ZNO - PLZ 3:5 - Plzeň si veze ze Znojma tři body

Z n o j m o - V utkání 13. kola extraligy zavítal plzeňský Lasselsberger do Znojma, kde jej čekal přímý boj o 10. místo tabulky. První branky se diváci v Hostan Aréně dočkali až zkraje druhé třetiny, kdy střeleckou impotenci Orlů potrestal svým prvním letošním gólem Petr Havelka. Znojmo však dokázalo srovnat a tento kolotoč se v 2. třetině otočil ještě jednou. Ve třetí třetině však Plzeň třikrát udeřila a Znojmo stačilo v poslední minutě už pouze korigovat skóre.

Orli Znojmo - HC Škoda Plzeň

3:5
0:0, 2:2, 1:3

Branky: 29. Havlát (Pardavý, Kucharčík), 33. Pucher, 59. Plášek (Toman, Křetínský) - 24. Havelka (Kraft, Důras), 35. D. Pospíšil (M. Straka, Adamský), 49. Adamský, 51. Kracík (Cibák, Výtisk), 59. M. Straka (Adamský, Nedoma). Rozhodčí: Nečas - Kareš, Bláha. Vyloučení: 6:9. Bez využití. Diváci: 4674.

Orli Znojmo

Vokoun - Benák, Bičánek, Kvetan, K. Rachůnek, Toman, Křetínský, Mojžíš - Pucher, Vorel, Uram - Havlát, Erat, Eliáš - Pardavý, Kucharčík, Ondřej - Plášek, Haman, Barus - Ludvík.

HC Škoda Plzeň

Duba - Nedoma, Trnka, Cartelli, Jindřich, Výtisk, Výborný - Mrázek, J. Straka, Andrašovský - Cibák, Kracík, Matějovský - Adamský, Mi. Straka, Pospíšil - Důras, Kraft, Havelka.

Brankáři

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp TM
Tomáš Duba 60 45 3 42 93,33 0

Hráči v poli

Jméno G A B +/- TM
Martin Adamský 1 2 3 3 0
Dušan Andrašovský 0 0 0 -2 0
Mario Cartelli 0 0 0 -2 0
Martin Cibák 0 1 1 1 2
Michal Důras 0 1 1 1 0
Petr Havelka 1 0 1 1 0
Robert Jindřich 0 0 0 -2 0
Jaroslav Kracík 1 0 1 1 0
Milan Kraft 0 1 1 1 0
Radek Matějovský 0 0 0 1 6
František Mrázek 0 0 0 -2 0
Milan Nedoma 0 1 1 2 6
David Pospíšil 1 0 1 2 0
Michal Straka 1 0 1 2 0
Josef Straka 0 0 0 -2 0
Pavel Trnka 0 0 0 2 0
Martin Výborný 0 0 0 1 2
Jan Výtisk 0 2 2 2 2

komentář

Daleko více zákroků měl v první třetině bývalý znojemský brankář Tomáš Duba, který přijel do Znojma evidentně dobře naladěn a namotivován. Hned v úvodu viděli diváci šance na obou stranách, oba gólmani tak měli šanci se trochu rozchytat. Série vyloučení potom hru poněkud rozkouskovala, Orli měli šanci hrát zhruba minutu a půl ve čtyřech proti třem, kombinace se jim dařila, ale neměla efekt. O chvíli později připravil šanci pro Eliáše Havlát, ale plzeňští beci ho uhlídali. Při střele Pardavého se Duba blýskl ukázkovým semaforem. Dvě příležitosti měl také znojemský Uram, brankář hostí se ale překonával. Ve vlastním oslabení jel na druhé straně na Vokouna Cibák, blokován však mířil vedle. Znojmo střílelo ze všech pozic, Duba však byl neoblomný, všechny puky končily v jeho výstroji, nebo je stihli odehrát pryč jeho spoluhráči. Nepřekonala ho ani třetí znojemská pětka. Pozornost domácího gólmana naopak prověřil z levé strany Matějovský, vzápětí si šel ale spolu s Cibákem sednout na trestnou lavici. Orlům se naskytla dvouminutová přesilovka pět na tři. Ani tu však pohříchu nevyužili. Duba byl obstřelován ze všech úhlů, ale před přestávkou zůstal nepřekonán.

