TRI-PLZ 1:2 - Neubauer s Vlčkem slaví první výhru!

T ř i n e c - Stejně jako v 11. kole si Plzeň dojela na sever Moravy do Třince pro tři body za výhru 2:1. Střelecky se výhru postarali Dušan Andrašovský s Radkem Matějovským, v brance podal výtečný výkon Tomáš Duba, který nestačil pouze na rychlou střelu Pavla Janků. Plzeň přerušila sérii čtyř zápasů bez výhry a posílila svoji naději na postup do play-off. Noví trenéři Jiří Neubauer a Ivan Vlček tak oslavili svoji premiéru cennou výhrou.

HC Oceláři Třinec - HC Škoda Plzeň

1:2
0:1, 0:0, 1:1

Branky a nahrávky: 50. Janků (Podhradský, Mezei) - 10. Andrašovský (Kudrna, Cartelli), 43. Matějovský (Kudrna). Rozhodčí: Mikula - Čech, Macháček. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. Diváci: 3437. střely na branku: 30:47. Průběh utkání: 0:2, 1:2.

HC Oceláři Třinec

Biegl - Všetečka, Podhradský, Hunkes, Mezei, Malinský, Klouček, Houdek, Chvátal - Melenovský, Peterek, Polanský - Janků, Skořepa, Pavelek - Martynek, Král, Pletka - Bordowski, Kucharczyk, Zbořil.

Duba - Cartelli, Trnka, Nedoma (7. Půlpán), Jindřich, Výtisk, M. Výborný - Martin Straka, Michal Straka (21. Adamský), Andrašovský - Duda (41. F. Mrázek), Kudrna, Matějovský - Paroulek, D. Moravec, D. Pospíšil.

Jan Výtisk 0 0 0 0 2

Plzeň utkání v Třinci začala náporem. Na přelomu první minuty Kudrna zpoza klece namazal Dudovi mezi kruhy, ale puk skončil v lapačce Biegla. Za nedovolené bránění byl však vyloučen Hunkes. Ve výhodě pálili Plzeňáci na domácí klec jak o střeleckém dnu, ale Biegl odolal pokusům Matějovského, Dudy, Cartelliho či Výtiska. Chvíli po konci přesilovky byl v obrovské šanci Výborný a následně Kudrna, ale ani teč plzeňského forvarda skóre nezměnila. Plzeňský nápor pokračoval, Andrašovský v nájezdu pálil zpoza beka, Biegl se opět nedal. První pořádná hrozba pro Dubu přišla až v 7. minutě, před plzeňskou klec nabruslil Bordowski, Duba kryl, stejně jako dorážku Zbořila. Za vysokou hůl po chvíli odkráčel na trestnou domácí Hunkes se čtyřminutovým trestem. Sedm sekund po konci prvního trestu se třinecká branková síť přeci jen zatřásla. Kudrna namazal Cartellimu, jehož ránu Biegl vyrazil k volnému Andrašovskému a ten s klidem zavěsil – 0:1. Domácí opláceli Zbořilem, který napálil puk do masky Tomáše Duby. Přesilovou hru si zahráli ve 12. minutě také domácí, nedovoleným bráněním se provinil Robert Jindřich. Duba zasahoval proti nahození Malinského, žádný další vzruch však domácí před plzeňskou brankou nevytvořili. Aktivity na holích domácích borců však bylo najednou přeci jen více. V 18. minutě Duba likvidoval nepříjemný pokus Janků, vzápětí i obránce Chvátala. Minela Malinského dala vzniknout nájezdu Matějovského, tváří v tvář Bieglovi ale plzeňský forvard neuspěl. V čase 19:01 završila Plzeň ojedinělý hattrick. Hosté šli na přestávku do kabin potřetí za sebou s tím, že další třetinu budou začínat v početní nevýhodě. Po dvou přerušených přesilovkách Kladna v minulém zápase se o třineckou přesilovku „zasloužil“ hrubostí David Moravec.

