Dorost nezvládl zápas v Liberci

Dorost: Bílí Tygři Liberec - Lasselsberger Plzeň 2:1. Dorostenci Lasselsbergeru Plzeň s pěti žáky v sestavě prohráli v Liberci. Porážkou si trochu zkomplikovali boj o postup do play-off, i nyní si ovšem ještě drží před sedmým Litvínovem dvoubodový náskok. Jediný gól Plzně vstřelil útočník Miloš Sýkora, Plzeň však vedení neudržela a ve třetí třetině domácí vstřelili vítězný gól.

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň

2:1
1:1, 0:0, 1:0

Branky: 20. Kajínek (Peřina, Jaroměřský), 48. Langr (Novák) - 13. Sýkora (Jindra). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Střely na branku: 35:15. Průběh utkání: 0:1, 2:1.

Švajda - Čejka, Seidl, Jaroměřský, Sládek, Zákoutský, Kajínek - Smetaník, Langr, Novák M. - Hodač, Tondr, Zeman T. - Kopic, Duda, Peřina. Trenéři: Jaroslav Nedvěd a Jiří Peřina. Vedoucí mužstva: Jiří Duda.

Lukeš - Šustr, Martinec, Jonák, Zeman P., Vainar, Špiler, Pour - Šamlot, Kocman, Šimán - Malý, Jindra, Sýkora - Špinka, Kubalík, Novák K. - Pejchar. Trenér: Vladimír Bednář. Asistent: František Černý. Vedoucí mužstva: Ladislav Jež.

Po úvodním oťukávání se ve 4. minutě zápasu individuálně prosadil liberecký útočník Smetaník, ale svůj důrazný průnik obranou hostů nedokázal střelecky zakončit a místo puku sám skončil v plzeňské brance. Domácího brankáře ohrozili hosté poprvé až v 6. minutě. Po střele Vainara se odraženého puku zmocnil Kubalík, ale ležícího Švajdu přehodit nedokázal.

Na druhé straně zahrozili domácí. Langr přenechal hned po přejetí útočné modré čáry tandem Novákovi, ale jeho polovysoká střela mezi tyče nemířila. Další slibnou příležitost si Liberečtí vypracovali v 11. minutě. Z levého rohu útočného pásma nahrál Peřina na modrou Kajínkovi. Jeho skákavou střelu hostující brankář Lukeš v lapačce neudržel, ale Kopic, který byl před brankou nikým neatakován, nedokázal puk zasáhnout. Pohlednou kombinační akci na jeden dotek předvedli domácí Zeman, Sládek a Kopic ve 12. minutě a následný závar před plzeňskou brankou vyřešila až Lukešova lapačka.

Ještě ve 12. minutě se po dlouhé době prosadili do útočného pásma hosté, ale brankář Švajda byl při šancích Šimána a Kocmana na svém místě a skórovat jim nedovolil.

Ve 13. minutě přišlo první vyloučení zápasu a na trestnou lavici putoval domácí Seidl. Dvířka trestné lavice se nestačila skoro ani zavřít a potrestaný liberecký hráč se mohl vrátit na led. Hostům totiž ke skórování stačilo pouhých 12 vteřin početní výhody. Od modré prudce vystřelil Jindra, ale nastřelil pouze libereckého obránce. Od toho se puk odrazil přímo na hůl Sýkory, který jej polovysokou, přesně umístěnou střelou, poslal za Švajdova záda a poslal hosty do vedení. Další slibná příležitost hostů přišla v 16. minutě. Do přečíslení dva na jednoho ujela dvojice Jindra a Malý, ale druhý jmenovaný jen nastřelil dobře pozičně postaveného brankáře domácích.

Ve chvíli, kdy hlasatel oznámil poslední minutu 1. třetiny vyrazili Liberečtí do útoku, který byl přerušen v levém rohu kluziště nedovoleným zákrokem Šimána. Stejně jako v předchozím případě liberecký Seidl, ani Šimán si na trestné lavici dlouho nepobyl. Z jeho trestu uplynulo pouhých 6 vteřin, když se rozvlnila síť v plzeňské brance. Peřina vyhrál vhazování, přiklepl dozadu Jaroměřskému a ten poslal puk Kajínkovi, který nechytatelnou střelou vyrovnal a současně udělal tečku za 1. třetinou.

2. třetina začala skrumáží před plzeňskou brankou. Pro domácí nadějnou akci ale ukončil hvizd rozhodčího pro postavení libereckého hráče v brankovišti. O kontr se pokusil ve 25. minutě s chutí hrající plzeňský útočník Jindra. Jeho samostatný únik ale skončil na dobře chytajícím Švajdovi. Ještě větší šanci na změnu skóre měl o minutu později plzeňský Špinka. Na jeho dělovku byl domácí brankář krátký, ale puk skončil na pravé tyči liberecké branky.

