PLZ - LIB 2:3 - Navzdory statečnému výkonu modrobílí na body nedosáhli!

P l z e ň - 47. extraligové kolo přivedlo na plzeňský led Bílé Tygry z Liberce. Duel, ve kterém byli hosté rozhodně favority, se dlouho vyvíjel v nečekaném duchu. I přes mizivé šance na postup do vyřazovacích bojů se Plzeňští do svého soupeře s chutí zakousli a dlouho živili naději na úspěch. Liberec ale dokázal dvakrát vyrovnat a v 54. minutě se hosté poprvé dostali do vedení, které již nepustili. Nečekaně vyhrocené utkání okořenily ostré zákroky z obou stran, v závěru hrubě fauloval plzeňského kapitána Milana Nedomu liberecký útočník Lubomír Vaic.

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec

2:3
1:0, 1:1, 0:2

Branky a nahrávky: 10. Šindel (Jindřich), 37. Zelenka (Vorel, Vobořil) - 23. Pletka (S. Procházka), 42. Rataj (Rozsíval), 54. Podkonický (Vaic, Šachl). Rozhodčí: Jebavý - Bádal, Kareš. Vyloučení: 10:13, nabíc Matějovský 10 min. - Vaic 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 4 465. Střely na branku: 21:22. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.

HC Škoda Plzeň

Jež - Jindřich, Mazanec, Cartelli, Vobořil, Nedoma, Hučko, Pulpán - A. Padělek, Kracík, Tvrdoň - Zelenka, Vorel, Matějovský - Důras, Šindel, Adamský - Freiberg, Kepl, Vítek - Hobl

Bílí Tygři Liberec

Hnilička - Moravec, Jiruš, Hanzlík, Holub, Krstev, Derner, Rýgl - Vaic, Podkonický, Šachl - Čermák, Rataj, Rozsíval - S. Procházka, Vampola, Pletka - Klimenta, Pabiška, Víšek

Brankáři

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp TM
Petr Jež 59 32 3 29 90,63 0

Hráči v poli

Jméno G A B +/- TM
Martin Adamský 0 0 0 0 0
Mario Cartelli 0 0 0 -2 0
Michal Důras 0 0 0 -1 0
Petr Freiberg 0 0 0 0 0
Patrik Hučko 0 0 0 -1 2
Robert Jindřich 0 1 1 1 0
Richard Kepl 0 0 0 0 0
Jaroslav Kracík 0 0 0 -1 0
Radek Matějovský 0 0 0 0 18
David Mazanec 0 0 0 -1 2
Milan Nedoma 0 0 0 -1 4
Aleš Padělek 0 0 0 -1 0
Lukáš Pulpán 0 0 0 1 4
Jakub Šindel 1 0 1 0 0
Roman Tvrdoň 0 0 0 -1 0
Josef Vítek 0 1 1 -1 2
Milan Vobořil 0 1 1 -1 0
Marek Vorel 0 0 0 -1 0
Jiří Zelenka 1 0 1 -1 0

