Nečekaně těžká cesta za plzeňským vítězstvím

P l z e ň - Dorostenci: Lasselsberger Plzeň - Znojemští Orli 5:3. Zápas se Zlínem byl nečekaně dramatický, hlavně díky špatné koncovce plzeňských hráčů. Domácí byli po celé utkání aktivnějším a lepším týmem, ale svoji převahu se hráčům nedařilo vyjádřit góly. Znojmo lacinými trefami dvakrát vyrovnalo a Plzeňští rozhodli o své výhře až při početní výhodě v 53. minutě. Na vítězství měl velký podíl Martin Heřman, který vstřelil dva góly a zasloužil se i o dvojnásobnou přesilovku, ze které padl vítězný gól zápasu. O ten se postaral Jakub Kořínek.

HC Škoda Plzeň - Orli Znojmo

5:3

Branky a nahrávky: 5. Kocman (Holub, P. Jindra), 12. M. Heřman (Kampf), 39. M. Heřman (Malý), 53. Kořínek (Štich), 57. Holub (Kocman) – 13. Hadrava (Kamír), 24. Protivínský (Kudláček), 50. Dufek (Matuška). Rozhodčí: Svoboda – Šmíd, Jelínek. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Třetiny: 2:1, 1:1, 2:1. Diváků: 72.

Baroch – Krňoul, Černý, Martinec, Kořínek, Štich, Jonák – Holý, Setikovský, Šlauf - P. Jindra, Kocman, Holub - Kampf, M. Heřman, Malý

Orli Znojmo

Muller (12. Železný) – Šindelář, Kudláček, Dufek, Geryk, Ratkovský, Matuška – Hadrava, Odehnal, Kamír - Týmal, Bezděk, Růžička - Martínek, Barák, Protivínský - Ferenčík

Dorostenci Plzně zdolali na domácím ledě hosty ze Znojma nepříliš přesvědčivým výsledkem 5:3. Hosté z naprostého minima šancí vytěžili tři branky, zatímco domácí tým se hodně dlouho trápil v koncovce a k vítězství pomohla až využitá téměř dvouminutová přesilovka pěti proti třem.

Hráči Lasselsbergeru hráli přesilovku již od devatenácté vteřiny zápasu, ale nebyli ještě v tempu, početní výhodu sehráli velmi staticky a tak neskórovali. Znojmo se dostalo k prvnímu ohrožení plzeňské branky až ve čtvrté minutě. Hadravovu nepříjemnou střelu backhandem ale Baroch kryl. Na druhé straně předvedl pěknou individuální akci Kocman. Z levého rohu se prokličkoval až před znojemského brankáře Mullera a střelou po ledě jej překonal. 4:41 – 1:0. Od šesté minuty hráli hosté přesilovku po faulu Malého. Zahrozili ale až v samém závěru, kdy Bezděk tečoval Dufkovu střelu. Plzeňský brankář byl však na místě. V polovině první třetiny mohl zvýšit vedení domácích Malý, ale pěkný individuální průnik zakončil střelou mimo znojemskou branku. Následovalo vyloučení domácícho Krňoula, ale přesilovka se hostům vůbec nepodařila. Naopak po přihrávce Kampfa ujel znojemské obraně Heřman. Z pravého kruhu tvrdě vystřelil, puk se odrazil od Mullerova ramene a obloučkem zapadl do branky. 11:28 – 2:0. Po tomto gólu vystřídal Mullera na brankářském postu Železný. Domácí se z dvoubrankového vedení dlouho neradovali. Hadrava využil zmatku v obraně domácích, objel branku a se štěstím překonal Barocha v plzeňské brance. 12:32 – 2:1. Vrátit Plzni zpátky dvoubrankový náskok mohl Jindra, který zachytil špatnou rozehrávku, ale gólmana Železného neprostřelil. Plzeň se dál tlačila do útoku a hosté se dopouštěli faulů. Jenže domácí ani přes řadu dobrých šancí nedokázali překonat výborného brankáře Znojma. Nejblíže gólu byly domácí po střelách Jonáka a Heřmana nebo po Setikovského teči. V závěru třetiny se domácí dostali do přečíslení tři na dva, ale ani Kampfova střela se neujala. A tak šli hráči Lasselsbergeru do kabin s hubeným jednogólovým náskokem.

