KVA - PLZ 5:2 - Do třetice už to nevyšlo

Karlovy Vary/Plzeň - Plzeňským indiánům nevyšlo další televizní utkání. Tentokrát se v nefalšovaném západočeském derby utkali na ledě tradičního rivala s domácí Energií. Hosté šli brzy do vedení, když se ve třetí minutě trefil Benák. Pak sice karlovarští hokejisté dokázali strhnout utkání ve vlastní prospěch, avšak Plzeň ještě našla odpověď ve vyrovnávací brance Hanzlíka. Na další tři zásahy však už nezareagovala potřebnými střeleckými úspěchy, a tak po dvou cenných výhrách přichází prohra.

HC Energie Karlovy Vary - HC Škoda Plzeň

5:2
1:1, 2:1, 2:0

Branky a nahrávky: 14. Dej (Melenovský), 21. Kumstát (Čutta), 33. Hřebejk (Skuhravý), 50. Zaťovič (Pech), 56. Zaťovič (Pech) - 4. Benák (Lammers), 31. Hanzlík (Vlasák). Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 5:6 + Frolo (PLZ) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5039. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 5:2.

HC Energie Karlovy Vary

Mensator - Nosek, Čutta, Sloboda, Gřegořek, Kokko, Parýzek, Dobroň, Hájek - Kumstát, Skuhravý, Sailer - Hruška, Pech, Zaťovič - Melenovský, Dej, Skladaný - Hřebejk, Kuběna, Cyganov.

HC Škoda Plzeň

Mazanec - Hanzlík, Frolo, St. Pierre, Modrý, Dresler, Benák, Jeřábek - Vlasák, Straka, Dvořák - Heřman J., Sýkora, Kovář - Tvrdík, Lammers, Heřman M. - Johnson, Vostřák, Stránský - Lev.

Brankáři

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp TM
Marek Mazanec 60 34 5 29 85,29 0

Hráči v poli

Jméno G A B +/- TM
Václav Benák 1 0 1 0 0
Jan Dresler 0 0 0 0 0
Michal Dvořák 0 0 0 -1 2
Tomáš Frolo 0 0 0 -2 12
Jiří Hanzlík 1 0 1 -2 0
Martin Heřman 0 0 0 0 2
Jan Heřman 0 0 0 0 0
Jakub Jeřábek 0 0 0 0 0
Nicholas Johnson 0 0 0 0 0
Jan Kovář 0 0 0 0 0
John Lammers 0 1 1 0 0
Jakub Lev 0 0 0 0 0
Jaroslav Modrý 0 0 0 -1 2
Nicolas St. Pierre 0 0 0 -1 0
Martin Straka 0 0 0 -3 0
Jan Stránský 0 0 0 0 0
Petr Sýkora 0 0 0 -2 4
Michal Tvrdík 0 0 0 0 0
Tomáš Vlasák 0 1 1 -3 0
Pavel Vostřák 0 0 0 0 0

komentář

V úvodu utkání se Energie okamžitě vřítila do útoku. Své štěstí okamžitě zkoušel Skuhravý a později i Gřegořek, ale na plzeňského brankáře si nepřišel ani jeden z nich. Obrovskou šanci hostům nabídl ve druhé minutě Čutta, který fauloval rozjetého Stránského. Za tento faul nařídil hlavní rozhodčí trestné střílení, které však postižený plzeňský útočník neproměnil.

Netrvalo však dlouho a Plzeň svou branku vsítila. Ve čtvrté minutě Lammers zpoza brány přihrál volnému Václavu Benákovi, který z hranice pravého kruhu vystřelil a trefil se do volného prostoru.

Domácí se rozhodně nechtěli nechat zahanbit a pro vyrovnání by udělali téměř cokoliv. A vyplatilo se to. Deset minut po úvodní brance vybojoval Melenovský kotouč, najel si s ním do pravého rohu kluziště a nahodil na brankoviště, kde se po něm natáhl Rastislav Dej a jemnou dorážkou vyrovnal.

Vrátit Plzni vedení mohli Vostřák s Kovářem, když se dostali do přečíslení, ale Kovářova teč skončila mimo bránu. Do konce třetiny se již žádnému z týmu nepodařilo se stavem nic udělat, ale dřív než odešli hráči do kabin, stihli si ještě vyměnit pěstmi několik názorů.

Do druhé třetiny se rozhodla Energie vstoupit útočně ihned od začátku utkání a pomohla jí k tomu i početní výhoda vzniklá po předešlé strkanici Parýzka s Martinem Heřmanem. Skvostnou jízdu předvedl Petr Kumstát, který vyjel s kotoučem zpoza vlastní brány, ladně přejel celé hřiště a tuto excelentní akci zakončil trefou k bližší tyči.

V polovině utkání se však hostům podařilo znovu vyrovnat a také to bylo v přesilové hře. Kotouč se dostal na modrou čáru k Jiřímu Hanzlíkovi, který přesně zamířil mezi Mensatorovy betony.

Energie si však svou domácí neporazitelnost proti Plzni rozhodně nehodlala nechat přerušit. Uběhly dvě minuty po poslední brance a už se stav utkání měnil znovu. Skuhravý svou střelou zkusil překonat Mazance, který kotouč vyrazil pouze před sebe, kde se ho již pohodlné dorážky ujal Štěpán Hřebejk.

Poslední dějství již patřilo pouze domácímu týmu. Plzenští se sice ještě snažili vyrovnat, ale Martin Zaťovič jim zasadil tvrdou ránu v podobě dvou branek. Ale pěkně popořádku. Ve čtyřicáté první minutě přihrál Pech mezi kruhy právě volnému Zaťovičovi, který střelou z první posunul svůj tým do dvoubrankového vedení. Čtyři minuty před koncem utkání přidal svůj druhý gól po střele jako přes kopírák. Asistentem mu byl znovu Pech. Indiáni i ve třetí třetině bojovali a za cenu rizika v obraně měli opticky navrch, na výborně chytajícího Mensatora, který byl také vyhlášen hvězdou utkání, ale potřetí recept nenašli. KV Arena tak pro ně zůstává zakletá.

Ohlasy trenérů

Václav Baďouček (HC Energie Karlovy Vary): Diváci se v tomto derby museli bavit. My jsme však do utkání špatně vstoupili, byli jsme pasivní a báli jsme se hrát. Plzeň měla prvních deset minut převahu. Pomohly nám až přesilovky, sice ne gólově, ale zvedli jsme se alespoň herně v útoku. S kolegou si dovolím nesouhlasit a neřekl bych, že nás Plzeň nějak přehrávala. Ve třetí třetině jsme se pochopitelně nikam nehrnuli, trpělivě jsme bránili a věděli, že přijdou šance. Ty se nám narozdíl od minulých utkání také dařilo proměňovat. Chtěl bych pochválit celé mužstvo za způsob, jakým k zápasu přistoupilo, všichni to odkamali na krev. Lukáš Mensator byl stejně jako v minulých zápasech famózní.

Marian Jelínek (HC Plzeň 1929): Tak jako jsou výhry, za které se člověk stydí, tak jsou i porážky, za které se stydět nemusí. Dnes to byla jedna z nich. Předvedli jsme dnes dobrý výkon a troufnu si říci, že jsme velkou část zápasu byli lepší. V čem jsme zklamali, byly klíčové okamžiky zápasu jako oslabení a přesilovky. Soupeř v nich dokázal dávat góly, a proto vyhrál. Ve třetí třetině jsme už museli otevřít hru a domácí nás potrestali dvěma brankami.