Radek Duda #69

Doufám, že diváci tady vytvoří peklo a pomůžou nám, přeje si Radek Duda

V sobotním zápase byl jednou z hlavních postav, ačkoliv nedal gól a nepřipsal si ani asistenci. Brněnští hráči zahájili hon na Dudu a indiánská šedesát devítka se jen horko těžko bránila. Dostal osobní trest na deset minut. Ale o to víc pak dřel, bojoval, společně se svým spoluhráčem Kratěnou dostával brněnskou obranu včetně Trvaje pod tlak. Po sobotním zápase byl ale celkem spokojený a šťastný z výhry.

V sobotním zápase jste podal o hodně zlepšený výkon, bylo to psychickým uvolněním ze stavu série?
Nene, to není o tom. Měl jsem virózu, konečně trochu polevila. Můj hokej je založený na fyzické kondici, a když jí nemám, tak ani nemůžu hrát. Ty první dva zápasy byly z mé strany trochu naivní. Jsem rád, že jsme tady uhráli jeden zápas. Škoda toho pátečního. Ale hrozně mrzí ty chyby. Těch chyb… Hlavně že zápasy vysílá televize a těch chyb, co předvedou rozhodčí… To mě hrozně mrzí.

Dvakrát jste prohráli s Brnem 0:1, v sobotu jste také vyhráli o gól, zápasy jsou hodně těsné, co dál na Kometu?
Je to vyrovnané, ale je úplně jedno, kolik to skončí. Je důležité hlavně vyhrát, a je jedno jakým způsobem.

Brno vás hodně provokuje, dost často se na vás vrhají ve dvou ve třech, jeden tváři v tvář si na vás příliš netroufne… Jak to nesete? Byl byste ochotný se i poprat, kdyby vám některý z nich odvážně řekl: Pojď se pobít?
No jasně že jo. A ono to i přijde, ale teď jsou důležité nervy, musím je udržet na uzdě. Ale mě to fakt přijde, že rozhodčí mají celé play-off zakázané vylučovat fauly na Dudu. Já rozhodně nejsem žádný svatoušek, ale faulů na mě bych opravdu našel „x“ a pokud chtějí vylučovat mě za to, co dělám, tak ať mají stejný metr na ostatní hráče.

Co se stalo před tím osobním trestem?
Nic. Asi je zákaz jezdit k Trvajovi. On je totiž pan božský. Asi si všichni myslí, že když vychytal dvě nuly, tak se kolem něj musí našlapovat po špičkách. A rozhodčí mi řekl, že provokuji. Tak jsem se ho zeptal, podle jakého paragrafu a on mi tam něco jmenoval. Radši se k tomu nechci vyjadřovat, to je ostuda celé série. Já ale Trvaje nemusím provokovat, k čemu bych ho provokoval. Já se soustředím na svůj výkon, ale opravdu si myslím, že kolem Trvaje není zákaz vjezdu. Mně na něm mrzí ta divadelní scéna. Myslím, že každý gólman ví, kde ten puk má a nemusí dělat takové etudy. Dobře věděl, že lapačka s pukem byla za čárou. Ale udělal to dobře, nikdo si toho nevšiml. Fair play, no.

Jak vnímáte nadávky od brněnského publika?
Bojuju proti všem. Bojuju proti Kometě, proti rozhodčím…Nikdo vám nepomůže, musíte si pomoct sám. Stačí jedna chybička a může vás to stát celou sezónu. Ale hráči dělají svojí práci. Chtějí, abych zůstal mimo hru, chtějí mě vyprovokovat. Ale já prostě nevím, co by chtěli rozhodčí víc vidět. Soudí různými metry, to mi přijde ubohé.

Jak sérii otočit?
Vyhrávat. Ale takhle daleko nekoukáme. Teď jsme urvali jeden zápas, vracíme série domů. Musíme se soustředit na ten pondělní zápas a hrát ještě líp než dnes.


Berete sobotní výhru jako satisfakci po tom, co se dělo na ledě?
Jsem hrozně rád za to, že jsme v Brně alespoň ten jeden zápas urvali. Náš tým ukázal vnitřní sílu, vůli po vítězství, jaké máme srdce. Doufám, že fanoušci v Plzni připraví peklo, potáhnou nás dopředu a budou šestým hráčem. Musí dostat rozhodčí pod tlak, jako je dostávají v Brně.

Spadla z vás nervozita, že už teď Plzeň nemá co ztratit?
Nemusí z nás nic padat. Nás Brno ničím nepřehrálo, my jsme se vlastně porazili sami malinkými chybami, ale to v play-off rozhoduje. Série pak dělají tyhle malinké detaily. Řekli jsme si, že nemáme proč smutnit, musíme dát hlavy vzhůru. Hraje se na čtyři vítězné zápasy, my jsme urvali první, další nás čeká… Na něj se připravíme, jak nejlépe umíme a uvidíme. V sobotu jsme byli hladovější než domácí. Ale i v pátek jsme podle mě byli lepším týmem. To se na mě nesmí Brňáci zlobit. Ale v pátek nám tam nic nespadlo, špatně jsme naložili se šancemi, neuznali nám regulérní gól… To všechno nás motivovalo k tomu, abychom v sobotu podali ještě lepší výkon a snažili se tady zápas urvat.