Chtěl jsem je pořádně seřezat, řekl Martin Adamský

P l z e ň - Takový zápas Martin Adamský snad ještě nezažil! Časomíra z televizního zápasu se Zlínem neukrojila ani minutu a půl a Adamský poprvé rozjásal plzeňské fanoušky, když využil rychlé přečíslení. “Nastřelili jsme puk do pásma, Michal Důras to posunul na Kubu Šindela, který mi to hodil žabkou před branku. Já jsem si najížděl z levé strany a jenom jsem to dorazil,“ popisoval svůj gól mladý forvard.

Ještě zajímavější ale byl způsob, jakým Adamský svoji trefu oslavil. Nejdříve vysadil zlínskou branku stylem „alá Murín“ a hned vzápětí po vzoru rozhodčího rozpažil. Celý stadion nadšením aplaudoval, smysl pro humor ale neměl sudí Smeták, jenž šťastnému střelci udělil desetiminutový osobní trest. “Musím se přiznat, že to spontánní nebylo, měl jsem to promyšlené. Byla to hloupost, ale říkal jsem si, že pokud dám gól, tak to Murínovi musím udělat. Leželo mi v žaludku to, co nám provedl ve Zlíně. To bylo hodně nespravedlivé, a tak jsem mu to dneska chtěl vrátit.“

Křivda ze zápasu 28. kola ve Zlíně, ve kterém nebyl Lasselsbergeru uznán regulérní gól proto, že zlínský brankář Igor Murín úmyslně posunul branku, neležela v žaludku jen Martinu Adamskému, ale i všem plzeňským fanouškům. Hráči Hamé byli přivítání ohlušujícím pískotem a sprškou konzerv s paštikami. “To mě ještě víc nabudilo. Já jsem šel do toho zápasu s tím, že je pořádně seřežu. Klidně sám, protože jsem na ten zápas byl strašně nahecovanej,“ říkal bojovně naladěný Adamský.

Stylová oslava gólu ale nepotěšila trenéra Sýkoru. “Já jsem si toho ani nejprve nevšiml. Pokyn trenéra to rozhodně nebyl. Oslabil mužstvo a já to považuju za hloupost,“ pokáral Adamského hlavní kouč. Chyby si je ale vědom i sám viník. “Možná mě nějaká pokuta čeká, protože to byla klukovina. Ale za to mi to stálo, musím to tak říct. Ve Zlíně mě to strašně naštvalo. Chtěl jsem dneska někoho seřezat,“ vyprávěl osmý nejproduktivnější hráč Plzně.

Druhý moment Martina Adamského přišel na začátku 18. minuty, kdy se ve středním pásmu ostře srazil se zlínským Mokrejšem. Otřesený Mokrejš odešel do kabiny a zápas nedohrál. “Přejížděl jsem si z levé strany doprava, on udělal kličku na forhend. Tím pádem jsem mu tam strčil zadek (Adamský použil ostřejší výraz – pozn. autora). Byl to normálně čistý zákrok,“ popisoval inkriminovaný moment Adamský, kterému daly za pravdu i opakované záběry. Jiného názoru byl ale rozhodčí Smeták, jenž Adamského hit posoudil jako faul kolenem a udělil mu pět minut plus navíc osobní trest do konce utkání. “Já za to vinu necítím, byl to čistý zákrok. Hrál jsem ho čistě, ale dopadlo to, jak to dopadlo. Vyloučení mě zabrzdilo a strašně mě to mrzelo, že pak jsem musel sedět na tribuně a jenom koukat, jak to dopadne,“ litoval Adamský.

Vyloučení Martina Adamského udělalo čáru přes rozpočet trenérovi Marku Sýkorovi. “Chtěl jsem využít všechny čtyři útoky, což se nepodařilo, protože rychle vypadl Martin Adamský. Jarda Kracík měl také problémy, před každou třetinou musel dostat injekci a zápas dohrál se sebezapřením,“ prozradil Sýkora.

I přes absenci klíčových hráčů se dokázali domácí podruhé ujmout vedení. V 37. minutě se trefil Patrik Hučko, pro kterého to byla první branka v plzeňském dresu – navíc proti svému bývalému zaměstnavateli. “Dostal jsem pěknou přihrávku od Michala Straky. Chtěl jsem to střílet trochu jinak, ale naštěstí to tam spadlo,“ popsal akci Hučko. “Utkání jsem nepřikládal nějakou speciální váhu. Určitě jsem chtěl Zlín porazit, ale bral jsem to jako každý jiný zápas, ve kterém bojujeme o play-off.“

Rozhodující moment utkání přišel v čase 46:47. Plzeňští nedokázali využít dvojnásobnou přesilovku, navíc v jejím závěru inkasovali do vlastní sítě. Vyloučený Nosek naskočil na led z trestné lavice a rozhodl. U celé akce byl i Jiří Zelenka.“Zápas jsme si prohráli sami. Přesilovku pět na tři jsme zahráli lehkomyslně, dostali jsme třetí gól a to rozhodlo o celém zápase. Třetí gól beru na svoje triko. Nejdříve jsem si nevšiml, že se hráč již vrátil. Já už neměl jinou možnost, než mu tam dát hokejku. On spadl a viděl jsem, jak rozhodčí zvedá ruku, takže jsem přestal hrát a toho hráče jsem už nepokryl. Udělal jsem velkou chybu a strašně mě to mrzí,“ říkal smutný Zelenka.

Zlín definitivní tečku za zápasem udělal při plzeňské power-play, kdy odkrytou branku trefil Rachůnek. “Zlín byl rychlejším týmem, hrál s větším nasazením. Přesto jsme mohli vybojovat alespoň bod, se kterým bych byl spokojen, protože jsme včera sehráli těžké utkání ve Vítkovicích. Mužstvo hrálo co mohlo, nikomu nic nemůžu vyčítat. Kdybychom neudělali chybu v přesilovce pět na tři, tak si myslím, že jsme na ten bod dosáhli. Dnešní zápas nebyl o tom, že bychom se chtěli za něco pomstít. Chtěli jsme hlavně potvrdit body z Vítkovic – to byl hlavní motiv zápasu,“ zhodnotil střetnutí Marek Sýkora.

Naopak trenér Hamé Jaroslav Stuchlík neskrýval nadšení. “Na naší straně je obrovská spokojenost. Mužstvo se dokázalo vyrovnat s atmosférou, což je skvělá příprava na play-off. Zároveň se nám povedlo otočit utkání, což se také cení. Dokázali jsme ustát i dvojnásobné oslabení, takže pro trenéra je to takové pohlazení,“ řekl asistent kouče Bokroše.


Pozápasová tisková konfence
zleva: Jaroslav Stuchlík (trenér HC Hamé), Jan Šůs, Marek Sýkora


Jiří Zelenka mezi novináře přišel ve slušivém kulichu


Střelec druhé plzeňské branky Patrik Hučko