Ulč v posledních vteřinách uchránil vítězství

Po těžkém boji a prohrané první třetině zůstaly body nakonec doma. Hosté z Litvínova sice po první třetině vedli, ale nejmladší Plzeňan na ledě Tomáš Kubalík vyrovnal a ve 43. minutě vstřelil vítězný gól Miroslav Šimán. V závěru se hosté odhodlali k power-play, během níž předvedl senzační zákrok brankář Petr Ulč, z něhož klíčový moment udělal hrdinu zápasu. Ulčem vyražený puk už Maxa nasměroval jen do tyče a Plzeň "ubojovala" vítězství 2:1.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

2:1
0:1, 1:0, 1:0

Branky: 34. Kubalík (Martinec, Bote), 43. Šimán (Benedikt) - 9. Přeučil (Šulta). Rozhodčí: Fraňo - Stofer, Beneš. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 127. střely na branku: 33:23. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1.

Ulč – Jonák, Mottl, Šebo, Štich, Martinec, Anderle – Jindra, Sýkora, Kocman - Šimán, Benedikt, Špinka - Bote, Malý, Kubalík - Šamot, Stránský

Fikrt – Kubát, Tročínský, Gažur, Panuška, Gula, Lomička – Zima, Maxa, Mikeš, Krastenics, T. Přeučil, Mašek, Kunz, Šulta, Češka

Domácí nezačali utkání s Litvínovem dobře. V obraně hráli zmateně, čímž pouštěli do šancí hosty a k první vlastní střele na branku se dostali až v 5. minutě. Pokusy o ofenzivu většinou končily nepřesnou přihrávkou. V čase 6:30 daroval domácím svojí nedisciplinovaností šanci na přesilovku Ažur. Z této výhody však stála za zmínku jen Anderleho rána od modré. Pět vteřin před koncem přesilovky vyrobili domácí hrubku ve svém obranném pásmu a Šulta s Přeučilem si sami před Ulčem věděli rady - 0:1.
Ve 12. minutě zastavil nájezd tří plzeňských na dva litvínovské hloupý faul obránce Jonáka. V nastalé přesilovce prováhal tutovku hostující Zima. V 15. minutě ujel všem domácí Jindra. V poslední chvíli jej obránce hostí Panuška zahákoval. Místo trestného střílení jej však sudí poslal na dvě minuty za katr. Přesilovka se domácím povedla lépe, ale bez gólového vyjádření.

Do druhé části vstoupili dorostenci HC Lasselsberger s podstatně lepší hrou a s lehce pozměněnou sestavou. Šance stíhala šanci: Malý, Bote a Špinka nedali, byť posila z Rokycan Ondřej Špinka vyrovnala málem rovnou z buly... Hosté přitvrdili, odnesl to Malý faulem hokejkou do obličeje mimo zraky rozhodčích. Zlepšená hra domácích pokračovala. Po dlouhém obléhání hostujícího brankáře Fikrta napřáhl na modré Martinec, jeho střelu ještě tečoval Kubalík a puk konečně zaplul do sítě - 1:1.

O chvíli později se domácí málem ujali vedení, ale střelu Kocmana Fikrt vyrazil a Jindra dorážku těsně minul. Ke konci třetiny si ještě oba týmy vychutnaly chronické problémy plzeňské časomíry.

Poslední část zápasu byla v režii domácích. Ve 3. minutě Šimán vybojoval puk, zavezl jej do útočného pásma, kde našel přesnou přihrávkou Benedikta, ten vypálil a celou akci zakončil gólovou dorážkou jeho střeleckého pokusu opět Šimán. Plzeň se tak poprvé v zápase ujala vedení. O pouhých osm vteřin později lovil Fikrt touš z branky znovu. Tento gól však uznán být nemohl pro nedovolenou hru rukou. V páté minutě sudí přehlédl další velmi ostrý zákrok hostí (faul kolenem) a rozčílený asistent trenéra domácích Vladimír Bednář s ním velmi důrazně pohovořil. Jak už to bývá přišla řada nervózních hrubých zákroků, vyloučení a spád hry se vytratil. Ve 49. minutě se zaskvěl efektním semaforem Fikrt proti Martincově bombě.

Na začátku 56. minuty zazvonil na tyčku hostující Zima. V čase 58:50 sáhli hosté k power play. Jen fantastický zákrok Ulče zabránil vyrovnání, dorážku této střely nasměroval Maxa naštěstí pro domácí jen do tyčky. O poslední šanci k vyrovnání se připravili sami hosté, když na trestnou usedl Zima. Konec zápasu odzvonil na tyčku hned z buly Jakub Kocman.

O stručné zhodnocení zápasu jsme požádali trenéra Františka Černého:
Litvínov po dvou porážkách chtěl bodovat, bránil a pro nás to bylo velice těžké utkání, které se velmi těžce otáčelo. Hosté úporně bránili a nám se nedařilo v koncovce.
Jak se vám líbily jednotlivé třetiny?
Abych pravdu řekl první třetina byla špatná. Na kluky to po gólu na 0:1 trochu padlo. Ve druhé jsme se zlepšili, prospěli nám korekce v sestavě. Z mnoha šancí jsme vytěžili jeden gól, ale zaplať Pán Bůh za něj. Poslední třetinu jsme hráli prakticky na jednu bránu a hosté se dostávali do hry jen v přesilovkách a v závěrečné power play.
Pan Bednář po tom faulu kolenem cosi vysvětloval rozhodčímu?
Jednalo se jen o běžné vysvětlování. Nám se to zdálo jako faul, jemu ne. Rozhodčí prostě píská co vidí, o nějakou nespokojenost s jeho výkonem nejde.