Byl jsem nervózní jen do té doby, než jsem chytil první střelu, řekl Marek Mazanec po svém debutu

P l z e ň - Zápasem s Třincem indiáni ukončili třízápasovou domácí sérii, již druhou v letošní sezóně. Po výhře s Mladou Boleslaví přišla prohra s Kometou Brno a dnes na Plzeňáky čekal dosavadní lídr tabulky z Třince. Ovšem domácím se utkání vydařilo, Oceláři neměli příliš mnoho šancí na úspěch. Do utkání nastoupil poprvé ve své extraligové kariéře od první minuty Marek Mazanec, který notnou měrou přispěl k vítězství nad třineckým týmem.

Marek Mazanec: S první střelou, kterou jsem chytil, nervozita odešla

Že bude chytat, se dozvěděl včera pře zápasem juniorů právě v Třinci. Plzeňská juniorská jednička se tedy mohla chystat na dnešní utkání seniorské extraligy. „Normálně jsem byl svlečený a připravený do zápasu juniorky. Pět minut před utkáním ale zavolal pan Pejchar, abych nechytal, že budu chytat dneska. Ale já řekl, že si chci zachytat aspoň první třetinu,“ povyprávěl Marek Mazanec o tom, jak se narodil jeho dnešní nástup do zápasu. Devatenáctiletý gólman prý nebyl ani moc překvapený. „Trochu jsem s tím počítal, protože už dřív mi pan Pejchar varoval, že musím počítat se vším,“ usmíval se Mazanec.

Mladý maskovaný muž po utkání přiznal: „Byl jsem hodně nervózní.“ Ale pak hned pokračoval: „S první střelou, která mě trefila, šla nervozita dolů.“ Jeho tvrzení je ovšem nutné poopravit. Střely ho rozhodně jen netrefovaly, naopak Marek Mazanec je chytal. Mohlo by se říct, je toho jeho práce. Ale i díky jeho pomoci zůstávají v Plzni všechny tři body. „Kdepak, musím přiznat, že jsem měl štěstí. Ždná těžká střela na mě nešla,“ řekl velmi skromně mladík.

„Nesmím usnout na vavřínech. Připisuji si na vrub ten gól, co jsem dostal, protože byl úplně zbytečný,“ vyčítal si Marek Mazanec střelu třineckého Vágnera, která mu prošla do branky nad ramenem. Třinecký tým je v letošní sezóně nabitý ofenzivními hvězdami, proti kterým určitě není jednoduché chytat. „Nevnímám, kdo na mě střílí nebo jede, musím se soustředit stejně na každého hráče. Akorát bych se tím rozptylovat a pak třeba nic nechytil,“ odmítl Mazanec nějakou nervozitu z extraligových hvězd. Nic to však nemění na tom, že podal fantastický výkon.

Jan Heřman: Zahrát si s Petrem Sýkorou byl můj sen

Definitivní gólovou tečku za utkáním udělal starší z bratrské dvojice Heřmanů Jan Heřman, když v 50. minutě záhadným způsobem překonal třineckého Vojtka a stanovil konečné skóre na 3:1. „Výbornou práci odvedl Johny Lammers, který vybojoval puk. Já jsem ho z otočky zkusil trefit, což se povedlo a nakonec se střela nějak odrazila od nohy jejich obránce za Vojtka,“ popsal svůj šťastný okamžik hráč s číslem devadesát dva. Dnes se představil ve druhém útoku společně s nejnovější plzeňskou akvizicí Petrem Sýkorou. „Zahrát si s Petrem byl můj sen, takže se mi dneska splnil. A jsem rád, že to bylo zrovna v Plzni,“ neskrýval svou radost z toho, že si mohl hrát s hvězdným útočníkem.

Zápas s Třincem nebyl rozhodně jednoduchý. „Má fantastické hráče, všechny čtyři lajny jsou nabité těmi nejlepšími hráči,“ přiznal J. Heřman třineckou sílu. Plzeň ale našla recept na úspěch i proti takto silnému soupeři. „Hráli jsme hokej, co jsme si řekli, snažili jsme se hrát co nejdéle na 0:0 a říkali jsme si, že snad aspoň jeden gól dáme, hlavně jsme nechtěli žádný inkasovat,“ přiblížil plzeňský útočník taktiku, se kterou dnes Plzeň dokázala uspět. Sám moc dobře ví, že jedna výhra, byť proti mužstvu ze špičky tabulky, nic neznamená. „Snad už tohle bude ten zápas, který nás nakopne, na který stále čekáme a po němž uděláme delší sérii výher,“ přeje si modrobílý forvard.