KVA - PLZ 5:2 - Generálka na první extraligové kolo nevyšla

P l z e ň - Indiáni, už jako jistý semifinalista letního Tipsport Hockey Cupu, zavítali k poslednímu zápasu základní skupiny na led svého regionálního soka - Karlových Varů. Domácí vždy v zápase vedli. Na první karlovarský gól dokázala ještě Plzeň odpovědět, na další už nikoliv. Martin Heřman v 54. minutě sice snížil na rozdíl dvou branek, třígolovou výrhu ale vrátil energetikům Hruška.

HC Energie Karlovy Vary - HC Škoda Plzeň

5:2
0:0, 2:1, 3:1

Branky a nahrávky: 27. Košťál (Hruška), 38. Kokko (Košťál, Hruška), 47. Cyganov (Nosek), 50. Hruška (Čutta), 60. Hruška (Sáblík) - 34. Johnson (Hanzlík), 54. M. Heřman (Modrý). Vyloučení: 7:7. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3036. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 5:2.

HC Energie Karlovy Vary

Sáblík - Dobroň, Kokko, Parýzek, Sloboda, Nosek, Gřegořek, Čutta, Hruška - Melenovský, Boldyrev, Hřebejk, Žmajev, Dej, Košťál, Skuhravý, Pech, Cyganov, Sailer, Zaťovič

Salfický - Hanzlík, Modrý, St. Piere, Slaney, Dresler, Frolo, Růžička, Hošťálek - Lammers, Kovář, Johnson, Stránský, Heřman, Dvořák, Hvila, Obdržálek, Tvrdík, Vostřák, Sedláček, Heřman

Domácí začali aktivní hrou, která vyvrcholila šancí Lukáše Pecha. Dušan Salfický měl ale lapačku ve střehu, a puk tak rychle zlikvidoval. Tlak před Salfickým narůstal, až přinesl faul Plzně, za který si Tomáš Frolo musel odpykat svůj dvouminutový trest. Na začátku desáté minuty se do kombinace před Salfickým dostal David Hruška s Rastislavem Dejem. Zakončení druhého jmenovaného ale skončilo pouze ve výstroji gólmana. Šance Plzně přišla v jedenácté minutě v podobě vyloučeného Sailera. Velkou hrozbou chytajícímu Sáblíkovi byla střela Nicholase Johnsona. Rychle sražené betony ale veškeré plány plzeňského útočníka zastavily. O pár minut později ujel obraně Jan Stránský, jeho střelu ale Sáblík přečetl a vyrazil puk za bránu. Ani přes vyrovnaný počet střel na brankáře nenašel v první třetině nikdo z hráčů recept na překonání soupeřova brankáře.

Druhé dějství začalo početní výhodou hostujících. Energetici ale sebrali veškeré své síly a nepustili Plzeň ani do útočného pásma. Na oplátku pak dostali příležitost v podobě vyloučeného Sedláčka. Ani oni ale svou přesilovku nedokázali využít. Šťastná chvilka přišla pro Energii až v čase 26:26. Hráč s číslem 26 na zádech Jan Košťál se dostal k teči Hruškovy rány a puk zapadl za záda Salfického. O zvýšení stavu se pokusil Hřebejk střelou z úhlu, kterou chtěl přizvednout nad beton plzeňského brankáře, jeho úmysl nakonec skončil vysoko nad brankou. Čas 33:33 přinesl vyrovnání stavu. Střela Nicholase Johnsona z kruhu zapadla přímo mezi betony Sáblíka. Energie si však stihla svůj náskok ještě do konce třetiny vydobýt zpět. Po přihrávce Hrušky a Košťála vymetl pukem růžek Salfického branky Petri Kokko. Modrého snaha o rychlou odpověď skončila v lapačce Sáblíka, který už získaný náskok pohlídal.

I do poslední části vstoupila vyšším tempem Energie. Dej vyzkoušel ostrou střelou Salfického, který rychlý start domácích zastavil. Zbrzděním nasazeného tempa bylo i vyloučení Cyganova na dvě minuty za držení. Ihned po jeho návratu se mu podařilo ujmout se puku a dostat se společně s Noskem do přečíslení dva na jednoho. Dmitrij Cyganov se rozhodl pro střelu, a ta projela až za záda Salfického. Stejným způsobem jednal před brankou i David Hruška. Od modré poslal puk Jakub Čutta, Salfický ho vyrazil před sebe, kde se Hruška stihl zorientovat a poslat puk pod ležícím gólmanem. Kotouč přešel brankovou čáru na straně Plzně i popáté. Salfického vlastní branka ale nebyla uznána kvůli signalizovanému faulu Václava Skuhravého. Za vysokou hůl si k němu později přisedl i Jakub Čutta, jehož vyloučení hosté po pár vteřinách potrestali. Po přihrávce Modrého se o snížení vedení Energie postaral Martin Heřman. Poslední vteřina zápasu patřila domácím a hlavně Davidu Hruškovi, kterému se podařilo ujet, a ačkoliv mu hostující obránce šlapal na paty, prázdnou branku nemohl minout.

Marian Jelínek (Plzeň): Myslím, že jsme viděli aktivní a letní hokej z hlediska defenzivy. Určitě jsme sem nepřijeli bránit. Chtěli jsme soupeře i trochu překvapit agresivním pojetím a přístupem. Věděli jsme, že vidí naši soupisku a je si vědom toho, že nastoupí hodně juniorů. I z tohoto hlediska jsem s přístupem hráčů spokojený. Dnes rozhodla vyzrálost hráčů Varů. Jsem spokojený i se závěrem, kdy jsme utkání mohli zdramatizovat, protože jsme soupeře zatlačili. Bohužel jsme ale v poslední vteřině inkasovali, místo toho, abychom dali kontaktní gól.

Antonín Stavjaňa (Chomutov):Co se týče skóre, tak 5:2 je určitě hezký výsledek. Ale musím říci, že jsme se hodně natrápili. Měli jsme hodně šancí, ale branku jsme dlouho nedokázali vstřelit. Když branky nepadají, tak mužstvo hraje hodně při zdi. Když se nám podařilo soupeři odskočit, tak se hra uvolnila a diváci viděli spoustu pěkných akcí. Nicméně v obraně byla ještě nějaká okénka, která budeme muset v tréninku odstranit, ještě před turnajem v Ufě, na který se moc těšíme. Trochu nám vrtá hlavou složení první pětky. Ještě zkusíme Václava Skuhravého s někým jiným.