Junioři v kompletní sestavě vyhráli v Liberci

Junioři: Bílí Tygři Liberec - Lasselsberger Plzeň 1:2. Plzeňská juniorka se po dlouhé době představila v kompletní sestavě a hned si odvezla ze silného Liberce cenné dva body. Plzeň se ujala vedení už ve 3. minutě, kdy po přihrávce Setikovského skóroval nejmadší extraligový hráč sezóny David Štich. Vedení pak zvýraznil další obránce Václav Hajšman. Domácí sice dokázali snížit, ale na body nedosáhli.

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň

1:2
0:1, 0:0, 1:1

Branky: 53. Dušek (Vantuch) - 3. Štich (Setikovský), 45. Hajšman (Gajda). Vyloučení: 9:8, navíc Špaček (LIB) 10 min. OT a vyloučen do konce utkání. Využití: 0:1. Střely na branku: 30:35. Průběh utkání: 0:2, 1:2.

Ševčík - Petrmichl, Paško, Rýgl, Hrach, Mrkvička, Daňo - Pavlů, Bárta, Nevyhoštěný - Vantuch, Dušek, Špaček - Divíšek, Hruška, Němec. Trenér: Vladimír Čermák. Asistent: Miloslav Špinka. Vedoucí mužstva: František Blíženec.

Štelmach - Kreuzman, Pulpán, Štich, Lichtenberk, Gajda, Černý - Hobl, Polák, Vondráček - Heřman, Setikovský, Hajšman - Holý, Suchý, Fürbacher. Trenér: Karel Trachta. Asistent: Jiří Kučera. Vedoucí mužstva: Jaromír Suchý a Jiří Uřídil.

Utkání začalo příležitostmi na obou stranách. Oba brankáři, jak liberecký Ševčík, tak i plzeňský Štelmach, potvrdili, že budou patřit k oporám svých týmů a šance hostujícího Lichtenberka i domácího Divíška zůstaly nevyužity.

Přesto se první gól nečekalo dlouho a byli to hosté, kteří se ve 3. minutě radovali jako první. Setikovský vyhrál v útočném pásmu, na pravém kruhu, vhazování a puk poslal dozadu na obránce Šticha. Jeho dělovka, pár centimetrů nad ledem, prostřelila vše, co jí stálo v cestě a zastavila jí až síť liberecké branky. Brankář Ševčík byl proti vynikající střele naprosto bezmocný.

Za několik okamžiků po vstřelení první branky utkání byl vyloučen domácí Dušek a největší příležitost této části hry měl na své holi Hobl. Plzeňský obránce Pulpán jedovatou střelou orazítkoval tyč liberecké branky a odražený puk skončil na holi Hobla. Ten nejprve nastřelil brankáře Ševčíka a ani opakovanou střelou nedokázal ležícího domácího brankáře překonat.

Do 10. minuty led ovládali hosté a domácí jim, nepřesnostmi v rozehrávce, nabízeli dostatek příležitostí k útokům. V probíhající 10. minutě se Ševčík vyznamenal při střele Suchého, kterou reflexivně chytil do své lapačky. V 11. minutě na sebe upozornil liberecký obránce Mrkvička, jehož prudkou střelu Štelmach neudržel a puk jen těsně minul pravý horní roh plzeňské branky. Další nepřesnou rozehrávku domácích vystihl Štich, ale Ševčík, pohotovým zákrokem, nedovolil Vondráčkovi přesně mířenou střelu tečovat.

Necelé dvě minuty před první sirénou byl Vondráček vyloučen a domácí početní převahu využili k ohrožení Štrelmachovy branky. Nejprve zahrozil Hruška, který dostal perfektní přihrávku od Němce a v samotném závěru 1. třetiny se po skrumáži před plzeňskou brankou odrazil puk na modrou k obránci Rýglovi, do jehož prudké střely však odvážně lehl bránící hráč. Současně se závěrečným hvizdem rozhodčího byl vyloučen hostující Lichtenberk .

Domácí tak měli i na začátku druhého dějství hry početní výhodu, prvních 19 vteřin dokonce dvojnásobnou. Přesto si žádnou vážnější šanci nevypracovali, protože plzeňská obrana fungovala bezchybně. Ve 23. minutě, když se hrálo čtyři na čtyři, zlikvidoval brankář Štelmach Nevyhoštěného teč Petrmichlovy střely. Na druhé straně se Ševčík vytáhl při střeleckém pokusu hostujícího Černého a s přehledem si poradil i s dorážkou Setikovského.