Druhá dvacetiminutovka už byla na góly bohatší. Překonán ovšem nebyl jen Duba, ale i Vokoun. Oba za svá záda pustili dva kotouče. Lasselsberger nejprve na začátku 24. minuty potrestal střeleckou nemohoucnost Orlů, když se Havelka dostal k puku volně ležícímu před Vokounem a neměl problém zakončit. Potom se však pokoušeli odčarovat kouzlo Duby domácí, zejména Pucher promarnil stoprocentní šanci, když stál sám u jeho klece. Brzy po návratu vyloučených Výborného a Havláta ve 29. minutě se znenadání druhý jmenovaný prosmýkl mezi dva plzeňské beky a bez jakéhokoliv varování vymetl místo u levé tyče Dubovy branky. Na druhé straně pak Vokoun dobře viděl Cartelliho střelu a Orli se z protiútoku dostali ve 33. minutě do vedení. Pucher jel sám po pravém křídle a zamíchal hokejkou tak, že nikdo nevěděl, co udělá. Trefil přesně pravý horní růžek Dubovy svatyně. Vzápětí mohl přidat další gól Havlát, když pálil nad otevřenou plzeňskou branku. Místo toho však přišlo vyrovnání, když v 35. minutě Pospíšil ve dvojici s Adamským jeli sami na Křetínského. Kapitán Plzně Pospíšil prudkým projektilem propálil Vokouna. Vorel pak nadvakrát nepropasíroval puk mezi Dubovými betony a do konce třetiny rozkouskovala hru čtyři vyloučení po sobě. Nejprve si šel odpočinout hostující Matějovský, následně rozhodčí poslal na trestnou tři obránce Orlů: Bičánka, K. Rachůnka a Tomana. Znojmo ale téměř minutové oslabení ve třech proti pěti přestálo a ještě několikrát ohrozilo Dubu.

Také poslední dějství přineslo mnoho gólových momentů. Nejprve se však v samostatném úniku ocitl Uram, ale byl nedovoleně zastaven Nedomou. Duba pak přečkal kanonádu Pucherovy formace a Eliášovi s Havlátem nevyšly dvě slibné akce. Posléze znojemský kapitán a jeho dlouhovlasý kamarád trefili opět jen dobře připraveného strážce plzeňské svatyně. Za tyto „prohřešky“ přišel trest v podobě dvou vedoucích gólů Lasselsbergeru. Nejprve ve 49. minutě kuriózně překonal Vokouna Adamský, jehož nahození se odrazilo od brankářovy nohy, po dalším neúspěšném průniku Eliáše přidal v 51. minutě čtvrtou branku blafákem Kracík. Trenér Zajíc si vzal oddechový čas. Orli se snažili korigovat, ale scénář byl beze změn: neúspěšná střelba a nastřelování bránících hráčů. V době, kdy by se Znojmo mělo maximálně snažit o vyrovnání, se do brejků dostávali spíše hosté. Na začátku 59. minuty odvolali trenéři Vokouna a Znojemští zkusili power play. Neúspěšně. Do prázdné branky pečetil výhru Michal Straka. V čase 59.00 sice Plášek dal výsledku konečnou podobu a Havlát pronikl až před Dubu, skóre už se však neměnilo.

Ohlasy trenérů

Leoš Zajíc (Znojmo): "Naše utkání mají stále stejný průběh. Neproměňujeme spoustu šancí, i když hrajeme velmi dobrý hokej. Plzeň velmi dobře bránila, snažila se nám hru znepříjemňovat a museli jsme se nutit do útočení. Tak vyrovnaná utkání rozhodují přesilovky a my je hrajeme navzdory dřině v tréninku katastrofálně. Trápíme se, chceme nepříznivé výsledky zlomit a chybí nám trpělivost."

Miroslav Přerost (Plzeň): "Při vyrovnanosti soupeřů je lepší na ledě soupeřů čekat na chybu domácího týmu. Počítali jsme s kvalitou Znojma hlavně v ofenzívě. Proto jsme do zápasu vstoupili s obrannou taktikou, snahou nedostat branku a případně vstřelit nějaký gól z protiútoku. Záměr nám vyšel dokonale. Za stavu 2:2 v poslední třetině se nám podařilo proměnit dvě šance, psychická výhoda byla na naší straně a nám se podařilo zápas dotáhnout do vítězného konce."