O body v Orlím hnízdě

P l z e ň - Na vydařené zápasy na hřištích soupeřů se Plzeňští hokejisté pokusí navázat na ledě Znojma. Na led svého loňského klubu se v plzeňském dresu vrátí gólman Tomáš Duba, na jehož branku budou dotírat mj. Patrik Eliáš s Martinem Havlátem. I přes vysoký počet posil z NHL jsou Znojemští na nelichotivém 11. místě. Vítěz pátečního duelu se bodově dotáhne na elitní osmičku. Orlům budou chybět Karel Soudek, Ivan Rachůnek a Tomáš Kucharčík, pravděpodobně také Milan Toman. Na plzeňské straně je pro zdravotní potíže nejistý start Martina Straky a Jaroslava Špačka.
Zápas ve znojemské Hostan aréně začíná v 17:30!

Orli by letos rádi prolomili čtvrtfinálové prokletí. Jeden z nejmladších extraligových klubů se v posledních letech stal stabilním účastníkem vyřazovacích bojů, ovšem dvakrát Slavia, jednou Zlín (rozhodl až zlatý gól v 7. zápase) a Pardubice ukončily ve čtvrtfinále znojemskou pouť. Loňský tým, který podlehl Slavii až na nájezdy v 7. zápase, opustil gólman Tomáš Duba, obránci David Havíř, Jan Snopek (oba Pardubice) a David Kudělka (Přerov).

Útočné řady opustili Milan Procházka (Karlovy Vary) a slovenský forvard Igor Rataj (Liberec). Na hostování poslali Znojemští mj. Romana Němečka, Jaroslava Mareše, Milana Mikulíka či Jiřího Berouna. Zástup nově příchozích byl velký a především kvalitní. Snahou stabilizovat pozici brankářské jedničky byl veden příchod Petra Přikryla, čerstvé mistra Slovenska. Výluka v zámoří však přivedla do Znojma Tomáše Vokouna, který tak převzal roli prvního gólmana týmu.

Na hostování z Trenčína získali Moravané obránce Branislava Kvetana, z Jihlavy pak Radima Bičánka. Výluku v NHL se rozhodl ve znojemském dresu strávit Karel Rachůnek (Rangers). Právě Rachůnek prozatím výrazně promlouvá do extraligových statistik. Vedle 5. místa v produktivitě beků mu patří stejné místo v počtu trestů. Na čele trestanosti je kolega Rachůnka Kvetan (60 minut).

Tradičně útočně laděný tým letos svoji útočnou údernost posílil. Z nevydařeného ruského angažmá se vrátil Marek Uram, z Finska přestoupil Tomáš Kucharčík, ze stejné země se vrátil Marek Vorel. Na hostování získali Orli Ivana Rachůnka a talentovaného Zdeňka Ondřeje. Lahůdky pro Znojmo znamenal začátek výluky v NHL. Znojemský dres vzhledem k této události oblékají čeští reprezentantní Patrik Eliáš a Martin Havlát.

Zatím nebylo zápasu, v němž by si alespoň jeden z obou nepřipsal alespoň bod. Ovšem výsledky týmu rozhodně příznivé nebyly. Z pěti zápasů Orli s Havlátem a Eliášem v sestavě prohráli ve čtyřech a porazili pouze doma Jihlavu. Poslední vystoupení na Slavii vyvolalo hodně zlé krve, neboť oba elitní hráči se těžce smiřují s tuzemským pojetím hokeje. Jestli u obou hráčů nastala změna by mohl naznačit již duel s Plzní.

vs. HC JME Znojemští Orli HC Lasselsberger Plzeň
Bilance týmů v extralize
Postavení v tabulce 11. 10.
Skóre 25:26 32:38
Výhry 4 4
Remízy 0 1
Prohry 7(1) 6(1)
Body 13 14
Hráči
Nejproduktivnější hráč Pucher - 13 (4+9) Josef Straka - 7 (4+3)
Nejlepší střelec Uram – 7 Josef Straka - 4
Nejvíce trestných minut Kvetan - 60 Martin Straka, Výtisk - 26
Nejlepší +/- Erat - +4 Trnka - +6
Brankáři Vokoun - 91,97 % Duba - 93,10 %
Úspěšnost týmů
Úspěšnost střel 8,82 % 6,56 %
Využití přesilovek 13,21 % 7,54 %
Ubráněná oslabení 84 % 88,46 %

Sestava Znojma z posledního kola:
Vokoun - Bičánek, Toman, Rachůnek, Mojžíš, Benák, Křetínský, Šmach - Pucher, Vorel, Uram - Havlát, Erat, Eliáš - Ondřej, Barus, Pardavý - Ludvík, Haman, Plášek.

Sestava Plzně z posledního kola:
Duba - Výtisk, Špaček, Cartelli, Jindřich, Nedoma, Trnka - Mar. Straka, J. Straka, Andrašovský - Mrázek, Kracík, Matějovský - Kraft, Mich. Straka, Pospíšil - Adamský, Důras, Havelka - Cibák.