LIB-PLZ 2:1p – Štěstí se opět nedostavilo

P l z e ň - V 8. kole extraligy se plzeňští hokejisté představili na ledě liberecké Tipsport Arény. Proti Bílým Tygrům se Lasselsbergeru tradičně nedaří. Loni ve vzájemných soubojích získal pouze jediný bod. Ale i Liberečtí, stejně jako Plzeňští, zatím v začátku sezóny hledají optimální formu. Souboj trápících se týmů nakonec skončil v základní hrací době remízou, i když hosté opět sahali po vítězství. Radost jim zkazil 77 sekund před koncem ranou od modré Martin Richter. A druhý úder přidal v závěru prodloužení, kdy už oba týmy hrály na hranici rizika, Jiří Moravec.

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň

2:1p
0:0, 0:0, 1:1, - 1:0

Branky a nahrávky: 59. Richter (Podkonický), 65. Moravec (Krstev, Podkonický) - 45. Andrašovský (Kracík).
Rozhodčí: Minář - Padevět, Čížek. Diváci: 4 183. Průběh utkání: 0:1, 2:1.

Hnilička-Moravec, Jiruš, Krstev, Richter, Derner, Nikolov, Hanzlík, Holub-Šachl, Rataj, Tomajko-Vaic, Podkonický, Novák-Klimenta, Plodek, S.Procházka-Víšek, Vampola, Jech.

Málek - Jindřich, Trojovský, Klaus, Štěpánek, Cartelli, Štich, - A. Padělek, Kracík, Andrašovský - Adamský, J. Straka, Matějovský - Důras, Vorel, M.Straka - Kíca, Kepl, Havelka.

Marek Vorel 0 0 0 0 2

V Liberci v úterním podvečeru zvítězila dřina na hokejem. Plzeň od začátku zápasu urputně bránila a spoléhala na rychlé brejky. Domácí Bílí Tygři se přes plzeňskou defenzivu nemohli dlouho dostat do obvyklé pohody, a když už se dostali na dostřel Málka, plzeňský mág jejich pokusy bezpečně kryl. Branky začaly padat v Tipsport areně až v poslední třetině. Jako první se trefil plzeňský Andrašovský a hosté začali věřit v první letošní vítězství. O to však v samém závěru přišli, když vyrovnal tvrdou ranou od modré Richter. O vítězství domácích pak v prodloužení rozhodl další bek Moravec.

Po počátečním oťukávání se v první šanci ocitli domácí. Jiruš při přesilovce napřáhl od modré a puk prolétl těsně kolem Málkovy branky. V šesté minutě si vybral Málek porci štěstí. Nikolov vypíchl puk a uháněl na branku Plzně, v poslední chvíli mu však kotouč sklouzl z hole a ze šance tak nebylo nic. Postupem času se osmělila i Plzeň, v sedmé minutě předvedl individuální akci Matějovský, ale netrefil bekhendem branku. V jedenácté minutě hrála Plzeň přesilovku, obránce Klaus se ocitl v dobré pozici, ale puk za puk za záda brankáře Hniličky nepronikl. Hra postupně padala do průměru a z šedi vystoupil jen Šachl, který se dostal do šance v patnácté a dvacáté minutě první třetiny. Ve druhé části se scénář neměnil. Plzeň se i nadále soustředila především na obranu a domácí Liberec pokračoval v dobývání Málkovy svatyně. Do první šance se však dostali paradoxně hosté. Po chybě domácí obrany se dostal k puku Aleš Padělek a Hnilička měl co dělat, aby uchránil domácí od pohromy. Postupem času se však Plzeň dostala pod tlak domácích. Ve 23. minutě se Málek vyznamenal v liberecké přesilovce při střele Hanzlíka.Přímý tah na branku se vyplatil domácímu Víškovi, který ve šestadvacáté minutě našlápl ve středním pásmu a po levém křídle se protlačil až před Málka. Ten mu však pokus o blafák s jistotou chytil. Na místě byl plzeňský kouzelník i při následné střele Tomajka z mezikruží. Těsně před polovinou zápasu pak visel gól v plzeňské brance doslova ve vzduchu, to by však nesměl být v brance hostí Roman Málek. Nevyzráli na něj ani Rataj, Krstev a Šachl. Tlak domácích ukončil plzeňský ostrostřelec Aleš Padělek, který po dlouhé době zaměstnal Hniličku. Do vývoje zápasu značně promluvilo vyloučení plzeňského obránce Jindřicha, který obdržel v dvaatřicáté minutě osobní trest na deset minut a donutil tak plzeňského trenéra Marka Sýkoru operovat s minimem beků. V pětatřicáté minutě předvedl pěknou akci hostující Důras, ale Hnilička byl bezchybný. Hned z brejku se pokoušel překvapit Málka domácí kapitán Novák, jeho střela bekhendem šla však těsně mimo. Největší šance Bílých Tygrů přišla v osmatřicáté minutě. Roman Málek předvedl doslova akrobatický zákrok, kdy už překonán vykopl v leže bruslí střelu domácího Procházky směřující pod břevno. Druhou třetinu uzavřel domácí obránce Richter, který při přesilovce po vyloučení Havelky pálil těsně nad.

