PLZ - SPA 1:0

PLZ - SPA 1:0 - Škoda uhájila domácí neporazitelnost i proti Spartě!

Plzeň - Škoda Plzeň prodloužila svojí sérii domácí neporazitelnosti na třináct utkání, když dokázala ve výborném zápase přetlačit pražskou Spartu, suverénního lídra extraligové tabulky. Rozjetý sparťanský útok vyšel tentokrát naprázdno, Plzni tak k výhře stačila jediná branka Tomáše Vlasáka. Ten se prosadil při signalizovaném vyloučení a přisoudil tak Plzni tři body. Západočeši se navíc díky zaváháni Mountfieldu posunuli už na druhé místo v tabulce.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

1:0
0:0, 0:0, 1:0

Branky a nahrávky: 49. Vlasák (Straka, Jeřábek). Rozhodčí: Pavlovič, Turčan – Bádal, Charvát. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7124. Střely na branku: 26:16. Zblokované střely: 8:8. Hity: 25:13. Vhazování: 26:37. Průběh utkání: 0:0, 1:0.

Machovský – Boháč, Jeřábek, Moravčík, Slovák, Frolo, Mozík, Holý – Straka, Lev, Kratěna, Pletka, Vlasák, Duda, Schleiss, Kašpařík, Indrák, Pitule, Sýkora T., Dvořák, Sýkora J.

Pöpperle – Krejčík, Pilař, Švrček, Sičák, Kubát, Philipp, Polášek – Rachůnek T., Hlinka, Ton, Buchtele, Pech, Kumstát, Rachůnek I., Rolinek, Klimek, Froman, Přibyl, Simon

Tomáš Vlasák 1 0 1 1 0

Domácí rozhodně nenastoupili na suverénního lídra s respektem. Už v první minutě utkání měl na hokejce branku Václav Pletka, který v minulém zápase pokořil hranici 250 extraligových a reprezentačních branek. Pöpperle se proti jeho bleskové dorážce stihl přesunout a skóre se neměnilo. Další velkou šanci měl za domácí Duda, ale ani on si na Pöperleho nepřišel. Plzeň poté hrála přesilovku, ale nedokázala ji využít. Poté stejnou možnost dostala Sparta, ale největší šanci měli opět domácí. Straka se dostal k puku a řítil se na sparťanskou branku. Byl však dojet jedním z obránců, musel tedy volit střelu, která šla vedle. Machovského vylekal svou střelou Kubát. Puk šel těsně nad horní tyč. Sparta poté domácí držela v obranném pásmu, ale nedokázala se dostat do výhodných střeleckých pozic. Napravit to mohli hosté v další přesilové hře, jenže do útoku šli opět domácí. Lev však protiútok nezakončil. Na druhé straně se po několika odrazech dostal puk ke Kumstátovi. Pražský útočník mohl pálit do odkryté branky, nedokázal však černý kus gumy zpracovat. Z velké šance tak nebylo nic a první třetina skončila bez branek.

Krásnou kombinací prvního útoku Sparty začala druhá třetina. Celou akci zakončoval Petr Ton střelou ze vzduchu a jen o kousek minul Machovského branku. Okamžitě poté vyrazil do protiútoku Straka, ale ani jeho střela nenašla svůj cíl. Ve 25. minutě byl vyloučen Tomáš Rachůnek a Plzeň roztočila svou přesilovou hru. Pöpperle byl v ohni střel, ale většina jich byla od modré čáry a nemířila přesně. Domácí tedy ani tuto početní výhodu využít nedokázali. Přesto se domácím podařilo dosáhnout gólu, ten však nebyl uznán. Následně zkusila své štěstí v útoku Sparta, ale Ivan Rachůnek nedokázal překvapit svou nepřesnou střelou Machovského. To Přibylova střela byla přesnější, plzeňský gólman ji vytěsnil holí. Plzeň se sérií zakázaných uvolnění dostala sama pod tlak, který vygradoval vyloučením Pletky. Buchtele pálil do zpola odkryté branky, ale Machovský se přesunul a sebral sparťanskému útočníkovi téměř jistý gól. Zbytek přesilovky odehráli domácí ale dobře, Sparta se k další střele nedostala. Když už oba týmy hrály v plném počtu, vyslali spoluhráči do samostatného úniku Lva, ten trefil břevno Pöpperleho branky. V posledních vteřinách druhé části byl faulován Straka. Pletka ještě současně se sirénou vystřelil, Pöpperle jeho pokus bezpečně schoval v lapačce.

Po opatrném začátku třetí třetiny přišly velké šance na obou stranách. Nejprve Moravčík pálil po Vlasákově příhře, ale Pöpperle byl připravený. Na druhé straně zase likvidoval šanci Machovský. Ve 46. minutě Sparta vstřelila branku, ale ta nebyla po konzultaci s videorozhodčím uznána. Rolinek sice dlouho diskutoval s rozhodčím, ale nebylo mu to nic platné. Sparta vytěžila alespoň přesilovou hru, tu však nedokázala proměnit. Poté úplně zbytečně fauloval Petr Ton a Plzni byla ponechaná výhoda. Ta trvala dlouho, sparťanská pětice byla rozhozená, Pöpperle při plzeňských přihrávkách nevěděl, kde mu hlava stojí. Nakonec převzal na modré čáře puk Tomáš Vlasák a propálil vše, co mu stálo v cestě - 1:0. Oba týmy si pak zahrály ve čtyřech. Když už se hrálo na obou stranách v pěti, řítil se na Machovského Petr Kumstát. Machovský ale těžký zákrok zvládl, chytil puk do lapačky a udržel pro domácí vedení. Necelé čtyři minuty před koncem pykali na trestné plzeňský Duda a sparťanský Krejčík a z toho těžil Kratěna, který krásně našel rozjetého Straku. Ten si poradil s bránícím hráčem, na Pöpperleho už ale vyzrát nedokázal. 44 vteřin před koncem základní hrací doba hosté odvolali gólmana a hráli v šesti. Plzeň ale svůj náskok ubránila, udržela domácí neporazitelnost a poprvé v sezóně mohla slavit výhru nad Spartou.

Milan Razým (HC Škoda Plzeň): "Hrál se dobrý hokej před výbornou diváckou kulisou. I když o výsledku rozhodla jediná branka, myslím, že si všichni přišli na své. Věděli jsme, že proti Spartě můžeme mít šanci pouze tehdy, pokud podáme týmový výkon a každý odvede stoprocentní práci. To se stalo, kluci hráli skvěle. Všichni si zaslouží za dnešní výkon pochvalu."

Josef Jandač (Sparta): "Myslím, že byl k vidění rychlý a agresivní hokej. Potkala se dvě nejlepší mužstva podle postavení v tabulce. Byla výborná kulisa, hodně diváků, bylo to po všech stránkách kvalitní utkání. Rozhodl jeden gól. Jakmile to šlo za stavu 0:0 přes půlku zápasu, vypadalo to, že právě ten jediný gól rozhodne. Bohužel pro nás ho dal soupeř při našem zbytečném faulu v útočném pásmu."