Zázračné oživení přineslo výhru

P l z e ň - Junioři: HC Lasselsberger Plzeň – HC Velvana Kladno 4:3.Začátek juniorské extraligy se blíží velmi rychlým tempem. Plzeňští mladíci si k poslednímu domácímu přípravnému zápasu pozvali celek Kladna. Duel s těžkým soupeřem měl být ostrou zkouškou pro - z velké části proměněný - kádr. Generálka nakonec Lasselsbergeru vyšla, i když po dvou odehraných třetinách vítězství nic nenasvědčovalo.

HC Škoda Plzeň - Rytíři Kladno

4:3
1:0, 1:3, 2:0

Branky: 16. Heršálek, 39. Kocman, 46. Setikovský, 54. Kořínek – 22. Hlusička, 33. Rudovský, 37. Voráček.
Rozhodčí: Rejthar. Vyloučení: 12:12, navíc Voráček 10 minut a Kos 5 minut + do konce utkání. Diváci: 100. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 4:3.

Halmoši - Kořínek, Kašpar, Heršálek, Mareš, Černý, Jonák, Kreuzman, Krajčík - Holý, Hobl, Fürbacher - Kepl, Žbontár, Šlauf - Heřman, Setikovský, Hajšman - Špinka, Kocman, Malý

Marek – Cikánek, Fiala, Trončínský, Babický, Cafourek, Kříž, Mizera, Růžička, Sedlák - Hudíček, Hlusička, Voráček - Kubát, Ibl, Stieler - Procházka, Iterský, Eiler - Hofman, Lhotský, Kos – Valský, Rudovský, Čermák

První šanci zápasu si vytvořili domácí. Hned na začátku 2. minuty se u levé tyče Markovy branky objevil Heřman, ale trefil hostujícího brankáře pouze do vesty. Vzápětí se před branku Středočechů proháčkoval Kepl, ale neměl dost času zakončit a slabou bekhendovou dorážku Černého hostující gólman bez problémů pokryl. První šance kladenských mladíků přišla až při hře 4 na 4. Většího prostoru na ledě využili Babický s Procházkou, ale druhý jmenovaný skákavou přihrávku netrefil, ač v té chvíli již stál sám před ležícím brankářem. V 6. minutě si Plzeňáci zahráli 23 sekund přesilovku 5 na 3. Ale jediný, kdo se odvážil vystřelit, byl Kořínek a jeho pokus kladenského gólmana nepřekvapil. Navíc početní výhodu předčasně ukončil Krajčík, který přehnal důraz v souboji u mantinelu. Přesilová hra Kladeňáky probudila. Vytvořili si velký tlak, avšak střeleckou příležitost si nevytvořili. Naopak Špinka našel z trestné lavice se vracejícího Mareše a jen díky Markovi se stav neměnil. Alespoň si vynutil vyloučení za záchranou brzdu tahajícího Trončínského. V početní výhodě roztočili Plzeňáci pěkný kolotoč, ale ani Heřman ani Setikovský se z těsné blízkosti neprosadili. Domácím ke gólu pomohla paradoxně až hra v oslabení. Špinka opět na konci početní nevýhody vyslal dlouhou přihrávku, našel vracejícího se Heršálka a ten se střelou mezi betony nemýlil. V čase 15:22 tedy domácí vedli 1:0. Závěr třetiny již žádné další šance nepřinesl. Naopak začalo přibývat ostrých soubojů a vyloučených.

