andrašovský - Paroulek, D. Moravec, Kracík - Adamský, Kudrna, Matějovský.

Jan Výtisk 0 0 0 0 2

Až do 3. minuty důležitého zápasu čekaly ochozy na významnější hokejovou událost. Vyloučen byl Jason Marshall a Kladeňáci poprvé pořádně zatopili pod kotlem. Pálil několikrát ostře Tomáš Kaberle, na konci výhody puk po rychlém výpadu jen o milimetry minul pravou tyč Pejcharovy klece. Plzeň oplatila výpady Kudrny a Adamského v rychlém sledu po sobě, ale střely šly z uctivé vzdálenosti. Držení Jindřicha si v 9. minutě vybral ze soubojů za brankou Pejchara sudí Jebavý a nabídl domácím druhou přesilovku. Ani ne za minutu Mrázek z rohu přihrál Kyselovi, který sám před Pejcharem střelou nad lapačku otevřel skóre - 1:0. Plzeň pozvedla hlavu, ale jedinou nebezpečnou akcí byla střela z levého křídla, kterou těsně vedle branky namířil Paroulek. Dotřetice byl poté vyloučen plzeňský hráč, pykal Cartelli. Po minutě přesilové hry nasadil svému soupeři na puku čistý "strom" Libor Procházka, ovšem ke svému údivu musel přisednout ke Cartellimu. Pejchar čelil opakovaným ranám Kaberleho. Hosté přežili dvojnásobné oslabení a při hře 5 na 4 se při atakování rozhrávky Kladna po zákroku na hranici faulu dostal do obrovské šance Matějovský, ovšem nedal. Rozhozená dvojice sudích poté vyloučila za běžný zákrok domácího Bílka. V přesilové hře od modré pálil Procházka, z mezikruží nepropálil Orcta další pumelicí Paroulek.

Prostřední část hry začal obrovskou šancí Martin Procházka, domácí však jeho neúspěch příliš mrzet nemusel. Jako nůž máslem prošel přes Jindřicha ve 22. minutě Kladeňák Zeman, namazal před branku Hornovi a ten se jemnou tečí trefil pod pravou ruku Pejchara - 2:0. Plzeň pomyslně stála jako opařená. Nenabudila ji ani přesilová hra po faulu Zemana, jediným pokusem byl švih Trnky od modré. Ve 27. minutě ale mohl přijít blesk z čistého nebe, Duda se řítil sám na Orcta, kličku do bekhendu však domácí gólman pokryl betonem. Potřetí málem inkasoval Pejchar po střele Špeldy, Gardoň na dlouhou hůl dorážel, ale zvedl puk až nečekaně vysoko. Plzeň nevyužila ani další přesilovou hru, kdy seděl Čech. Hosté sice manévrovali v útočném pásmu, ale Orctovi stačilo se pouze přemisťovat od tyče k tyči a sledovat hru. Jak se dá využít výhoda jednoho muže v poli se mohli hosté podívat ve 36. minutě. Jak podle šablony, přihrávka z rohu na zcela nekrytého hráče před brankou, kterým byl tentokrát Patera - 3:0. Za 20 sekund odjel na trestnou Mrázek, ale Plzeň navázala na předchozí nepovedené výhody jednoho muže v poli.

Kdo čekal útočnou smršť plzeňského týmu ve třetí třetině, musel být hluboce zklamán. Plzeň sice postupně zlepšovala svůj výkon, ale šance měli domácí. Dvojice Mrázek-Kysela možná ještě nyní nechápe, jak mohli sami před Pejcharem ve 43. minutě zaváhat. Orct vyvolal bouři nadšení o minutu později, Kudrna bombou zpoza obránce vyprášil kladenskému gólmanovi lapačku. Plzeň pomalu přebírala iniciativu, velkou šanci měl Kracík. Vcelku komickou situací se ve 46. minutě prezentovala dvojice sudích Jebavý-Smeták. Po vhazování v útočném pásmu Plzně držel Kalla hůl Kudrnovi, zatímco však ruka dva metry opodál stojícího Jebavého zůstala dole, Smeták přes dvě třetiny kluziště vykázal Kallu na trestnou. Ve 49. minutě byl již Jebavý o mnoho pozornější a vyloučil za sekání Matějovského. Podruhé se v jedné třetině sám před Pejcharem objevil Mrázek, ale skóre se nezměnilo. Posmutnělí fanoušci Lasselsbergeru se jednoho gólu přeci jen dočkali. Neodbytný Moravec obral o puk Kasíka, podražený Kracík stačil puk ještě posunout na Paroulka, který tváří v tvář Orctovi nedal sokovi šanci - 3:1. Jakékoli myšlenky na zvrat vzala 56. minuta, kdy trestem 2+2 minuty ocenil Jebavý zákrok Michala Straky. Kladno dotřetice skórovalo v přesilové hře a opět stejným způsobem. Na přihrávku Patery si z rohu najel Vítězslav Bílek a nad pravým betonem Pejchara se prohnala čtvrtá gólová trefa - 4:1. Kladenský stadion burácel nadšením, Středočeši po dlouhých letech mohou počítat s play-off.

Zdeněk Müller (Kladno): "Měli jsme velmi dobrý začátek, ale ve druhé třetině se Plzeň zlepšila, ovšem nám opět zachytal velmi dobře gólman Orct. Po tříbrankovém vedení jsem již věřil, že zápas dotáhneme do vítězného konce. Pro Kladno je velký úspěch, že jsme se dostali s předstihem do play off."

Jiří Neubauer (Plzeň): "Kladno začalo velmi dobře, bohužel jsme v úvodu nestačili a zbytečným vylučováním jsme dostali domácí na koně. Inkasovali jsme v první dvacetiminutovce pouze jednu branku, což mělo být schůdné do druhé třetiny. Vypracovali jsme si řadu příležitostí, hráli jsme i přesilovky, ale v koncovce jsme byli bezzubí. Po vedení Kladna 3:0 jsem moc nevěřil v obrat utkání. Zápas byl dost tvrdý, na obou stranách byla řada nečistých zákroků."