Hrát vabank? Však je to děsný, zlobil se Straka

Plzeň - Nedaří se a nedaří. Plzeňští hokejisté po srdnatém výkonu z domácího utkání proti Litvnovu odcházeli do kabin s hlavami dole a očima zabořenými snad ještě níže. Výsledkově chudé období trvá a indiáni nemají mnoho času na otálení. Však již v úterý a hned nato v pátek hostí doma Spartu, respektive Kometu. "Musíme hrát utkání na nula nula a pak doufat, že nějakou branku dáme. Tohle přeci nejde, abychom doma hráli vabank. To je děsný," hřímal Martin Straka.

Martin Straka, kapitán HC Plzeň 1929

Martine, utkání se vám asi lehce hodnotit nebude...
My jsme si po takových chybách ty body ani nezasloužili. Již v desáté vteřině vedeme jedna nula a ve čtvrté minutě jsme mohli prohrávat jedna pět. Nevím, jestli jsme se zbláznili, podle toho, co předvádíme na ledě. Děláme fatální taktické chyby a to se nemůže v takových utkání stávat.

Trenér Jelínek říkal, že to může být přemírou snahy. Jaký je váš názor?
Já to vidím tak, že prostě děláme ty chyby a pak nám ujíždějí hráči sami na gólmana. To se nám v zápasech proti soupeři, jako je Litvínov, který je hodně ofenzivně naladěný, nemůže vůbec stát. I když o tom víme, tak jste viděli, co se stalo. Ujeli - gól. Penalta - gól. Znovu sami - a zase gól. Co pak chceme dělat?!

A váš recept?
Zjednodušit. Prostě zjednodušit. Musí se začít od jednoduchých věcí. Zlepšit defenzivu u nás v obranné třetině. Každý si na ledě dělá, co chce, a vůbec si nepomáháme. To se musí zlepšit. Jakmile se nám tohle podaří a budeme se lehce dostávat z pásma, můžeme se naladit více ofenzivně. Ale to teď nejde - naposledy sedm branek, teď pět v naší síti. To je přece špatná vizitka.

Takže zjednodušit a ...
Hrát utkání na nula nula a pak doufat, že nějakou branku dáme. Tohle přeci nejde, abychom doma hráli vabank. To je děsný!

Jak jste se vy cítil osobně. Byl váš herní výpadek cítit?
Docela to šlo. Pomohl mi ten rychlý gól už v desáté vteřině. Cítil jsem se už lépe a myslel jsem si, že je pravý čas, abych se vrátil zpátky.

Šetřil jste se v něčem?
Jedině jsem vynechával buly, tam za mě chodil Honza Benda a spoustu jich také odehrál Tomáš Vlasák.

A bylo něco, co vás vůbec na zápase vůbec potěšilo?
Vidím pozitivně alespoň to, že jsme dneska dali ty čtyři branky. To určitě. Naopak, dvanáct jsme jich dostali. To rozhodně pozitivní není.

Takže teď radíte stáhnout se dozadu, je to tak?
Defenziva vyhrává zápasy. Nemůžeme přeci dostávat šest, osm, deset branek! Zase takoví hokejisti tady nejsme, abychom v každém utkání museli dát pět, šest gólů. Musíme defenzivu zatáhnout, zlepšit ji, a pak vyhrávat utkání dva jedna.

Tím pomůžete i oběma ještě náctiletým brankářům...
Už jenom kvůli tomu, že máme tahle mladé gólmany, se musíme v defenzivě hodně zlepšit a pomáhat jim! Nemůžeme přeci chtít, aby devatenáctiletý a osmnáctiletý kluci hasili naše chyby. Co Pavel měl chytit? Jedou na něho sami a dostal gól. Penalta a zase dostal gól. Všichni na něho koukají a jemu pak vypadne puk. Ale to se přeci stane! Však si do páté minuty nesáhl na puk. Už jenom kvůli tomu, že tohle víme, bychom s tím měli něco dělat.

Jan Benda, obránce a útočník HC Plzeň 1929

Jaký je váš názor, Honzo?
Před utkáním jsme rozebírali chyby ve Varech a upozorňovali jsme se na to, že jsme měli velkou díru mezi beky a útočníky. To znamená, že obrana nepodporovala hru dopředu a opačně. Snažili jsme se o to, abychom zhustili střední pásmo. Jenže to se nám pak vymstilo. Jak říkal Martin, jeli nám tam několikrát sami na gólmana. To se nesmí stát. Pozitivní je opravdu jenom to, že jsme se dostali zase zpátky na 4:4.

A vy osobně musíte zapracovat na čem?
Musím zase hrát zaďoura. Vrátit se k tomu, jak jsme rozehráli tuhle soutěž. Vyhrávali jsme sice jedna nula, dva jedna, ale plnili jsme si všichni svoje úkoly, byli na svých místech - a to se nám teď už nestává. Řekli jsme si, abychom si vzájemně pomáhali. A najednou je jeden, ani snad radši nevím kde, a ujíždí nám na branku. A promění!

Naopak produktivita Plzeňských není stoprocentní. O to je to ještě těžší, že?
My se na gól opravdu hodně nadřeme. Ale je naopak pravda, že dneska jsme se trefili i v přesilové hře. Musím přiznat, že na tom má velký podíl Martin. Jak říkám, to je to pozitivní z dneška. Avšak to je všechno, to ostatní se musí zlepšit. Zvlášť proti Spartě, ta má ještě v ofenzivě kvalitnější mužstvo než Litvínov.


Proč jste upustili od toho vítězného vzorce?
Když jsme najednou na takové vlně, kdy se daří všem, tak najednou každý hurá dopředu dávat góly. To se nám vymstilo. Párkrát se nám sice podařilo utkání otočit, jako se nám to povedlo v Liberci. Pak jsme dostali školení od Varů a na dnešek si věřili. Úvod do utkání se nám nepovedl, i když jsme v desáté vteřině jásali. Ale nebylo to na dlouho.