KLA-PLZ 1:3 - První výhru sezony zařídily posily

K l a d n o - První výhru sezony si připsali na své konto hokejisté plzeňského Lasselsbergru. Navíc se jim poprvé v sezoně podařilo vsítit více než jednu branku. Skóre otevřel svým prvním gólem v dresu Plzně Peter Fabuš po kombinaci s Richardem Králem, na 2:0 zvyšoval Martin Adamský. Výhru jistil povedenou tečí novic David Ludvík. Za domácí dokázal reagovat gólovou střelou pouze Milan Hluchý. Plzeň přesvědčivým způsobem získala na ledě Kladna první výhru v přípravě v šedesáti minutách hry.

Rytíři Kladno - HC Škoda Plzeň

1:3
1:2, 0:1, 0:0

Branky a nahrávky: 11. Hluchý (Bílek) - 10. Fabuš (Král), 10. Adamský (Důras), 27. Ludvík (Mazanec). Rozhodčí: Turčan - Pokorný, Řešátko. Vyloučení: 9:10. Využití: 0:1. Diváci: cca 200. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.

Orct - Čech, Hájek, Kolafa, Procházka L., Růžička, Ševc, Štěpánek, Zeman - Bílek, Čurilla, Diviš, Gardoň, Havel, Hluchý, Horna, Jaroš, Kalla, Kazatel, Kuchler, Radovský

Málek - Trnka, Vobořil, Cartelli, Malinský, Benák, Mazanec, Nedoma - Fabuš, Král, Ludvík - Padělek, Kracík, Hobl - Zelenka, Rataj, Kepl - Důras (40. Heřman), Šindel, Adamský

Kladeňáci do utkání vstoupili aktivně, jak se na domácí tým sluší, a hned v první minutě provětral Romana Málka agilní Radek Gardoň. Aktivita domácím vynesla i první přesilovou hru po faulu Nedomy. Ubráněné oslabení hosty z Plzně povzbudilo a hra se pomalu přesouvala před domácí branku. Nejprve se před domácího gólmana proháčkoval Rataj, ale nestihl důrazně zakončit. Oplácel kladenský Růžička, jenž si sjel před Málka, ale nedokázal jej rychlou střelou překonat. Souvislý tlak vytvořila v 9. minutě Šindelova řada, na kterou následně navázala i řada Richarda Krála. Rostoucí snaha hostí rezultovala v zákrok Libora Procházky, který ve snaze zastavit pronikajícího Hobla zvedl ruce příliš vysoko. Plzeň okamžitě zatopila pod kotlem, první povedenou přesilovkovou kombinaci v útočné třetině zakončil bombou Padělek. To byla na ledě první speciální přesilovková formace Šindel-Kracík-Padělek. Tu následně vystřídali druzí přesilovkový „specialisté“ Rataj-Král-Fabuš, a ti udeřili. Král si zpoza branky ze své tradiční pozice vyjel a naservíroval puk před prázdnou branku Petru Fabušovi, který tak v 10. minutě zavěsil – 0:1. Než se stačili domácí oklepat, vysunul ještě v té samé minutě Michal Důras svého kolegu z útoku Martina Adamského, který bekhendem propasíroval puk pod Orctem – 0:2. Divoká chvilka skončila ochlazením plzeňského entuziazmu, nájezd Milana Hluchého ani ne o minutu později skončil precizní střelou mezi Málkovy betony – 1:2. Plzeň ve 13. minutě dostala výhodu hry čtyř proti třem, Benák hledal před brankou osamoceného Rataje, ale domácí bek na poslední chvíli zabránil šanci Plzně. Vzápětí do odkryté branky střílel Důras, ale kladenský gólman reflexivně zasáhl. Následně domácí fanoušky vystrašil průnik Igora Rataje. Další přesilovou hru vybojoval Jaroslav Kracík, který technickou finesou s elegantním bruslařským obratem donutil domácí k faulu. Plzeň byla v těchto minutách daleko lepším týmem. Přesilovou hru zkrátilo vyloučení na straně Plzně, zkrácená přesilovka Kladna po delší době zaměstnala Málka, ale nijak jej nevystrašila. V samotném závěru úvodní části mířily na domácí klec ostré střely Fabuše a Padělka. Tlak podpořil útočným výletem Cartelli, který však byl krvavě faulován a Plzeň dostala výhodu 4 minut v přesilovce.

