Dokázali dvakrát dotáhnout a zaslouženě vyhráli

P l z e ň - Dorost: HC Lasselsberger Plzeň – HC Chemopetrol Litvínov 7:6. Naposledy doma se před startem extraligy předvedli plzeňští dorostenci. V zápase s Litvínovem si chtěli ověřit momentální formu a trenéři mohli doladit poslední nejasnosti v sestavě. Divoká přestřelka toho však moc nenapověděla. Hlavně otázka brankářů tak zůstává stále hodně otevřená.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

7:6
0:3, 4:2, 3:1

Branky Plzně: 28. Boháč, 34. Stránský, 35. Trojan, 36. Chudý, 47. Trojan, 52. Kubalík, 52. Šamlot. Diváci: cca 80. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 4:4, 4:6, 7:6.

2 Panec (od 31. min. 1 Francouz) - 7 Boháč, 4 Pour, 12 Andrle, 11 Zeman, 3 Špiler, 19 Rutta, 8 Chudý - 18 Kubalík, 25 Stránský, 13 Trojan - 22 Šimek, 9 Pitule, 14 Dušek - 10 Šamlot, 20 Novák, 23 Heřmánek.

82 - 44, 26, 3, 18, 4, 6 - 89, 33, 3 - 45, 21, 72 - 23, 87, 19 - 10

Za poslední půlrok jsem psal reportáže z řady mládežnických zápasů, ale nikdy jsem se nedostal do podobné situace jako po utkání plzeňského dorostu s Litvínovem. Vedoucí domácího mužstva pan Jež totiž po sdělil: „My jsme zápis nedělali.“ Proto bohužel budete číst zcela unikátní reportáž, ve které budou chybět jména hráčů Litvínova a budou je nahrazovat pouze čísla. Za tuto skutečnost se omlouváme.

Úvod zápasu se lépe vydařil domácím. Hned v první minutě si mohli zahrát přesilovou hru. Největší šanci měl Dušek, ale příklepem trefil pouze tyč. Plzeňští lépe bruslili a výborným napadáním se dostávali do dobrých příležitostí. V 8. minutě sebral hostující obraně puk Stránský, ale ze samostatného nájezdu trefil opět tyč. Druhé varování už chemiky probudilo a i oni začali útočit. Nejdříve jeli dva na jednoho 87LIT a 19LIT, ale druhý jmenovaný (spíše vyčíslený) netrefil skákavou přihrávku. Brzy poté byl v samostatném úniku v poslední chvíli podražen 23LIT. V následné přesilovce se 72 LIT chytal za hlavu, když minul v dobré pozici odkrytou branku a při dorážení si počínal nedůrazně. Jeho zaváhání ale napravil takřka vzápětí 44LIT, když opět ujel plzeňské obraně a střelou mezi nohy nedal domácímu brankáři šanci. Plzeňští měli příležitost na vyrovnání ve 12. minutě, když Kubalík dlouhou přihrávkou přesně našel najetého Trojana, ale ten trefil jen vyjetého gólmana. Ve 14. minutě hráli hráči Lasselsbergeru přesilovou hru 5 na 3. Svoji šanci však prohospodařili a jakmile se hrálo v plném počtu, udeřili hosté. Západočeši si opět počínali nedůrazně v obraně a 26LIT mohl ze tří metrů v pohodě přehodit ležícího Pance. V čase 16:23 tedy hosté vedli 2:0. A to navíc o dalších 36 sekund později zvýšil 21LIT, když na jeho střelu z levého křídla plzeňský gólman nestihl zareagovat. Domácí již do konce třetiny nestihli odpovědět, a tak odešli do kabin s třígólovým mankem.

V úvodu prostřední části hry byl k vidění rychlý hokej plný nepřesností. Až ve 25. minutě se ke střele dostal Šamlot, ale ani on 82LIT nepřekvapil. (82LIT by měl být litvínovský brankář, ale stejně tak to mohlo být číslo 83, protože hráč měl celý zápas dres zastrčený v kalhotách, i když se to podle pravidel nesmí.) Západočeši se prosadili až ve 28. minutě při přesilové hře. Před brankou clonili Boháč a 44LIT a Boháč se trefil přesně pod horní tyč. Jenže v čase 30:45 byl rozdíl opět třígólový. Plzeňské obraně totiž ujeli 19LIT a 23LIT a 23 LIT prostřelil přesouvajícího se gólmana a ten se nechal vystřídat Francouzem. Hosté se dlouho neradovali. O tři minuty později využil přesilovou hru Stránský, když dorazil nahození Špilera. Za dalších 52 sekund byli již Plzeňané na dostřel. Nadvakrát se prosadil Trojan. Navíc za další necelou minutu vyrovnal přesnou střelou od modré čáry Chudý. Hra se v této fázi zápasu přelévala ze strany na stranu. Brzdily ji pouze zmatky na trestné lavici, když hráči byli nejdříve puštěni a poté se zase museli vracet. V 38. minutě hráli chemici přesilovou hru pěti proti třem. Nevyužili ji, ale tu následnou 5 na 4 již ano. 5LIT měl hodně času zamířit a střelou od modré, která plachtila 30 centimetrů nad ledem, nedal Pancovi šanci. Na stavu se již do konce prostředního dějství nic nezměnilo, hlavně díky skvělému zákroku lapačkou 82LIT.

Závěrečná dvacetiminutovka začala pro domácí nešťastně. 33LIT nahodil zpoza branky a Francouz si srazil puk mezi nohy. Plzeňáci se nevzdali. V 43. minutě protáhl hostujícího gólmana Šamlot. A ve 45. minutě hráli domácí takřka dvě minuty v dvojnásobné početní výhodě. Prosadili se však až při hře pěti proti čtyřem. Stránský našel Trojana a ten ranou do protipohybu brankáře snížil. Domácí měli v té chvíli 15 minut na vyrovnání. A bohatě jich využili. V 52. minutě se před branku proháčkoval Kubalík a zasunul puk pod klečícího brankáře. S remízou se Západočeši nespokojili. Prakticky hned po vhazování se po ledě k tyči trefil Šamlot a domácí již vedli. Litvínovští přišli s náporem. Ale 26LIT vychytal vyrážečkou Francouz. V 54. minutě byly litvínovské šance posíleny dlouhou (těžko říci jak, protože v tu chvíli se čas na časomíře trestů neukazoval) přesilovkou pěti proti třem. Ale jedinou střelu vyprodukoval 44LIT, který trefil jen Boháče. A když se ani v 58. minutě ranou z kruhu neprosadil 25PLZ, skončilo utkání vítězstvím domácích 7:6. Nic na tom nezměnilo ani vyloučení Špilera půl minuty před koncem.

Vladimír Bednář (trenér HC Lasselsberger Plzeň): „Zápas můžu těžko hodnotit, protože to nebyl hokej, byla to házená.Ta úroveň byla nějaká… Možná jsou všichni už dost unavení. Zaplaťpánbůh pro nás, že jsme vyhráli. To nás psychicky drobet zvedne. Litvínovský gólman chytal dobře, proto jsme ze začátku nedali žádné góly. My jsme tam určitý tlak měli, ale nezužitkovali jsme ho. Naopak hosté měli de facto tři střely a tři góly. Potom se jim lépe hrálo. Jejich brankář chytal opravdu dobře do půlky zápasu. Potom mu možná došly síly a my jsme nějaké góly dali. I když jsme dali sedm gólů, tak se pořád trápíme v koncovce. Ta koncovka kdyby byla hned od začátku, tak přijde do mančaftu lepší pohoda a lépe se hraje.“