Starší dorost ztratil nadějné vedení i celý zápas

Plzeň - Mladé pušky dobře rozehraný duel na ledě Mountfieldu ke třem domů nedotáhly, nakonec se domů vracejí pouze s jedním.

Mountfield HK - HC Plzeň 1929

3:2sn
0:1, 0:1, 2:0 - 0:0

Branky a nahrávky: 52. Havelec, 59. Pohl (Jirásek, Martinec), roz. nájezd Mašín – 7. Straka (Lang, Červenka), 32. Hajšman (Šilhán, Lokajíček). Rozhodčí: Úlehla – Zavřel, Svobodová. Vyloučení: 7:7, navíc Reitspies (PLZ) os. 10 min. trest. Využití: 1:0. Diváci: 152. Střely na branku: 37:24. Průběh utkání: 0:2, 3:2.

Mountfield HK

Dvořák (Vacek) – Muška, Martinec, Voňka, Pohl, J. Kynčl, Kukla – Šedivý, Mašín, M. Síla, Pažourek (C), Matouš, Havelec, Jirásek, Jakubec, Vaňát, Hašek, Maršík.

HC Plzeň 1929: R. Červenka (Velička) – Houdek, Kaňát, Štěpánek, Lokajíček, Čada, Šilhán, Beneš – Reitspies, Procházka, Přikryl, Lang, Matiášek, Hajžman, Straka, M. Červenka, Hajšman, Kolda, Hasman, Váňa, Kovařík (C).

Jan Štěpánek 0 0 0 -1 0

Utkání dvou týmů, které měly před zápasem shodně 74 bodů, začalo velmi opatrně. Oba týmy se oťukávaly až do 7. minuty, než přišla první šance Hajšmana a následně přesná trefa Martina Straky. Ten dostal puk na útočnou modrou čáru do samostatného úniku a proměnil ho střelou na Dvořákovu lapačku. Domácí mohli srovnat hned vzápětí, Mikuláš Pohl dorážel v přesilové hře ale jen do Červenkova betonu.

Hosty vstřelená branka nakopla, byli o něco aktivnějším celkem, ale druhá část prvního dějství patřila oběma gólmanům. Daniel Dvořák předvedl několik slibných zákroků, na druhé straně byl v pozoru Radek Červenka. Ten se navíc mohl spolehnout na pomoc svých spoluhráčů, kteří několik ran zblokovali svými těly. Třeba když se Hradec dostával do přečíslení tři na dva a situaci se snažil vyřešit Dominik Šedivý.

Do prostřední třetiny si hosté přenesli téměř celou přesilovou hru, ale naložili s ní prachbídně. Hradec vyhazoval jeden puk za druhým a Dvořák byl prakticky bez práce. Domácí to povzbudilo, začali být aktivnějším týmem, jenže větší šance až do poloviny zápasu nepřicházely. Až ve 30. minutě si vytvořil jeden z týmů pořádný závar, hostující defenzíva ale všechno i za pomoci velké dávky obětavosti ustála.

Jenže Východočechy přibrzdil druhý gól v jejich síti. Adam Šilhán vystřelil od modré čáry, kotouč jemně tečoval Kamil Hajšman a zvýšil vedení indiánů na 2:0. Na ledě se začalo přiostřovat, výsledkem byly tresty na obou stranách. V závěru třetiny podržel Dvořák svůj tým famózním zákrokem, chvíli poté musel už tak oslabený Mountfield obětovat dalšího hráče. Václav Maršík byl naražen na hrazení a do utkání už nezasáhl.

Hra proti pravidlům se přenesla také do závěrečné třetiny, a to v mnohem větší míře. Vrátka na trestných lavicích se netrhla, hráči se mezi trestoměřiči postupně střídali. V jednu chvíli mezi ně zavítali hned čtyři borci naráz, to po rozmíšce, která vznikla před brankou Západočechů. Ti i přes vedení hráli nadále velmi aktivně, což dělalo Hradci při přechodu do útoku nemalé problémy.

Všechno změnila až 52. minuta, kdy dorazil puk do brány Miroslav Havelec a snížil na rozdíl jediného gólu – 1:2. Hradec započal stíhací jízdu, branka mu dodala křídla. Dvě minuty před třetí sirénou dostal možnost přesilové hry, vylepšil ji o dalšího hráče v poli při power-play. Velký tlak do brány hosté neustáli, 84 vteřin před koncem srovnal na 2:2 další dorážkou Mikuláš Pohl.

V prodloužení měli nejprve několik šancí na rozhodující gól hosté, když se řítili sami na bránu Matiášek a po něm Procházka. Prvního jmenovaného dohnal Filip Jirásek, druhý přestřelil pravé víko. A tak přišly šance na druhé straně, skončily ale stejně neúspěšně. Rozhodnout ta musely až nájezdy.

Ty odstartovali hosté nepovedeným blafákem Koňáka. Filip Jirásek a Patrik Mašín našli recept na gólmana rychlou střelou, Filip Přikryl zase dlouhou kličkou do forhendu. Třetího plzeňského střelce Martina Langa Daniel Dvořák vychytal a mohl se se svými spoluhráči začít radovat z povedeného obratu i cenné výhry.

Libor Pivko (Mountfield HK): Myslím, že dnešní zápas byl oproti pátečnímu utkání proti Spartě z naší strany daleko lepší. Malinko nás mrzí zbytečné fauly, které jsme zase udělali. Ze situace, kdy jsme prohrávali 0:2, jsou pro nás dva body za výhru po nájezdech zlaté.

Bořek Hanzlík (HC Plzeň 1929): Další utkání na východě Čech už takovou kvalitu jako před dvěma dny v Pardubicích z naší strany nemělo. Sice jsme vyhrávali 2:0, ale naše hra neměla takové nasazení a mnoho střeleckých příležitostí jsme si už nevytvořili. Ani soupeř však nehrál ve vysokém tempu, hra byla neurovnaná a tak nadějných 2:0 svítilo na ukazateli i po dvou třetinách. Třetí třetinu nás domácí přehrávali, v obraně jsme hráli tentokrát dobře a bez větších chyb. Nesmyslný faul našeho útočníka dvě minuty před koncem však pomohl domácím k vyrovnání. V prodloužení jsme tradičně mohli několikrát rozhodnout, a tak jsme opět přišli o bod v nájezdech. Proměňování vyložených šancí je bohužel jak v zápasech, tak v nájezdech, velká slabina. Ze třinácti nájezdů máme na kontě jeden vstřelený gól.