Ve 27. minutě se individuálně prosadil hostující Hobl, který, ač atakován obráncem Daněm, objel libereckou branku, ale jeho bekhendový pokus jen těsně minul levou tyč liberecké branky. Ještě v téže minutě se do samostatného úniku prosadil domácí útočník Hruška, ale Štelmach neudělal zbytečný pohyb a libereckého hráče vychytal. Šance se střídaly na obou stranách, ale oba brankáři byli bezchybní. Ševčík si poradil se střelami Poláka, Šticha a Setikovského, Štelmach vynikl při pokusech Němce, Petrmichla a Divíška.

Další příležitost ke změně skóre se Plzeňským naskytla ve 35. minutě, kdy hráli 28 vteřin trvající přesilovku čtyři proti třem. Liberecká trojice Němec, Rýgl a Dušek se však početní výhodě hostů ubránila.

A když brankář Štelmach, při závěrečném tlaku domácích, pokryl střelu Rýgla a vychytal i individuálně se prosadivšího Hracha, skončila 2. třetina bez branek.

První vážnou šanci 3. třetiny si ve 43. minutě vypracoval plzeňský Polák. Zezadu objel libereckou branku a pohotově se pokusil zasunout puk za Ševčíkova záda. Liberecký gólman však jeho úmysl vystihl a pravou tyč své branky uhájil. Ještě ve 43. minutě byl za vysokou hůl na dvě minuty vyloučen domácí útočník Špaček a za řečnění mu rozhodčí přidal 10 minut. Do vypršení jeho dvouminutového trestu zbývalo 14 vteřin, když se puk, při pokusu domácího obránce Daňa o vyhození, nevyzpytatelně od mantinelu odrazil přímo na hůl Gajdy, jehož dělovku, těsně před Ševčíkem, tečoval a puk do liberecké branky nasměroval Hajšman.

Od této chvíle opustili Liberečtí kolektivní pojetí a snažili se o individuální prosazení. Jejich snahy však byly v zárodku mařeny výborně organizovanou obranou hostů. Ta byla překonána až v 53. minutě, kdy návrat ke kombinaci přinesl úspěch druhé lajně domácích. Na jejím konci byla Vantuchova nahrávka Duškovi, který si zprava sjel před Štelmachovu branku a z otočky zavěsil pod horní tyč plzeňské branky.

Z dalšího průběhu zápasu si zmínku zaslouží už jen hlavička brankáře Ševčíka, kterou poslal mimo své tyče střelu Vondráčka a závěrečný tlak domácích, při kterém na Štelmachovi doslova shořely šance Hrušky a Divíška.

A protože už další branka nepadla, mohli odpočívající liberečtí hráči Kapička, Pajič, Mucha a Marek Pabiška z tribuny přihlížet porážce svého týmu v poměru 1:2. A po závěrečném hvizdu byli svědky i nesportovního chování libereckého Špačka, který si tím u rozhodčího vykoledoval druhý desetiminutový trest v zápase, což podtrženo a sečteno znamenalo v zápise uvedené vyloučení do konce utkání.

Miloslav Špinka (Liberec): Do zápasu jsme nastoupili s mladými hráči. Nešlo o podcenění Plzně, ale hráči Kapička, Pajič, Mucha a Marek Pabiška si potřebují odpočinout a na druhou stranu mladí musí ukázat, co v nich je. Plzeň ale zrovna přijela v nejsilnější sestavě a tak to nebyl pro naše hráče zápas jednoduchý. V podstatě se 40 minut hrálo o jednu branku, kterou Plzeňští vstřelili už ve 3. minutě. Pak ale přišlo vyloučení Špačka a soupeř své vedení zvýšil. Nám se pak už povedlo jenom korigovat výsledek gólem Duška. Můžeme litovat neproměněných příležitostí Duška, Hrušky a Vantucha. Soupeři k důležitému vítězství blahopřeji.

Karel Trachta (Plzeň): Dnes se mi zápas hodnotí dobře, vyhráli jsme. Poprvé od 15. prosince jsme se sešli v kompletní sestavě a na hře to bylo znát. Výkon hráčů, kteří se vrátili do mužstva, s sebou strhl ostatní a to nám pomohlo k velmi důležitým bodům. Stále ještě nejsme v soutěži zachráněni a naším největším problémem je proměňování šancí. Dnes však podala výborný výkon obrana a tak i dva góly na body stačily. Viděli jsme vcelku vyrovnaný zápas, ve kterém jsme my byli ti šťastnější.