Dlouhou výhodu zkrátila na začátku prostřední části chyba Pavla Trnky, který zaváhání v rozehrávce hasil nedovoleným zákrokem. Při hře 4 na 4 se toho příliš nedělo, ovšem ve zbytku přesilové hry pálili Král, Benák, neujaly se ani dorážky Rataje či Fabuše. Hra se postupně vyrovnávala. Gólově se však opět prosadila Plzeň. Král vyhrál ve 27. minutě v útočném pásmu vhazování na Mazance, ten na modré napřáhl a jeho střelu usměrnil mezi betony kladenského gólmana David Ludvík – 1:3. Kladno gól probral z letargie a zatlačilo, v obrovské šanci se objevil Libor Procházka, ovšem tváří v tvář Málkovi neuspěl. Souvislý nápor Kladna proložil plzeňský gólman efektním zákrokem proti střele Čurilly a vše ukončil přerušením hry po nahození Hájka. Z tlaku vymanila Plzeň řada Jakuba Šindela, která se usadila v útočném pásmu. Hra se od poloviny zápasu přelévala ze strany na stranu, na jednu stranu vyrazil přes celé hřiště bek Evan a prosadil se až do zakončení, v protiútoku se zase kličkou uvolnil na modré Fabuš, ale zastavil jej faul kolenem. Následovala přesilová výhoda Plzně, před kladenskou brankou bylo velké horko. Formace s Jaroslavem Kracíkem sevřela domácí do zámku, v největší šanci neuspěl Malinský, který tečoval střelu Cartelliho těsně vedle levé tyče, gólman vůbec nereagoval. Ve 35. minutě se již při hře v plném počtu nedomluvil Roman Málek se svým obráncem a Bílek z ostrého úhlu dával do zcela odkryté, ale minul. V protiútoku krásně prošel Důras, stahovačkou se zbavil obránce, ale jeho střela mířila jen doprostřed branky. Po vhazování uvolňoval Král před branku Ludvíka, domácí puk vypíchli a mířili do rychlého brejku. V jasné šanci na poslední chvíli zablokoval kladenského útočníka Fabuš, který se stihl vrátit až z útočného pásma, za což si vysloužil pochvalu od Romana Málka. Kladeňáci ale následně sevřeli Plzeň na chvíli do kleští, výsledkem bylou vyloučení Malinského. Oslabení se Plzeňáci v relativním klidu ubránili.

Závěrečnou část hry začala aktivně Gardoňova řada, Málek se jen ohlédl za tečovanou střelou od modré. Hosté se ale nenechali zastrašit a opět přebrali aktivitu. Před kladenskou branku pronikl Kracík, v dalším střídání jej napodobil Rataj, po němž byl v obrovské šanci Jan Heřman, který podle plánu nahradil ve třetí třetině výtečně hrajícího Michala Důrase, který doléčuje zranění. Na tlak svých kolegů navázala i třetí řada, Kladenští se dobré dvě minuty nehnuli z vlastního obranného pásma. Vysvobodil jej ve svém druhém střídání v třetině opět až Radek Gardoň, který zavezl puk do útočného pásma a vyzval ke střele Bílka, Málek kryl. Do útoku se poté dral Aleš Padělek, ale byl stažen Havlem. V následné přesilovce se před branku od modré proháčkoval Cartelli, ale nedal. Plzeň si v přesilovkách vytvářela silný tlak, ale gólově jej již nedokázala zhodnotit. V polovině závěrečné části se Plzeň musela bránit oslabení 3 proti 4, Kladenští vyslali od modré tři ostré střely, ovšem ani jedna nemířila na branku. Významnou část oslabení odkroužil mezi domácími hokejisty Kracík, který hrstce diváků předvedl své technické schopnosti. Plzeň hrála co potřebovala, Málek příliš práce neměl, zbystřit musel až pět minut před koncem. K v té chvíli vyloučenému Mazancovi totiž přisedl po 90 sekundách Adamský a i v zápase na Kladně se tak Plzeňáci bránili dvojnásobnému oslabení. Ovšem náznak největší šance překazil Málek vypíchnutím přihrávky zpoza branky na volného beka Rabatu. V závěru utkání rozhodčí Turčan ještě několikrát vylučoval, na obou stranách se objevily šance, v té největší nedokázal Zelenka usměrnit do odkryté branky prudkou nabídku na teč. Plzeň si tak po zásluze připsala první výhru v normální hrací době v přípravě.