V dohrávané přesilovce zblízka na Dubu pálil Klouček, Třinečtí i po návratu Moravce drželi hru ve svém útočném pásmu. Nejblíže vyrovnání byl Polanský, který těsně vedle pravé tyče nasměroval dorážku po pokusu Peterka. Když začali Plzeňáci vyrovnávat hru, byl za držení vyloučen Radek Matějovský, to již běžela 28. minuta. Hrozící oslabení ale zažehnalo vyloučení i na druhé straně, hákováním se provinil Král. Více prostoru svědčilo lépe domácím, do nájezdu se dostal Skořepa, byl podražen Výtiskem a rozhodčí Mikula nařídil trestné střílení. V čase 28:15 však Duba vychytal kličku do bekhendu v podání faulovaného Skořepy. Naopak zvýšit vedení mohla Plzeň, na trestné lavici se opět usadil Hunkes, ovšem nakonec největší šancí této přesily byl výpad Peterka. V závěru prostřední části si zahráli domácí opět přesilovku, pykal Výtisk. Ovšem svoji šanci i domácí promrhali a tribuny daly svoji nespokojenost najevo, stav 0:1 trval.

Poslední část základní hrací doby načal ranou Melenovský a puk narazil na pravou tyč Dubovy klece! Oplácel Duda, Biegl byl proti jeho ostré ráně pozorný. Ve 43. minutě Matějovský přebral na pravém kruhu puk od Kudrny, nabruslil před Biegla a svým důrazem Plzeň uklidnil – 0:2. Vzápětí mohl opět Matějovský po přihrávce Dudy poslat hosty do třígólového vedení, ale puk šel těsně mimo. Pro Třinec mohlo být ještě hůře, Pletka si jel v čase 43:50 odpykávat trest za hákování. Plzeň se neprosadila a po návratu třineckého forvarda se jak hlídací pes usadila ve středním pásmu, kde rozbíjela akce domácích. Ti však dostali příležitost nahlédnout do obranného pásmu Lasselsbergeru při potrestaném podražení Pospíšila. A Ocelářům se to podařilo. Necelých deset minut před koncem základní hrací doby a sedm sekund před návratem Pospíšila se prosadil znovuzrozený střelec Pavel Janků – 1:2. Domácí byli logicky jako polití živou vodou, do příležitostí se dostali Skořepa, Peterek, na druhé straně dvakrát zahrozili rychlými výpady dvojice Adamský - Andrašovský. Třinec se tlačil před Dubu, který čelil ostrému švihu Melenovského. Hosté byli několikrát nuceni zahrát zakázané uvolnění. Horké chvilky zažil Duba na začátku 58. minuty, kdy před ním tečovala nebezpečně dvojice Pavelek – Peterek. Reflexivně poté mladý gólman Plzně vyrazil ránu Janků z mezikruží. V čase 58:47 Duba zalehl puk před vlastní brankou, domácí si vybrali oddechový čas a začali power-play. Plzeňský gólman polapil dvě tvrdé rány Mezeie a v čase 59:37 si oddechový čas vzali Plzeňané. Po vhazování Pospíšil zalehl puk, což sudí Mikula ocenil dvěma minutami. Plzeň tak čekalo horkých 18 závěrečných sekund, ale výhru svěřenci nových trenérů Neubauera a Vlčka udrželi, domácí podruhé neudeřili.

Lubomír Pokovič (Třinec): "Nejsme spokojeni se začátkem. Dostali jsme se pod tlak, nebyli jsme dostatečně aktivní a přispělo k tomu i čtyřminutové oslabení. Postupně jsme se ale z toho vymanili a vyrovnali hru. Přestože jsme nehráli tak dobře jako v Pardubicích, měli jsme i šance a velkou snahu vyrovnat, ale nepovedlo se. Naše střelecká impotence je zarážející. Kdyby existovala nějaká hokejová viagra, určitě bychom ji na ni hráčům předepsali. Dokud trvá teoretická šance na play off, budeme o ni bojovat."

Jiří Neubauer (Plzeň): "Ve vyrovnaném utkání jsme měli štěstí, ale na druhou stranu jsme nevyhráli nezaslouženě. Zápas jsme lépe rozehráli a vstřelili důležitý gól. Ve druhé části se karta otočila, ale zásluhou Duby jsme náskok udrželi. Pak byly šance na obou stranách, my jsme však byli šťastnější. Na nějaké velké změny v taktice nebyl čas. S hráči jsme před zápasem hodně mluvili o chování v obranném pásmu a oni prokázali charakter, když si to vzali k srdci. První impulz tedy vyšel, snad nebude jen krátkodobého charakteru a my se dnešní výhrou odrazíme do lepších časů."