Jekabs Redlihs #14

Jekabs Redlihs #14: Na Plzeň rád vzpomínám, je to hokejové město

PŘÍMO Z MINSKU - Jedním z hráčů, kteří se v minulosti představili v plzeňském dresu a zároveň se letos objevili na mistrovství světa v běloruském Minsku, je obránce lotyšského národního týmu Jekabs Redlihs. Ten se v reprezentaci opět setkal se svým bratrem Mikelisem, oba společně mířili za postupem do čtvrtfinále, ten ale nakonec Lotyšům doslova proklouzl mezi prsty.

Lotyšský národní tým od začátku mistrovství světa předváděl dobré výkony, které dokázal proměnit v cenná vítězství. Tým pod vedením kouče Teda Nolana porazil třeba favorizované Američany i Finy, jenže postup do vyřazovací části nakonec národnímu týmu pobaltské země těsně unikl. A to byl opravdu hodně blízko.

„No, být blízko nestačí. A o tom byly ty poslední dva zápasy - prostě to nestačilo. Skoro se nepočítá. Potřebovali jsme dva body, máme dvě porážky, takže jedeme domů, takhle hokej funguje,“ nehledal po posledním prohraném zápase žádné výmluvy evidentně zklamaný Redlihs.

Nedokázali jsme pokračovat v naší hře

Největším problémem podle zkušeného obránce bylo, že tým nedokázal navázat na povedené výkony z úvodních zápasů. „Měli jsme tu pár opravdu dobrých zápasů, ale potřebovali jsme v tom pokračovat a neměnit náš způsob hry. To se nepovedlo, měli jsme dál hrát jako proti Finsku nebo USA.“

V závěrečných dvou utkáních Lotyšům navíc nevyšel vstup do utkání - s Bělorusy prohrávali po první třetině 0:2, se Švýcary rovněž. „Musíme hrát celých šedesát minut, ne se probrat někde v polovině a snažit se to zachraňovat," narážel právě na tento fakt obránce Dynama Riga, jediného lotyšského týmu v KHL.

Zklamání je obrovské, postup by na dosah

Nejen s ohledem na vývoj skupiny se jedná pro sympatický tým "bez hvězd" o ohromné zklamání. „Nikdo nechce prohrávat. Je to možná poprvé v Lotyšské historii, kdy hrajeme opravdu vyrovnaně se všemi soupeři, stejný hokej jako top týmy. Postup do čtvrtfinále jsme měli ve vlastních rukou, bylo to opravdu na dosah, je to jen naše chyba, že jsme nepostoupili."

Během skupinových zápasů to jednu chvíli vypadalo i na možnost, že by se Lotyši ve čtvrtfinále střetli s Čechy, za které hraje Jan Kovář, se kterým se Jekabs potkal v dresu Plzně. „Honzu Kováře si pamatuji, ale jako mladého kluka. Teď je z něj tvůrce hry, je to skvělý hráč a kluk. Takhle to dopadá, když pracujete tvrdě a jdete za svým cílem," prozrazuje Redlihs, že píseckého rodáka sleduje i v KHL.

Plzeň si titul zasloužila!

Kromě toho však dění okolo Plzně sledoval spíše nárazově. „Hrál jsem v Rize a moc jsem neměl čas sledovat výsledky a dění kolem Plzně podrobně, ale občas jsem se podíval, jak si stojí v tabulce a co je nového." Největší úspěch v plzeňské historii ale zaznamenal. „Viděl jsem, že loni vyhráli titul a byl jsem za ně moc šťastný, protože si to podle mě opravdu zasloužili."

Během své kariéry už Jekabs působil v zámoří i v rodném městě, na angažmá v Plzni ale i tak rád vzpomíná. „Tenkrát jsem si to v Plzni moc užil - je to krásné hokejové město se skvělými fanoušky, takže to na mě působilo hodně pozitivně a moc se mi tam líbilo."

Posledních několik sezón odehrál spolehlivý obránce po boku svých sourozenců za rižské Dynamo, tato kapitola je ale nyní možná u konce. „Teď mi skončila smlouva a další zatím nemám, takže to je pro mě teď hlavní úkol - sehnat si práci na další rok," zakončil už s lehkým úsměvem hodnocení Jekabs Redlihs.