Až oči bolely...

Plzeň - Dorost: HC Lasselsberger Plzeň – HC Lev Hradec Králové 2:4. Mládežníci si na své konto připisují nepříjemnou prohru se soupeřem, který okupuje na hony vzdálená spodní patra tabulky. Parta nadšenců kolem Pavla Táborského dokázala na malé plzeňské hale nečekané, zdrcujícím způsobem přejela přední tým extraligy dorostenců. A to tady dlouho nepamatujeme…

HC Škoda Plzeň - Mountfield Hradec Králové

2:4
0:2, 1:1, 1:1

Branky a nahrávky: 33. Ruprecht (Růžička), 59. Culek (Zavřel) – 6. Jan Vlček (Filip), 14. Šafránek, 26. Šafránek (Bartoš, Červený), 47. Vaněk (Jan Vlček, Filip). Rozhodčí: Svoboda – Valenta, Belko. Vyloučení: 6:7 + Hošťálek (PLZ) 10 min. . Využití: 1:1. Diváci: 40. Střely na branku: 40:26. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4.

HC Škoda Plzeň

Mazanec – Ruprecht, Růžička, Štrunc, Hrbas, Mrázek, Blumentrit – Petruška, Holeček, Hošťálek, Culek, Zavřel, Pacanda, Hájek, Jonák, Straka.

Mountfield Hradec Králové

Alexa – Sobotka, Vaněk, Kusák, Karlík, Červený, Pánek – Jan Vlček, Šafránek, Ondřej Vlček, Juráň, Christ, Půlpán, Matějček, Valášek, Bartoš, Filip.

Brankáři

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp TM
Marek Mazanec 60 30 4 26 86,67 0

Hráči v poli

Jméno G A B +/- TM
Tomáš Blumentrit 0 0 0 0 0
Jakub Culek 1 0 1 -1 0
Radek Hájek 0 0 0 0 0
Tomáš Holeček 0 0 0 0 0
Ondřej Hošťálek 0 0 0 1 4
Marek Hrbas 0 0 0 -2 2
Vít Jonák 0 0 0 -2 0
Petr Mrázek 0 0 0 -2 2
Tomáš Pacanda 0 0 0 -1 0
Patrik Petruška 0 0 0 -2 2
Jakub Ruprecht 1 0 1 0 0
Dan Růžička 0 1 1 0 2
Petr Straka 0 0 0 -1 10
Václav Štrunc 0 0 0 0 0
Marek Zavřel 0 1 1 1 0

komentář

Ve druhé minutě se potvrdily papírové předpoklady a domácí se chopili otěží utkání, když se Petruška sám objevil před hostujícím gólmanem Alexou. Hosté odpověděli díky Bartošovi. Ve čtvrté minutě bylo živo před domácí svatyní, to si Mazanec riskantním vyjetím z branky sám zkomplikoval život a pak musel na poslední chvíli hasit nebezpečí v podobě lehké střely od modré. Hned z protiútoku to zkoušel Pacanda, ale nepodařilo se mu procedit puk mezi betony. A tak lekci z produktivity udělovali nabuzení hosté. Domácí, pravděpodobně zaskočeni přímočarou hrou Hradce, neuhlídali na první pohled jen pramálo nebezpečný výjezd z rohu Jana Vlčka a Mazanec celý spodek branky vykrýt nedokázal. Modrobílí mohli vyrovnat v přesilové hře, ale zmohli se jen na přízemní střelu z hole Dana Růžičky. Plzeňští si vytvářeli optickou převahu, ale Hradec Králové hrozil z nebezpečných protiakcí, Šafránek přebruslil svého obránce a Mazanec se musel hodně natahovat, aby hosty nepustil do dvougólového trháku. To se mu ale nepodařilo o pár minutek později, v čase 13:15 (těsně po vypršení Culkova trestu) se prosadil dobře schovanou jedovatou střelou David Šafránek. V patnácté minutě halou zaduněly dva ostré střety u mantinelu, které neunesli ani hostující hráči, a bohužel ani příznivkyně Lvů, které svými pronikavými hlasivkami zaměstnaly smysly ostatních příznivců více, než předváděná hra. Vzniklého vzruchu mohlo využít duo Jonák, Štrunc, s oběma střelami si však Alexa poradil. Ještě šestadvacet vteřin před první sirénou nahazoval Jonák, ale hustý chumel hráčů neměl šanci prostřelit.

Druhé dějství nezačali domácí očekávaným velkým tlakem ve snaze alespoň zmírnit dvougólové manko, ale vyloučením. V následující početní výhodě si vyjel Jan Vlček těsně před Mazance, ale domácí gólman se přelstít nenechal. Třetího zásahu se hosté přecejen dočkali, studenou sprchu pomalu rozjíždějící se Plzni uštědřil znovu Šafránek. Ani v další plzeňské přesilové hře nepřišel domácími kýžený gólový efekt. Růžičkova střela z mezikruží skončila na betonech Alexa. Hosté pak o sobě hned o chvíli nato, když se kapitán Matějček snažil potrestat jedno ze zaváhání soupeře, tolik charakteristických pro plzeňskou předváděnou hru. Modrobílá radost přišla v čase 35:52, když od modré čáry rozvlnil hradeckou síťku Jakub Ruprecht. Do druhé dvacetiminutovky se vešel naposledy hezký pokus z hole hradeckého Vaňka a ještě hezčí zákrok Mazancovou lapačkou.

Hradečtí nastoupili do posledního dějství ve velkém stylu, za hlavu se chytala takřka celá přesilovková formace, nejvíce smutněli Červený, Šafránek a Bartoš. Posledně jmenovaný dokázal nepochopitelně netrefit prázdnou branku, a překonat tak ležícího gólmana. Dvojice Pacanda a Zavřel pak zaměstnali hostujícího Alexa, který se vytasil s bravurním, až neuvěřitelným zákrokem, kterým zmařil dobře se vyvíjející modrobílé přečíslení dva na jednoho. V brejku se představil i aktivní Filip, jenž se i kvůli Růžičkově faulu neprosadil. Po zdánlivě nekončící řadě vyloučení na obou stranách vrhla Plzeň všechny síly do útoku, ten se jí však příliš nedařil, brzdila ho řada nepřesností a chyb. Dveře dozadu pak zůstávala samozřejmě otevřená, a tak alespoň teoretické šance domácích visely na Mazancově výkonu. Úspěšně čelil například výpadu Juráně. A pak jiskřičku naděje vykřesal Jakub Culek, který společně s Markem Zavřelem dokázal, že v jednoduchosti je kráse a z přímočaré akce podruhé překonal výborného Alexa. Ale to bylo ze strany domácích vše, a tak si hosté z Hradce Králové svou poctivou hrou a nezdolným nadšením vybojovali z horkého plzeňského ledu plné tři body.

Ohlasy trenérů

Miroslav Přerost (trenér Plzně): Utkání zhodnotím velice jednoduše. Hráči soupeře podcenili, podali velmi slabý výkon od samého začátku a zaslouženě prohráli. Optickou převahu jsme možná měli, což je ale samozřejmé, když máme snad o 40 bodů více než soupeř. Ale jako tým jsme podali dá se říct až ostudný výkon, to platí pro všechny do jednoho. Problém, že brzy prohráváme, máme asi čtyři utkání. Pokud hráči sami chyby nepochopí, není šance na zlepšení.