V úvodu třetí třetiny dostala Plzeň možnost přesilové hry. Do šance se dostal Matějovský po namazání od gólmana tygrů Hniličky, ten však svou chybu napravil.. Na místě byl i při následné střele Cartelliho od modré, kterou ukryl někde mezi svými betony. Plzeň se však dočkala. Čtyři vteřiny po návratu Dernera na led dorazil za Hniličkova záda pohotový Andrašovský střelu Kracíka. Domácí byli po brance evidentně otřeseni, ale i tak se dostávali do dobrých příležitostí. Na Málka nevyzrál Tomajko, Krstev ani Podkonický. Vyloučení Dernera domácí přibrzdilo a příležitost rozhodnout měla Plzeň. V třiapadesáté minutě chybělo jen málo, aby Josef Straka dorážkou po střele Cartelliho od modré podruhé potěšil hrstku plzeňských příznivců v hale. Plzeň však chybovala a sama nabídla domácím Bílým Tygrům možnost vyrovnat, když byl vyloučen nejprve Štěpánek a hned po něm přísně Trojovský. Zatímco první přesilovku odehráli Tygři mizerně, v té druhé, navíc zesílené odvoláním Hniličky, již byli úspěšní. Podkonický vyhrál buly, puk se dostal na modrou k Richterovi, který propálil vše, co mu stálo v cestě. V poslední minutě mohl zmrazit libereckou Tipsport arenu Matějovský, jeho střelu však uklidil Hnilička do své lapačky.

V prodloužení měla šance obě mužstva. Málek si poradil s pokusy Podkonického i Nováka, Hniličku prověřil Klaus. Poté dal domácím šanci rozhodnout při přesilovce čtyř proti třem dobře pískající rozhodčí Minář, tuto výhodu však ukončil faul Tomajka. Hra tři na tři nakonec více svědčila domácím – Krstev našel zcela volného obránce Moravce, který tváří v tvář Málkovi rozhodl střelou mezi betony o výhře Bílých Tygrů 2:1.

Karel Dvořák (Bílí Tygři Liberec): "Naše mužstvo se vrátilo do domácího prostředí po čtyřech zápasech, které jsme odehráli venku. Hráči dnes moc chtěli a to chtění se někdy projevovalo až v křeč. Plzeň dobře bránila a nebylo lehké se před brankou prosadit. V závěru to už bylo o štěstí, nicméně hráčům děkujeme, že se i za stavu nepříznivého dokázali porvat a nakonec vybojovali dva body."

Radim Rulík (HC Lasselsberger Plzeň): "Hrajeme ve slepené sestavě, protože máme spoustu zraněných hráčů. I přes porážku musím mužstvo pochválit, protože dnes odvedlo své maximum. Alespoň po dobu 57 minut. Poté jsme soupeře zbytečným vyloučením pustili do přesilovky a do hry šest na čtyři, ve které jsme inkasovali vyrovnávací gól. Jsem na sto procent přesvědčen, že kdyby se v závěru hrálo pět na pět anebo i šest na pět, že bychom tady vyhráli. V prodloužení se opět vyskytla chyba při hře tři na tři, když náš hráč netakticky myslel více na útok než na obranu a vznikla z toho vítězná branka Liberce. K tomu abychom vyhráli, je potřeba zvládat koncovky zápasů, což se nám dnes nepodařilo."