VIT – PLZ 0:2

VIT – PLZ 0:2 - Nastoupil, vychytal, veze tři body! Hylák čaroval ve Vítkovicích

Plzeň – V repríze loňské série předkola play-off se modrobílí vrátili na místo činu - do Vítkovic. Dlouho nad všemi střelci kralovali oba gólmani, nakonec vyhrál ten, který letos poprvé naskočil do extraligového zápasu - Alexandr Hylák!

HC Vítkovice Ridera - HC Škoda Plzeň

0:2
0:0, 0:0, 0:2

Branky a nahrávky: 46. D. Kubalík (P. Kadlec, Gulaš), 60. Gulaš (Mertl). Průběh utkání: 0:0, 0:2.

HC Vítkovice Ridera

Bartošák (Dolejš) – Hrbas, Baranka, Sloboda (A), Klok, Trška, Výtisk (A), Puzič – Tybor, O. Roman, D. Květoň – Dej, Lev, Olesz (C) – P. Zdráhal, Š. Stránský, Szturc – Hudeček, Kolouch, Kurovský.

Hylák (Sochůrek) – Jones, Moravčík, P. Kadlec (C), D. Sklenička, Čerešňák, Pulpán – Gulaš (A), Mertl, Kindl – Indrák (A), Stach, D. Kubalík – Straka, Kracík, Schleiss – M. Chalupa, Preisinger, Hollweg.

Petr Straka 0 0 0 0 4

Utkání začali aktivněji domácí a vybojovali také poměrně brzy přesilovou hru. Indiáni se však nijak nezalekli a kromě rány Slobody od modré příliš Vítkovice do akce nepustili. Naopak, sami následně zahrozili, konkrétně Gulaš, skóre se neměnilo. Ještě větší příležitost si vypracoval Schleiss, na Bartošáka však nevyzrál ani natřikrát. Odčinit první vyloučení utkání mohl sám v přesilové hře z dobré pozice Straka, ostravský gólman povolal do zbraně lapačku. V další gólové šanci se zjevil po skvělé příhře Stach, nedal však vzpomenout svému historickému momentu z loňského rozhodujícího duelu série předkola play-off. V závěru třetiny ještě pozornost obou brankařů zkoušeli Dej a Čerešňák, ti svá čistá konta uhájili.

Hned zkraje prostředního dějství svůj oblíbený útočný výpad realizoval Sklenička, Bartošák svůj tým podržel. Vítkovický gólman si musel činit i vzápětí, kdy se snažil dorážet Kadlec, následně ze strany pálil i Schleiss. Tlak Západočechů domácí otupili při přesilové hře, navíc se v dobré příležitosti zjevil Dej, Hylák se zaskvěl lapačkou. V polovině utkání ujížděli Kubalík se Stachem do přečíslení dva na jednoho. Nejlepší extraligový střelec posledních dvou let oslovil povedenou příhrou svého spoluhráče, proti kterému Bartošák předvedl skvělý přesun a zákrok betonem. Ostravští vzápětí odpověděl stejnou minci, černý nesmysl ale skončil jen v rohu po nepřesném zakončení. Když poté oba celky nevyužily početní výhodu a Olesz tváří v tvář Hylákovi našel pouze jeho náruč, mělo o vítězství rozhodnout dvacet minut závěrečných.

Úvod závěrečné třetiny byl ve znamení vyloučení. Nejprve výhodu jednoho muže v poli nevyužily Vítkovice, přestože Hyláka značně ostřelovaly. Zejména pak Hrbas. To naopak Západočeši rozhodli. Dominik Kubalík si vybruslil do své palebné pozice na pravý kruh, vyslal touš směr brána a i díky skvělé práci Gulaše na brankovišti skončil puk až v síti - 0:1! Po chvilce to autor dosud jediné branky z podobné parkety zkusil znovu, Bartošák byl tentokrát připraven. V oslabení domácí svatyni ohrozil pěknou individuální akcí i Mertl, drama však mělo pokračovat. Na druhé straně následně vznikla valná hromada, Hylák ovšem ustál nájezdy Hudečka i Kurovského. V závěru utkání si indiáni zkušeně hlídali vedení a naopak sami mohli své vítězství stvrdit. Nebezpečně pálil Kubalík, lehce tečoval Straka. Deset vteřin před závěrečnou sirénou druhý gól přeci jenom přišel. Schleiss vybojoval puk na obranné modré, Mertl ihned vysunul do zakončení Milana Gulaše, jež se dostal za záda již naprosto zbytečně faulujícího Slobody a i v pádu zakončil do opuštěné klece Vítkovic - 0:2!

Pavel Trnka (HC Vítkovice Ridera): „Šlo o bojovné utkání o spoustě osobních soubojů. Zápas jako tento, který měl nádech play off, rozhodují přesilovky. My jsme v nich na rozdíl od soupeře nebyli schopni dostat puk do brány. To tentokrát rozhodlo.“

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): „Viděli jsme bojovné a bruslivé utkání. Divácky asi nebylo moc atraktivní, protože nepadaly góly. Nezačali jsme špatně, v první třetině jsme měli dvě šance, ale nedali jsme je. O přestávce jsme si řekli, že něco chceme změnit, což jsme udělali. Měli jsme šance, jenže jsme byli vyloučení a celá třetina tím byla rozkouskovaná. Ve třetí části to bylo o jednom gólu. My jsme byli šťastnější. Soupeř v závěru tlačil, měl šance, ale týmově jsme to odbránili.“