Moc nám pomohly nové tváře, myslí si kapitán Pavel Trnka

P l z e ň - Hokejisté Lasselsbergeru Plzeň poprvé v sezóně zvítězili, když se chytili na svém oblíbeném soupeři. Třinecké Oceláře zdolali totiž již posedmé v řadě! Vítěznou trefu zaznamenal po sólu přes celé hřiště kapitán Pavel Trnka. "Celé se to přede mnou otevřelo. Sunul jsem se k jejich brance asi stejnou rychlostí jako někdy v 5. třídě při pochodovém cvičení. Vůbec jsem při střele nemířil. Kdyby se to stalo před týdnem, tak jsem při střele trefil hokejku obránce," zavtipkoval.

Plzeň v posledních zápasech výrazně zlepšila svůj výkon, ovšem branky stejně jako jindy zpočátku nepřicházely. Ve druhé třetině se však na stranu modrobílých přidalo i štěstí. Plzeň se poprvé dostala do dvougólového vedení, byť oba góly byly mimořádně upracované. "Vhazovalo se v našem obranném pásmu, získal jsem puk a protože všichni byli obsazení, tak jsem ho sám zavážel do útočné třetiny. Puk jsem nahodil na Biegla, který toho asi moc neviděl. Navíc trochu zaváhal a vyrazil puk jen před sebe. Dostal jsem se přes beka a ještě jednou jsem dorážel," popisoval situaci před prvním gólem Michal Důras. Po zmatcích v třinecké obraně nakonec skončil puk v síti po zásahu Michala Straky.

Druhému gólu rovněž předcházelo několik třineckých nedorozumění, v hlavní roli si zahrál útočník Ocelářů Václav Pletka. "Nějak se to tam poodráželo a snažil jsem se to dostat do branky," říkal útočník Roman Tvrdoň, který tak ve svém prvním zápase za Plzeň hned skóroval.

Nechybělo mnoho a Lasselsberger mohl v euforii přidat třetí gól. Výborně hrající Důras si báječně obhodil obránce s reprezentačními zkušenostmi Hunkese a cesta k Bieglovi byla úplně volná. Hunkes ho z posledních sil hokejkou zastavil, ale píšťalka sudího se nerozezvučela. "Kdybych mohl, tak bych určitě nepadal, vždyť přede mnou byl jen gólman," litoval Důras.

Místo třetího gólu tak přišel trest. Hosté snížili a Hunkes v obrovské šanci rozezvonil tyč. "Úplně ve mně zatrnulo. Když pak soupeř ještě snížil na 2:3, tak jsem si říkal, že už ten zápas nesmíme ztratit. Několikrát soupeř dokázal vyrovnat v posledních minutách a teď už se to nesmělo opakovat," popisoval svůj stav mysli Důras.

V rozhodujících chvílích to vzali na sebe ti nejzkušenější. Nejprve předvedl sólo přes celé hřiště Pavel Trnka, pak s přehledem zakončil trestné střílení Josef Straka. K nájezdu se původně málem rozjel Slovák Roman Tvrdoň, právě po faulu na něj sudí penaltu odpískali. "Přijel jsem ke střídačce a zeptal se, jestli ten nájezd musím jet. Někdo mi ze střídačky odpověděl, že musím. Už jsem se tedy na nájezd chystal, když mi Pepa Straka řekl, že pojede on," usmál se Tvrdoň, který kvůli zranění posledních 11 měsíců nehrál a na hokej byl pořádně natěšený.

Z Plzně jakoby spadla deka a tentokrát i směrem dopředu odehrála velmi podařené utkání. "Atmosféra v kabině před zápasem byla jiná než dřív. Věřili jsme, že to zlomíme. Velkou pomocí byl pro nás příchod Jiřího Zelenky a Romana Tvrdoně," uvedl kapitán Trnka.

Oba novicové sehráli výborný zápas. Tvrdoň dal gól a vybojoval trestné střílení, Zelenka se blýskl několika technickými finesami, připsal si nahrávku, ale vstupu do Klubu hokejových kanonýrů Deníku Sport se nedočkal. Kletbu 250. branky zatím nezrušil, i když šance k tomu měl. "Při největší šanci jsem střílel bekhendem nahoru, ale trochu mi to sklouzlo. Věřím, že ten dvěstěpadesátý ještě přijde," doufá Zelenka, který si poprvé atmosféru na plzeňském zimním stadionu prožil z té "správné" strany. "Vždycky, když jsem sem přijel se Spartou, tak tady fanoušci vytvořili takový kotel, že jsme se až báli," přiznal.

Třinec tak podlehl Plzni již posedmé v řadě. "Nevím, jsem tady nový a složení týmu se tu dost změnilo, ale možná to hráči trochu v hlavách měli. Za sebou jsme měli pohledný zápas s Pardubicemi a tohle utkání nám prostě nesedlo," pokrčil rameny trenér hostí Jan Neliba. "Byl to nervózní zápas, nám dost pomohly změny. Jirka Zelenka odehrál vynikající utkání, dobře zahráli i Tvrdoň s Moravcem. Když nás obdržená branka srazila trochu dolů, vzal to na sebe kapitán týmu Pavel Trnka, skvěle zachytal i gólman Roman Málek," pochválil asistent trenéra domácích Radek Kampf své svěřence.

Plzni se tak snad podařilo výsledkovou krizi překonat, teď však musí výhru potvrdit i v dalších utkáních. "Nehráli jsme špatně ani se Vsetínem a v Liberci. Potřebovali jsme se chytit a vyjádřit to brankově a výsledkově. Hra mužstva už v posledních zápasech byla dobrá a měli bychom v tom pokračovat," dodal na závěr Michal Důras.