Do druhé třetiny se přiřítil kladenský expres. Hosté sevřeli Plzeňany a hned po 64 sekundách hry nadvakrát překonal Halmošiho Hlusička. Domácí se po obdrženém gólu probrali a přidali, ale na rozjetého soupeře to nestačilo. Plzeňský gólman si musel připadat jak na střelnici. Nejdříve rozklekem zlikvidoval tutovku Voráčka a poté včas vymrštil levý beton proti jedovaté střele Cafourka. Obránci Lasselsbergeru působili v těchto chvílích na ledě jako kuželky. Nestíhali a museli si pomáhat fauly. V 29. minutě hráli hosté v dvojnásobné početní výhodě, ale stále se nemohli prosadit. Naopak na druhé straně zahrozili při následující krátké přesilovce Krajčík a Kořínek, ale jejich střely se zastavily v klubku těl před brankou. A o chvíli později se sám před Markem zjevil Špinka, ale ani on neuspěl. Po plzeňském intermezzu pokračoval kladenský koncert. V polovině 33. minuty si za obranu zajel Rudovský, dostal přesnou přihrávku od Hudíčka, střelou pod horní tyč nedal Halmošimu šanci a dostal tak vedení na stranu hostů. Západočeši dostali vzápětí šanci na vyrovnání, když byl vyloučen Trončínský. Ale místo stavu 2:2 svítil na výsledkové kostce stav 1:3. Černý střelou od modré trefil pouze clonícího Voráčka, ten mu ujel a přesnou střelou překonal domácího gólmana potřetí. S Plzeňskými to vypadalo špatně. Jenže pak se až neuvěřitelně rychle oklepali. Neuběhly ani dvě minuty a snížili na 2:3. V akci dva na dva se se štěstím prosadili Špinka a Kocman. Špinka z rohu poslal puk před branku a Kocman se v pádu trefil do odkryté branky. Snahu o vyrovnání přibrzdil svým čtyřminutovým trestem Kořínek. Navíc v čase 39:09 přišel další faul Heršálka a kladenská dvouminutová přesilovka pěti proti třem. Plzeňští trenéři nasadili trojici Hajšman, Hobl, Kreuzman a ta do konce prostřední části hry nepustila hosty ani do obranného pásma.

Stejná trojice nastoupila i na úvod třetí třetiny a tento tah se domácím trenérům vyplatil. Všichni tři předvedli vzorové bránění a udrželi tak šance Lasselsbergeru nad vodou. Jedinou nebezpečnou situaci připravil Halmošimu Heršálek, když si již při hře 5 na 4 srazil jedno z kladenských nahození na svou branku. Kladenský rychlík jako by se o přestávce rozbil a místo něj jela v závěrečném dějství pomalá lokálka. To vytušili i Západočeši a vrhli se do útoku. Kepla ještě stihl v úniku faulem zastavit Kříž, Kreuzman poté v přesilovce pouze rozezvonil tyč, ale osamocený Heřman již puk za klečícího Marka zasunout zvládl a vyrovnal tak v 46. minutě na 3:3. Najednou byli nahoře domácí. Navíc Středočeši dopláceli na svoji nedisciplinovanost. V 51. minutě si Voráček vysloužil nejen dvouminutový trest, ale za další protesty i trest desetiminutový, a odešel rovnou do šatny. V přesilové hře trefil Hajšman opět tyč. Po individuální akci Žbontára jen těsně minul Kepl. Ale spravedlnost přesto nezůstala slepá. Při další přesilové hře si Kořínek narazil s Heřmanem a přesnou ranou prostřelil Marka. V čase 53:45 byl tedy obrat dokonán. Hosté, kteří v polovině utkání jasně dominovali, se najednou trápili. Jejich poslední šance zhasla, když tři minuty před koncem neudržel nervy na uzdě Kos a dostal pětiminutový trest. Navíc si ještě 77 sekund před koncem šel na trestnou lavici odpočinout i Procházka a o výsledku již bylo rozhodnuto. Pátou branku nepřidal ani střelou z levého kruhu smolař zápasu Černý, a tak utkání skončilo spravedlivým vítězstvím bojovnější Plzně.

Jindřich Setikovský (trenér Plzně): “Byl to oboustranně dobrý hokej. Začali jsme dobře a první třetinu jsme byli jasně lepší. Potom jsme ani ne tak výkonem soupeře ale našimi chybami o vedení přišli. Tam udělal Luboš Černý dvě vyloženě školácké chyby a posadil soupeře na koně, takže se to obrátilo. Ale naše mužstvo už v Pardubicích na turnaji potvrdilo, že umí bojovat. Nakonec jsme zápas i přes dvě Lubošovy chyby, které nás poslaly do kolen, otočili. Myslím si, že pozásluze. První a třetí třetinu jsme měli lepší."