Ani tentokrát finiš nestačil

P l z e ň - Dorost: HC Lasselsberger Plzeň – HC Kometa Brno 3:4. Ve 28. kole dorostenecké extraligy se na plzeňském ledě představil předposlední celek moravské části. Mírným favoritem tak byli Plzeňané. Jenže domácí trenéři se museli obejít bez zraněného Kubalíka a právě jeho absence byla hodně znát. Rozpadl se tak první útok, který jinak rozhoduje utkání, a Lasselsberger byl ve hře dopředu dlouhou dobu zcela bezzubý.

HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno

3:4
1:2, 0:2, 2:0

Branky a nahrávky: 17. Kovář (Rutta, Pitule), 46. Stránský (Růžička), 50. Stránský (Trojan) – 4. Krejčí (Skočovský), 4. Brzobohatý (Mikule, Vala), 28. Vopálka (Skočovský, Hrstka), 35. Touška (Vopálka).
Rozhodčí: Svoboda – Brejcha, Černý. Vyloučení: 9:10. Využití: 2:1. Diváci: 54. Střely na branku: 47:15. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 3:4.

Francouz - Zeman, Jeřábek, Boháč, Špiler, Rutta, Růžička - Šimek, Kovář, Novák - Stránský, Heřmánek, Trojan - Šamlot, Pitule, Roušal.

HC Kometa Brno

Čiliak - Reschowský, Plzák, Skočovský, Zítka, Korvas, Vozdecký, Hájek, Kořínek - Chládek, Hrstka, Vopálka - Skácel, Touška, Krejčí - Mikule, Brzobohatý, Vala.

Petr Zeman 0 0 0 0 0

Začátek zápasu s brněnskou Kometou zastihl domácí Lasselsberger myšlenkami ještě v kabině. Již po necelých čtyřech minutách hry totiž proměnil Kočovského přihrávku zpoza branky Krejčí, a využil tak zkrácenou přesilovku Brna - 0:1. Než se Západočeši stačili rozkoukat, prohrávali již o dvě branky. Přesně o třináct sekund později využil momentu překvapení Brzobohatý a poslal Brňany do dvoubrankového vedení - 2:0. Plzeň kupila chyby v rozehrávce, v 7. minutě mohli domácí dorostenci děkovat brankáři Francouzovi, který zlikvidoval samostatný nájezd po kiksu obránce. Modrobílí se osmělili až v polovině třetiny. Nejprve vyslal Zeman dlouhým pasem do brejku Stránského, ten ale Čiliaka nepřelstil. Skóre se měnilo až v 17. minutě při plzeňské přesilovce. Kovář propálil od modré čáry vše, co mu stálo v cestě - 2:1.

Do úvodu druhé části vstoupili domácí o poznání aktivněji. Novákovu chytrou přihrávku k tyčce spoluhráč promarnil, Stránského vychytal Čiliak. V polovině 28. minuty už ale vedli hosté opět o dvě branky. Zmatků v plzeňské obraně využil Vopálka, který vyjel zpoza branky, nejprve neúspěšně vystřelil, ale poté již zavěsil pohodlně puk pod horní tyč. To byla pro Lasselsberger studená sprcha. Z herní krize nepomohla Plzeňským ani početní výhoda. Tlak si Západočeši sice vytvořili, ale se střelami to bylo horší. Naopak Moravané si ve 35. minutě věděli s přesilovou hrou rady. Vopálka našel Toušku, který měl před brankou dost času najít skulinu mezi Francouzovými betony, a dále tak zvýšit brankový rozdíl mezi oběma týmy. Rozjetí Brňané nedávali domácím šanci na zdramatizování zápasu, až v závěru třetiny trochu polevili, nechali se zamknout do obranného pásma, ale v tu chvíli bezpečně zasahoval Čiliak. Hostující gólman si poradil i v poslední minutě s jedovatou střelou Růžičky, a tak si domácí nesli do posledního dějství tříbrankový deficit.

Ani úvod poslední třetiny nevyšel Západočechům podle jejich představ. Vyloučit se nechal Jeřábek a Moravané mohli opět navýšit svoje vedení. Hrstkovy dorážky ale se štěstím zlikvidoval Francouz. Jediným náznakem snahy o vyrovnání byla z plzeňské strany nepříliš nebezpečná střela Rutty a promarněný nájezd Kováře. Až na začátku 46. minuty se nechal vyloučit Zítka a domácí se konečně prosadili. Růžička střílel od modré a Stránský dorážel do odkryté branky. Snížení konečně oživilo hru. Další dobrou příležitost měl Roušal a v 50. minutě při hře čtyř proti čtyřem se v úniku přesně trefil znovu Stránský. Lasselsberger tak byl opět na dostřel. Jenže Kometa houževnatě bránila a jen málokdy se v její obraně otevřelo nějaké okénko. Dvě minuty před koncem si trenérské duo Kučera – Černý vzalo oddechový čas a domácí zkusili hrát power-play. Ale ani závěrečný tlak vyrovnání nepřinesl, a Plzeňští tak prohráli druhé utkání po sobě jednobrankovým rozdílem.

Jiří Kučera (trenér Plzně): „Bohužel s těmito papírově slabšími soupeři máme potíže. Stejně jako v Třebíči jsme si nechali utéci začátek utkání. Dobře jsme hráli až v poslední třetině, ale na vyrovnání už to nestačilo. Samozřejmě nám citelně chyběl zraněný Kubalík, protože se nám rozpadl první útok, který v předchozích zápasech dával tři z pěti branek.“