V této fázi utkání měli Plzeňští více ze hry a zejména individuálními schopnostmi převyšovali svého soupeře. Toto konstatování potvrdila i spolupráce Šamlota s Kocmanem, po níž vynikla pohotová Švajdova lapačka.

Ve 28. minutě na sebe perfektním obranným zákrokem upozornil plzeňský Martinec, který průnik domácího Tondra ukončil učebnicově provedeným bodyčekem, po kterém se liberecký útočník jen těžce zvedal z ledu.

Zpět do hry se domácí vrátili přesně v polovině zápasu, k čemuž využili početní převahy při vyloučení hostujícího Šustra. V plzeňském obranném pásmu si otevřeli střelnici Kajínek, Novák a Zeman, ale brankář Lukeš byl pozorný. Sotva se Šustr vrátil do hry, dostali příležitost hry v početní převaze hosté. Na trestnou lavici zamířil domácí Jaroměřský. I nyní byl ústřední postavou na ledě brankář. Tentokrát domácí, Švajda, který musel zasahovat proti nebezpečným střelám Šamlota a Sýkory.

Od 35. minuty se na ledě děly věci. Tři přečíslení dva na jednoho však zůstala nevyužita. Nejprve ujeli domácí Zeman s Hodačem. Jejich šance skončila na Lukešově lapačce. Na druhé straně se prosadili Kocman s Martincem, jehož střela zápěstím jen těsně minula pravou tyč Švajdovy branky. Do třetice ujeli opět domácí Tondr se Zemanem, ale Lukeš pohotovým zákrokem sebral lapačkou puk Tondrovi z hole.

Ve 38. minutě byli po vzájemné potyčce vyloučeni domácí Tondr a hostující Jonák. Při hře čtyři na čtyři se obě mužstva evidentně bála udělat chybu a hra se tudíž odehrávala především ve středním pásmu, čímž 2. třetina skončila. Úvod 3. třetiny vyšel lépe domácím a pozornost hostujícího brankáře vyzkoušeli postupně Zeman, Tondr a Langr. Lukeš byl však bezchybný a především jeho zásluhou se skóre neměnilo. Ve 42. minutě předvedl vynikající obranný zákrok domácí bek Zákoutský, který zmařil rodící se Jindrův samostatný únik.

Kolem 45. minuty byl ústřední postavou na ledě hostující brankář Lukeš, který v plzeňské brance doslova čaroval. Nejprve parádně vychytal Jaroměřského a akrobatický zákrok, kterým likvidoval příležitost Kajínka ani popsat neumím. Ruce i nohy plzeňského gólmana létaly vzduchem a puk do brány nepustily. Na druhé straně kluziště podržel brankář i domácí. Švajdovu lapačku nechal vyniknout Špinka.

Ve 47. minutě putoval na trestnou lavici domácí Smetaník a o minutu později hostující Šimán. 19 vteřin se hrálo čtyři na čtyři, když brankář Lukeš neudržel v lapačce technickou střelu Nováka a Langr puk pohotově, k levé tyči, poslal do plzeňské branky. Hosté se po inkasované brance pokoušeli o vyrovnání, ale plzeňský Petr Zeman dvakrát vyhořel na Švajdově lapačce.

Jednu z posledních šancí k vyrovnání nabídl hostům domácí Smetaník. Jeho zápasnický chvat posoudil rozhodčí jako držení a po právu poslal libereckého útočníka na trestnou lavici. Při přesilovce se však ke střele prosadil pouze Martinec. Další výhodu hostům zmařil svým nedovoleným zákrokem Špiler. V krátké přesilovce domácích musel hasit nebezpečí před svou brankou Lukeš. Když si nejprve poradil se střelou Peřiny a pak dalším vynikajícím zákrokem ukončil individuální akci Langra, bylo rozhodnuto, že oba body zůstanou v Liberci.

Jiří Peřina (Liberec): „V zápase, ve kterém hráli Plzeňští hodně agresivně, byl k vidění spíše boj než pohledný hokej. Šťastné vítězství nám přineslo důležité body v boji o záchranu.“

Vladimír Bednář (Plzeň): „ Pro domácí je to šťastné vítězství. Do utkání jsme byli nuceni nastoupit s pěti žáky. Přesto si myslím, že jsme měli více ze hry a jako rozhodující se ukázalo, že jsme v 1. třetině, Malým a Martincem, nedokázali proměnit dvě vyložené šance. Nevýhodou pro nás je, že jsme teď dvakrát za sebou prohráli a netrpělivě čekáme na výsledek Litvínova, se kterým na dálku bojujeme o postup do play off.“