Plzeň přemohla Tygry

Junioři: Lasselsberger Plzeň – Bílí Tygři Liberec 2:1. Ve velmi pohledném a bojovném utkání přivítala Plzeň Bílé Tygry z Liberce. Oba týmy nasadily od začátku vysoké tempo a dohrávaly všechny souboje. Hra se rychle přelévala a obě mužstva si vytvořila mnoho šancí. Chybělo jediné – branky. Ty přišly až v poslední třetině. Liberec se nejprve ujal v přesilovce vedení, ale Plzeň trefami Cimburka a Keltyčky zápas otočila a těsné vedení uhájila i přes závěrečný tlak Liberce.

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec

2:1
0:0, 0:0, 2:1

Branky a nahrávky: 44. Cimburek (Polák (16)), 51. Keltyčka (Polák (16), Cimburek) – 42. Paško (Daňo). Rozhodčí: Rejthar – Brejcha, Zvěřina. Vyloučení: 6:8, navíc Bárta a Němec (oba LIB) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 68. Střely na branku: 32:24.

Vaňous – Gajda, Pulpán, Keltyčka, Černý, Kreuzman, Tytl – Jindra, Bílek (Polák Michal – (13)), Vondráček – Cimburek, Hobl, Polák Michal (16) – Suchý, Hajšman, Kepl

Bílí Tygři Liberec

Ševčík – Rýgl, Pavlů, Pabiška, Petrmichl, Paško, Daňo, Hrach - Dušek, Špaček, Nedvěd - Bárta, Vantuch, Nevyhoštěný – Hruška, Pajič, Němec – Divíšek

Stejně jako v sobotu dorostenci, přivítali i junioři v prvním domácím zápase velmi silného soupeře. O síle hostujícího týmu napovědělo již to, že liberečtí Bílí Tygři v úvodním kole porazili Spartu 5:2. V zápase byla k vidění jedna rarita. Na straně Plzně nastoupili do zápasu dva hráči stejného jména, což se často nestává. Jeden z těchto dvou Michalů Poláků nahradil po pár minutách zápasu na centru první formace domácích Romana Bílka, který si zlomil ruku a bude mimo hru několik týdnů. Na straně hostů odnesl tvrdost zápasu Petr Hrach, který má poraněné rameno.

Plzeň vstoupila do zápasu aktivněji a vytvořila si několik dobrých šancí. Nebezpečně pálili Vondráček a Hobl. Na začátku šesté minuty srazil u mantinelu Bárta Hajšmana a byl vyloučen na 2+10 minut. Plzeň přesilovku nesehrála špatně, ale gólu se nedočkala. Jak umí přesilovky liberečtí mohli předvést v osmé minutě při vyloučení Poláka (13). Nebezpečné bylo nahození Pabišky i následná rychlá kombinace, kterou by zakončoval Hruška, kdyby nebyl sražen plzeňskými obránci. Michal Polák (13) se po návratu z trestné lavice blýskl hezkou akcí, kterou ale nezakončil přesně. V patnácté minutě zůstal na ledě ležet po tvrdém střetu u mantinelu Lukáš Keltyčka, zápas ale nakonec dohrál a stal se jeho hrdinou. Oba týmy se střídali v útoku a oba brankáři museli předvést své umění. Střelu libereckého Špačka zastavil Vaňous efektním zákrokem lapačkou. Na druhé straně zastavil pěknou kombinaci Plzně Ševčíkův „semafor“.

První velkou šanci druhé třetiny nabídla chybující liberecká obrana Keplovi, ten ale pálil doprostřed branky a výborně chytající Ševčík s jeho střelou neměl problémy. Plzeň postupně zvyšovala svůj tlak, čemuž napomohlo i vyloučení Nevyhoštěného. Jindrovi se při přesilovce nepodařilo dorazit do branky střelu Pulpána. Rozhodit libereckého brankáře se podařilo Keplovi, který se velmi důrazně snažil protlačit puk do branky. Vznikla z toho potyčka s hostujícím gólmanem a vyloučení na 2 minuty na obou stranách. Když byl po 36 vteřinách vyloučen ještě liberecký Dušek, měla Plzeň k dispozici téměř minutu a půl přesilovky 4 na 3. Jenže domácí se trápili v koncovce a nepotrestali ani špatné střídání Liberce, kdy se na jediného beka řítili hned tři plzeňští útočníci. Další velkou šanci si Plzeň vypracovala v polovině druhé části. Puk ze Suchého hole propadl Ševčíkovi mezi betony a pomalu se sunul do branky. Dostat jej za čáru se opět velmi důrazně snažil Kepl, ale Ševčík svoji chybu napravil a puk včas schoval. Ve třinácté minutě se hrálo ve čtyřech na obou stranách. Do šance se protlačil Polák (16), ale přestřelil branku. Liberec kontroval šancí Špačka, který dorážkou vlastní střely minul prakticky prázdnou branku.

Poslední dějství načaly v Plzni tradiční problémy s časomírou na již funkční nové kostce a také dohrávaná přesilovka Liberce. Na začátku druhé minuty vystřelil tvrdě Daňo a Paško vyražený puk dorazil zblízka nad rameno bezmocného Vaňouse. 41:09 – 0:1. Plzeň zmobilizovala zbývající síly a dokázala rychle odpovědět. Po nahrávce Poláka (16) zakončil svou akci Cimburek přesnou střelou zápěstím z pravého kruhu. 43:18 – 1:1. Poté hrál Liberec další přesilovku, ale největší šanci měl domácí Polák (13), který se probil mezi dvěma soupeřovými obránci, ale na zakončení již neměl dostatek prostoru. Liberec poté převzal iniciativu a zle Plzni zatápěl. Tlak hostů přerušilo až vyloučení Němce ve 49. minutě. Plzeň se usadila v útočném pásmu a sehrála ukázkovou přesilovkovou kombinaci. Pro přihrávku zpoza branky si do levého kruhu sjel obránce Keltyčka a tvrdou střelou propálil Ševčíka v liberecké brance. 50:04 – 2:1. Plzeň se již od této chvíle nikam netlačila a bránila s vypětím všech sil těsné vedení. Při šanci Hrušky zachránil domácí výborným zákrokem betonem Vaňous. Závěrečný nápor Liberce ztížil zbytečným faulem Hruška. I ve čtyřech ale byli hosté nebezpeční a Vaňous musel likvidovat jednu střelu za druhou. Liberec v závěru odvolal brankáře, ale Plzeň si již vítězství vzít nenechala. Po skončení hokejového zápasu ještě museli zabránit rozhodčí zápasu v pěstnímu souboji mezi Rýglem a Polákem (13).

Zápas hodnotil trenér Lasselsebergeru Plzeň Karel Trachta: „Já jsem hlavně rád za body. Neproměnili jsme řadu šancí a do poslední chvíle to bylo na vážkách.“ Zápas byl plný ostrých střetů na obou stranách. Byla tak daná taktika Plzně od začátku nebo to byla reakce na tvrdou hru Liberce? „Byla to naše taktika. Řekli jsme si, že hrajeme doma a musíme hrát agresivně. Dneska se hokej již jinak nehraje, musí se hrát do těla, vynutit si fyzickou hrou tlak. To byl náš záměr.“ Obě strany předvedly dobré přesilovky, ale dlouho se ani jeden tým nemohl dočkat gólu. „Bylo to nervozitou našich hráčů a výborně zachytali oba brankáři. My jsme potřebovali vyhrát a hráči cítili ten tlak. Některé chyby a nedotažení akcí bylo způsobené přemírou snahy.“