Druhou třetinu začali početní výhodou pro změnu hosté. Žádnou šanci si ale nevytvořili, naopak domácí mohli zvýšit, když Kocman tečoval Martincovu střelu. Hned jak se vyloučený Krňoul vrátil na led, ujel znojemské obraně Malý. Byl však příliš rychlý a nepodařilo se mu správně zakončit. A tak Znojmo trestalo. Před modrou čárou napřáhl ke střele Protivínský a puk z jeho hokejky zastavila až síťka plzeňské branky. 23:39 – 2:2. Plzeň dál dobývala znojemskou branku, ale v koncovce se nedařilo. Proti Železnému se nejprve neprosadil Holý, a když už Jindra znojemského brankáře tečí Martincovy střely překonal, skončil puk na tyčce. Domácí nevyužili své šance ani při přesilovce v polovině prostřední části. Znojemský brankář chytil i dvojnásobný pokus Šlaufa v 36. minutě. Plzni tak vrátila vedení až spolupráce třetího útoku. Malý výborně zastavil rozehrávku Znojma a prostrčil puk na Heřmana, který ze samostatného nájezdu překonal Železného střelou mezi betony. 38:02 – 3:2. Od 39. minuty hrála Plzeň přesilovku. Holý sice neproměnil svoji šanci po přihrávce Setikovského, ale vzápětí si alespoň vymohl faul a domácí tak měli výhodu dvou hráčů v poli, avšak rozdělenou přestávkou.

Dvojnásobné vyloučení nevyužili domácí ani v úvodu posledního dějství, i když Šlauf byl po výborné přihrávce Setikovského hodně blízko gólu. Jenže ani na dvakrát znojemského brankáře nepřekonal. Ve 45. minutě se po dlouhé době připomnělo útokem také Znojmo, ale Týmalovu střelu Baroch chytil. Vstřelit svůj třetí gól mohl poté Heřman, ale jeho dva střelecké pokusy skončily neúspěchem a neodpískaným faulem. Šnaci k vyrovnání daroval Znojmu svojí chybou Kořínek. Situaci sice stačil ještě zachránit, ale pouze za cenu faulu. Hosté vycítili šanci k vyrovnání a nebezpečně stříleli Hadrava a Růžička, navíc fauloval domácí Štich. Hostům stačilo k využití dvojnásobné přesilovky devět vteřin. Napříč kluzištěm po modré nahrával Matuška a Dufek tvrdou střelou k bližší tyči srovnal. 49:17 – 3:3. Navíc pokračovala klasická přesilovka znojemských. V té ale výborně zabojoval Heřman. Na modré vystihl přihrávku a ujížděl znojemským obráncům. Ti mu sice zabránili ve skórování, ale pouze za cenu dvou faulů. Přesilovka Znojma se tak přeměnila na přesilovku domácích čtyři na tři a po pár vteřinách se navíc na led vrátil i pátý plzeňský hráč. Domácím se ale dlouho nedařilo rozebrat dobře bránící znojemskou trojici. Až v závěru dvojnásobné výhody napálil Kořínek z pozice mezi kruhy puk do shluku hráčů před brankou a vrátil domácím vedení. 52:39 – 4:3. Srovnat mohl v 56. minutě Protivínský, ale jeho tvrdá střela minula plzeňskou branku. Definitivní podobu výsledku zajistil chytrou akcí Kocman. S pukem za brankou nalákal znojemského brankáře k jeho levé tyčce a nahrál na druhou stranu Holubovi, který z ostrého úhlu trefil téměř prázdnou branku hostů. 56:03 – 5:3. Tento gól Znojmo definitivně zlomil a domácí mohli v závěru třetiny přidat ještě další. Po chybě Železného přihrával Holub před prázdnou branku, ale Jindra ji minul. Třetina se poté již dohrávala pouze z povinnosti. Domácí si zasloužili potlesk nečetného publika víc za předvedený výkon než výsledek,který byl až téměř do konce nejistý.

Nečekaně těžký zápas hodnotil trenér domácích František Černý. „My jsme ty šance a optický tlak, který jsme měli neproměnili. Z toho potom pramenilo, že jsme Znojmu neutekli na větší gólový rozdíl. Oni tím pádem pořád cítili šanci, bránili a čekali na protiútok. Moc střela neměli, ale bohužel nám dali tři góly a v 50. minutě poté co vyrovnali měli psychickou výhodu. K nám se nakonec v závěru štěstí přiklonilo, že jsme dali dva rychlé góly. Takováto utkání jsou pro nás dost nepříjemná. Nechci říkat, že by kluci soupeře podcenili, ale pokud takovému týmu nedáte na začátku tři nebo čtyři góly, bojují až do konce a je to potom těžký zápas.“