Vantuch sebral Plzni vítězství

Junioři: Bílí Tygři Liberec - Lasselsberger Plzeň 4:4. Po první třetině vedli plzeňští junioři v Liberci už 4:1, ovšem náskok nakonec neudrželi. V závěrečných minutách se o to zasloužil domácí útočník Lukáš Vantuch, který po spolupráci s Hruškou skóroval v 53. a 57. minutě. První zápas za juniorku sehrál Jiří Šlauf, který hned při svém druhém střídání skóroval. Další branky Plzně dali Fürbacher, Hauer a Heřman.

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň

4:4
1:4, 1:0, 2:0

Branky: 12. Pabiška M. (Němec), 26. Kapička (Šmíd), 53. Vantuch (Hruška, Němec), 55. Vantuch (Hruška) - 4. Šlauf (Fürbacher), 13. Fürbacher (Gajda), 14. Hauer (Cimburek), 18. Heřman. Rozhodčí: Štěpán - Mašek, Vytík. Vyloučení: 5:7, navíc Daňo (Liberec) 5 minut a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 120. Střely na branku: 35:37.

Nedvídek (14. Ševčík) - Rýgl, Hrach, Šmíd, Pabiška M., Daňo, Paško - Kapička, Divíšek, Nevyhoštěný - Špaček, Dušek, Bárta - Vantuch, Hruška, Němec.

Štelmach - Pulpán, Lichtenberk, Slaba, Gajda, Krňoul, Hauer - Heřman, Polák, Vondráček - Holý, Cimburek, Hobl - Jindra, Šlauf, Fürbacher - Hajšman.

Celá první třetina se nesla ve znamení převahy hráčů Lasselsbergeru. Svou aktivní hru dokázali proměnit v první branku hned ve 4. minutě zápasu. Plzeňský Fürbacher postupoval sám na libereckou branku a dělovkou se pokusil překonat domácího brankáře Nedvídka. Ten střelu vykryl, ale puk vyrazil pouze před sebe. Asi metr před brankovištěm se ho zmocnil Šlauf a pohotově ho vrátil za Nedvídkova záda. Na druhé straně kontroval nejprve domácí kapitán Kapička, jehož dělovka těsně minula horní tyč plzeňské branky a potom i Hruška. Brankář Štelmach si pravou tyč své branky hlídal pozorně. Stejně si počínal i při střelách Šmída, Daňa i nejproduktivnějšího hráče soutěže, Vojtěcha Němce.

Vyrovnání se domácí dočkali ve 12. minutě, při hře čtyři na čtyři, kdy na trestné pobývali liberecký Vantuch a plzeňský Haeur. Z levé strany, od modré, vystřelil Marek Pabiška a přesně trefil vzdálenější spodní roh Štelmachovy branky. Z vyrovnání se však Bílí Tygři neradovali dlouho. V čase 12:19 propadl na obranné modré liberecký bek a Fürbacher, střelou těsně nad ledem, trefil růžek liberecké branky. Asistencí se na dosažené brance podílel Gajda. Za domácí se pokusil odpovědět znovu Marek Pabiška, ale Štelmach si tentokrát s jeho střelou poradil. Se stejným přehledem vychytal i Kapičku.

Školení v proměňování vypracovaných šancí zahájili tedy hosté. Šmíd nepokryl plzeňského útočníka Hauera, který ukázkovým bekhendem vymetl pavučinku v levém horním rohu branky a touto trefou vyhnal Nedvídka na střídačku. Do liberecké branky se postavil Ševčík.

V 15. minutě se proti pravidlům provinil domácí obránce Daňo. Svého soupeře vrazil na hrazení a rozhodčí jeho počin nemohl ohodnotit jinak, než trestem na 5 minut plus do konce utkání. Tím vznikl domácím trenérům problém, protože do další hry měli k dispozici pouze 5 beků. Přesilovku dokázali Plzeňští využít v 18. minutě. V útočném pásmu, z pravého rohu, vyjížděl s pukem Hauer a pokusil se přihrát lépe postavenému spoluhráči před branku. Do jeho přihrávky vložil hůl domácí Nevyhoštěný a puk se od jeho hole odrazil pod horní tyč Ševčíkovy branky. Těsné před první sirénou ještě orazítkovala tyč liberecké branky střela Hobla.

