PLZ - TRI 3:1 - Indiáni po tuhém boji udolali vedoucí tým tabulky!

Plzeň - Ve 12. extraligovém kole poměřili plzeňští indiáni síly s týmem HC Oceláři Třinec. Modrobílí se chtěli svým fanouškům revanšovat za poslední nevydařené utkání s Kometou Brno. A to se podařilo. Základ úspěchu položil skvělým výkonem junior Marek Mazanec, který předvedl několik výborných zákroků a ze 33 střel pustil za svá záda jen jedinou. Plzeňští vstřelili v každé třetině po brance a nerozhodilo je ani třinecké snížení, na které dokázali rychle odpovědět.

HC Škoda Plzeň - HC Oceláři Třinec

3:1
1:0, 1:0, 1:1

Branky a nahrávky: 18. Vlasák (Straka), 29. Johnson (Lammers, St. Pierre), 50. J. Heřman (Lammers) - Vágner (Zíb, Bonk). Rozhodčí: Hodek, Turčan - Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 8:9. Bez využití. Diváci: 5 235. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

Mazanec - Jeřábek, Jiří Hanzlík, St. Pierre, Dresler, Benák, Modrý, Frolo - P. Sýkora, M. Straka, Vlasák - Vostřák, Jan Kovář, Johnson - J. Heřman, M. Heřman, Dvořák - Stránský, Tvrdík, Lev - Lammers.

HC Oceláři Třinec

Vojtek - Hudec, Zíb, Lojek, P. Hořava, Krajíček, Vágner, Hrabal - M. Růžička, Kohn, McGregor - D. Květoň, Peterek, Adamský - Polák, Bonk, Varaďa - Orsava, Polanský, Hrňa.

Pavel Vostřák 0 0 0 0 0

Do zápasu překvapivě naskočil jako jednička v plzeňské brance mladý gólman Mazanec, který dostal přednost před Halmošim. První šanci zápasu si na své konto připsal Nick St. Pierre, který bombou od modré řádně oťukl mantinel za Vojtkem. Plzeňský brankář se poprvé řádně zapotil v krátké hostující přesilovce, kdy bránící čtveřice nepřečetla dobře situaci a Třinečtí se dostali ke dvěma dorážkám z bezprostřední blízkosti. Zvláště zákrok proti Kohnovi ocenily i tribuny ČEZ Arény. Vojtek se musel mít na pozoru v osmé minutě, když se puk po buly odrazil k Lammersovi a ten z první pálil z mezikruží. V desáté minutě spálili indiáni dvě jasné příležitosti, nejdříve Straka zaváhal osamocený u levé tyčky Vojtkovy branky, následně Hanzlík rychle obkroužil branku, ale stejně rychle nedokázal usměrnit puk do sítě. V osmnácté minutě při signalizované plzeňské výhodě se indiánský útok aktivně prodral vpřed a Vlasák nachytal přesnou střelou špatně vybrusleného Vojtka na švestkách.

Plzeňským se v úvodu druhé části zle nevyvedla přesilová hra. Nejen že téměř Vojtka neohrozili, ale zároveň málem sami inkasovali. Stejně se však vzápětí vedlo i Třineckým, takže si obě mužstva neměla co vyčítat. Byli to poté znovu Plzeňští, kdo se radoval. Po spolupráci zámořské trojice hráčů St. Pierre, Lammers a střílející Johnson se Vojtek v ocelářské kleci opět musel trochu červenat, protože střela, která znamenala druhý indiánský gól, byla jistě chytatelná. Zpátky do zápasu mohl své Oceláře dostat David Květoň, který ujížděl sám na Mazance, proti němu však plzeňský gólman skvěle vybruslil a dál držel čisté konto. Indiáni byli herně hodně nahoře a útočili ze všech sil. A to dokonce i při hostující přesilovce. Nejdříve dotíral Kovář na Vojtka příliš drze a hra byla vykázána z pásma, pak však opět Třinec nezaložil útok a výbornou šanci měl Modrý. Proti němu však stál připravený Vojtek. Na druhé straně si Mazanec smlsl na pokusu Hrabala a po jeho pravici se strhl strkaná a šermovaná. Nejaktivnější aktéři Polanský s uzdraveným Frolem odešli s dvěma trestnými minutami na hanbu. Dobrou šanci pak měl ihned po vyhraném vhazování Růžička, ale on nedokázal překonat plzeňského gólmana.

Tlak Třineckých i přes očekávání v úvodu třetí části nepřišel, naopak opět v útoku operovali domácí, jmenovitě Jeřábek pálil od modré jen o několik decimetrů mimo. Zápas se začal přiostřovat, do ostré šarvátky se v třinecké třetině pustily téměř kompletní první útoky. Nakonec rozhodčí odpustili jen trest hostům, na trestnou lavici zamířil jen Lojek za držení a domácí Sýkora za hrubost. Hra čtyři proti čtyřem seděla lépe Třineckým a ve 48. minutě vymetl všechny pavučinky v růžku Mazancovy branky Martin Vágner. Oceláři se ze vstřeleného úspěchu nemohli radovat dlouho, už v padesáté minutě Lammers obětavě vybojoval puk za Vojtkovou brankou, našel Jana Heřmana, který v pádu poslal indiány znovu do dvougólového vedení. Třinec zbraně nesložil a tlačil se do útoku dál. Proti Kohnovi opět zasáhl Mazanec, Hrabala odstavili plzeňští obránci. Oceláře ale ve snaze utkání alespoň zdramatizovat brzdila vlastní uspěchanost a nepřesnost rozehrávek. Přesto se dostali alespoň k odvolání gólmana a svůj zamýšlený tlak podpořili hrou v šesti mužích v poli. Nic dramatického však ČEZ Aréna už neviděla, obrana zacvakla zámek a k Mazancovi nedolétl ani jeden nebezpečný puk. Mladý gólman tak svým spolehlivým výkonem dovedl plzeňské indiány k výhře nad extraligovým lídrem.

Marian Jelínek (Plzeň): "Dali jsme do branky devatenáctiletého gólmana, který podal extrémně dobrý výkon. Jsem rád, že nám tento tah vyšel. Hráči věděli, že se mají o koho opřít a dodalo jim to vzadu klid. Změnili jsme trochu taktiku, když jsme zahustili střední pásmo. Nenapadali jsme rozehrávající obránce, ale pokrývali jsme najíždějící hráče. Nepustili jsme Třinec do brejků, které bývají z jejich strany smrtící."

Pavel Marek (Třinec): "Dnes jsme nepodali náš obvyklý výkon. Neměli jsme dostatečný pohyb a vázla nám kombinace. Po našich chybách jsme inkasovali dva góly. Až ve třetí třetině jsme začali hrát. Dali jsme kontaktní gól a v té chvíli to vypadlo nadějně, že bychom se mohli vrátit do zápasu. Zastavil nás vlastní gól, když si naši obránci srazili puk za gólmana."