Liberec srovnal. A jsme na začátku, hlesl Tomáš Vlasák

Plzeň svůj cíl nenaplnila, v Liberci nevyhrála ani jednou a stav série je rázem 2:2! „Jsme zase na začátku, musíme se vrátit k naší hře,“ ví Tomáš Vlasák, autor již pěti gólů ve čtvrtfinálové sérii. Plzeň stáhla dvougólové manko, ale z vítězné trefy se radoval Liberec. „Místo abychom jej dali po vyrovnání my, inkasujeme. Prohráli jsme si to sami,“ smutnila plzeňská opora. Vedle dění na ledě vzbudil velkou pozornosti i výrok disciplinární komise, jež vyřadil pro nejbližší dobu ze hry Jakuba Jeřábka a svým jednáním ovlivňuje průběh další série.

Plzeň do zápasu vstoupila aktivně, ale z gólu se v přečíslení 2 na 1 radoval Liberec. Skóre otevřel povedenou kličkou Daniel Špaček, který den předtím byl faulován Jakubem Jeřábkem, domácí po tomto zákroku podávali stížnost (viz. dále). Indiáni srovnali, dokázali stáhnout i dvougólový náskok 3:1, ale ve 48. minutě trefil růžek Nedvěd a rozhodl. „Čtyři góly je strašně moc, alespoň dva jsem určitě mohl chytit,“ smutnil po zápas Tomáš Pöpperle, který poukázal i na množství oslabení. „Byla jich spousta.“ Stejný problém pojmenoval i Tomáš Vlasák. „Bylo jich příliš, ubývají nám v nich síly.“

Stav je nyní 2:2. „Ty porážky nás velmi mrzí, ale nemohli jsme čekat, že to bude 4:0,“ přemítá Vlasák. Oba týmy tak dokázaly využít domácího prostředí. „V Liberci je to trochu jiné, menší, víc se hraje do brány, Liberec to tady umí,“ líčil plzeňský gólman, nálada v kabině je přeci jen napjatější. „Porážky jsou samozřejmě znát,“ přiznává Pöpperle. Zlepšit náladu si Plzeňáci mohou ve čtvrtek, kdy přivítají Liberecké v 5. čtvrtfinálovém zápase. „Musíme se vrátit k naší hře, dobrému forčekinku,“ burcuje Vlasák. Spolehnout se mohou Západočeši na využívání přesilových her, ve čtvrtém duelu využili tři.

O co více série získala na vyrovnanosti, o to více ztratila na korektnosti. Liberec povolal do boje i nehokejové zbraně a sbírá plody své snahy. Stížnostmi vytvořil tlak na rozhodčí a úřední cestou vyřadil ze hry Jakuba Jeřábka, když podal stížnost na zákrok mladého plzeňského beka. O co šlo? V 57. minutě třetího zápasu zasáhl Jeřábek hokejkou do hlavy Špačka. Zákrok byl rozhodčím potrestán, hráč Špaček vstřelil druhý den gól, tudíž se vše obešlo bez následků. Trpkou třešničkou na celé situaci je další ze série absurdních výroků disciplinární komise, stop na pět zápasů pro Jeřábka. „Byl jsem překvapený,“ říká se stálým údivem v obličeji Jakub Jeřábek o výroku disciplinární komise.

Další smutnou kapitolou je způsob komunikace tohoto orgánu českého hokeje. „Dozvěděl jsem se o trestu z internetu, nikdo nám nevolal, trenéři i kluci byli překvapený,“ kroutí hlavou Jeřábek. „Je to komický, nikdo nic nevěděl, až z internetu jsme se dozvěděli, že má trest na pět zápasů za nešťastný zákrok, po kterým Špaček normálně hrál. Když Bartovič ukončil sezónu Tůmovi, dostal jeden zápas,“ připomíná gólman Tomáš Pöpperle kauzu starou pár týdnů. Následky obou zákroků srovnání nesnesou, tresty také ne, ovšem v naprosto opačném gardu. „Je to hodně přísný, u Bartoviče to byl úmyslný zákrok, řekl bych,“ myslí si potrestaný bek Jakub Jeřábek.

Tomáši Vlasákovi se do hodnocení celé kauzy příliš nechtělo: „Když už se ptáte … členem komise se stal pan Holý, který už tam jednou byl. To mi přijde divný, najednou jedná tvrdě, chce se ukázat. Je to spíše otázka na vedení hokeje, ale řešením měl být po odchodu Šulce úplně nový člověk. Toto je podivné rozhodnutí.“ Léčbu špatného svědomí disciplinární komise tak odnesl jeden z nejtalentovanějších hokejistů českého hokeje, který nebude moci v nejbližší době sbírat zkušenosti v play-off. Tímto směrem cesta k nápravě českého hokeje zcela jistě nevede.