I do 2. třetiny vstoupili lépe hosté. Výsledkem jejich snahy byly střely Hobla, Cimburka a zejména Poláka, který ale, ani nadvakrát, nepřekonal ležícího Ševčíka. V čase 22. 41 byl vyloučen plzeňský útočník Heřman. V následujících okamžicích si k němu postupně přisedali jeho spoluhráči Gajda a Krňoul a v čase 26:38 byl vyloučen opět Heřman. Domácím se v této fázi hry naskytla přesilovka, z toho 3 minuty a 20 vteřin dokonce souvislá dvojnásobná. Liberečtí toho dokázali využít a po Šmídově přihrávce prostřelil Kapička betony klečícího Štelmacha. Další šance si Bílí Tygři vypracovali v dohrávané přesilovce pět na čtyři a na ledě si otevřeli střelnici. Štelmach perfektně zasahoval proti střelám Pabišky, Šmída i Kapičky. Nádhernou hokejovou akci na jeden dotek předvedla liberecká trojice Vantuch, Němec a Hruška. Střelu posledně jmenovaného plzeňský brankář bez větších problému chytil.

Rozhodnost projevil na druhé straně ledu i brankař Ševčík a vyjetím daleko z branky zachraňoval před rozjetým Polákem. Minutu před druhou sirénou na libereckou branku prudce vystřelil Pulpán. Ševčík puk v lapačce neudržel, ale přesto jej dokázal vytěsnit mimo své tyče.

Do třetí třetiny nastupovali Plzeňští za stavu 2:4. Jejich náskok mohl hned v úvodu zvýšit Vondráček, ale brankář Ševčík si poradil s jeho střelou i následnou dorážkou. Plzeňského brankáře zase prověřil domácí bek Rýgl, který na červené čáře vystihl plzeňskou přihrávku a z pravého kruhu vyslal dělovkou na plzeńskou bránu. V těchto chvílích ovládli domácí ledovou plochu a Plzeňští se ze všech sil bránili.

V 53. minutě projevil zkušenosti, získané v Tipsport extralize, domácí obránce Šmíd. Sám projel celým kluzištěm až za branku hostů, kde roztočil nevídaný kolotoč. Když se zbavil atakujících protihráčů, přesně našel Němce, ten Hrušku a z jeho hole šla finální přihrávka na volného Vantucha. Brankář Štelmach byl Šmídovou akcí zcela dezorientován a Vantuch střílel do odkryté plzeňské branky.

Ještě v 53. minutě byl vyloučen plzeňský obránce Slaba a Liberečtí přesilovku dokázali využít. Do přečíslení dva na jednoho se prosadila dvojice Hruška - Vantuch. Hruškovi se povedla přesná přihrávka pod hokejkou bránícího plzeňského hráče a Vantuch, střelou těsně nad ledem, prostřelil Štelmachovu lapačku. Když potom své šance nedokázali proměnit na straně Liberce Pabiška a Němec a za hosty Vondráček, rozešli se oba soupeři zaslouženě smírně.

Miloslav Špinka (Liberec): “Úvod zápasu se nám vůbec nepovedl a soupeř nám utekl až na 1:4. Na naší obranné hře se podepsal i fakt, že obránce Daňo byl v 15. minutě vyloučen na pět minut a do konce. Museli jsme potom hrát na pět beků. Zlepšeným výkonem jsme se ale dokázali vrátit do zápasu. V posledních deseti minutách jsme stáhli sestavu na dva útoky a dosáhli jsme i vyrovnání. Vážíme si toho, že to hráči nezabalili a nakonec získali bod.“

Karel Trachta (Plzeň): „Do zápasu jsme nastoupili velmi dobře a získali jsme až tříbrankový náskok. Vedení jsme ale neudrželi. Liberec byl ve 3. třetině znatelně lepší. Před čtvrtým inkasovaným gólem jsme hráli v oslabení a ještě k tomu jsme špatně vystřídali. Nakonec jsme se získaným bodem spokojeni. Ačkoliv to běžně nemám ve zvyku, musím dnes říci, že se mi vůbec nelíbili rozhodčí. Pískali špatně na obě strany.“