komentář

Utkání, ve kterém šlo domácím hráčům snad už jen o svoji vlastní čest, se předem zdálo být nezajímavé. Avšak nebylo tomu tak. Plzeň do zápasu vstoupila asi s takovou bojovností, jakou si plzeňští diváci představovali v boji o play off. Tygři zahájili zápas, jako by už před začátkem vedli. A nejspíš tím, že podcenili domácí, dostali se hned v úvodu utkání do tlaku. Kracík si zajel s pukem do útočné třetiny domácích, přešel přes obránce a stihl vyslat na Hniličku nepříjemnou střelu, která se ještě odrazila nedaleko Tvrdoně, jenž však rovněž neproměnil. Následovala první drobná šarvátka, kterou hlavní sudí Jebavý potrestal jen slovním pokáráním. V polovině první třetiny se hrálo při vyloučeních Vaice a následně i Hučka čtyři na čtyři. Plzeň hrála tedy přesilovku jako první, ale tradičně se jí moc nepovedla. Až když se síly vyrovnaly vyloučením plzeňského zadáka, padla první branka utkání. Jindřich zavezl puk do plzeňské útočné třetiny. Hnilička chtěl kotouč odpálit do bezpečí, což se mu nepovedlo, jelikož jej před brankou zachytil Jakub Šindel, jenž vystřelil k pravé tyčce Hniličkovy branky. Právě Šindelova lajna posléze roztočila kolotoč přihrávek v liberecké třetině, ze kterého se hostům zřejmě zamotala hlava, jelikož vůbec nebyli schopni se puku zmocnit a zachránit se alespoň zakázaným uvolněním. Tlak přerušila už Důrasova střela, kterou Hnilička i se štěstím pokryl. První velká šance Liberce přišla dvě minuty před koncem úvodního dějství, kdy domácí gólman Jež zaváhal za brankou a Rataj netrefil skákající puk před brankou. Pár vteřin poté zůstal na ledě ležet Krstev. Na ledě se objevila i krev, ale Jebavý nikoho nepotrestal žádným trestem. Pěknou akci předvedl Klimenta, jenž prošel přes Mazance do útočného pásma a krásně načasovanou přihrávkou připravil šanci pro Pabišku, který puk lehce líznul hokejkou, ale teč šla mimo branku. Pár vteřin před koncem první třetiny se pustili do sebe agilní Matějovský s Podkonickým v těsné blízkosti Jebavého. Tím pádem putovali oba dva na trestnou lavici na dvě minuty za hrubost plus po dvou minutách za vysokou hůl.

Hosté věděli, že Plzeň pravděpodobně dost podcenili, a hned v úvodu druhé třetiny se to snažili napravit. Do druhé dvacetiminutovky vstoupili svižnější hrou, z čehož následně těžili. Nová akvizice v libereckém dresu Václav Pletka mohl slavit. Hráč, jenž za Tygry nastoupil již do druhého utkání, dostal od Vampoly přihrávku zpoza branky. Extřinecký útočník si puk zpracoval nejprve rukavicí a následně jej hokejkou doklepl za Ježova záda. V polovině utkání opět lehce vzplály emoce. Po ataku libereckého hráče se pustili do pěstní výměny Šachl a opět aktivní Matějovský. Liberecký rváč inkasoval dvě trestné minuty, Matějovský rovněž, ale ještě k tomu i deset minut za úder do hlavy. Do konfliktu se zapojil ještě i Puplán, který si šel odpočinout na dvě minuty. Liberci se tedy naskytla velká šance v podobě přesilové hry pět na tři. Ta se jim však vůbec nepovedla. Domácí několikrát zachytili přihrávku mezi libereckými hráči a podařilo se jim dostat puk mimo nebezpečí vyhozením z vlastní třetiny. Když Plzni naskočil čtvrtý hráč do pole, dostal Tvrdoň přihrávku mezi kruhy a ocitl se ve vynikající střelecké pozici, kterou ovšem nevyužil. Přestřelil jak padajícího Hniličku, tak jeho svatyni. Přesně ve 38. minutě se domácí opět radovali. Při přesilové hře, která se Plzni výjimečně povedla, čelil Hnilička prudké střele od modré, kterou vyrazil do volného prostoru před branku, kde číhal Jiří Zelenka, který nemohl netrefit.

Liberec si takový vývoj utkání rozhodně nepředstavoval a po bouřce v šatně vstoupil do třetí třetiny opět aktivně, jako do třetiny druhé. Tentokráte za výrazného přispění plzeňského obránce, který doslova namazal při rozehrávce z obranného pásma puk přímo na hůl libereckému útočníkovi. Dvojice Rataj – Rozsíval tedy najížděla úplně osamocena na Ježe a po krátkých přihrávkách jej prostřelil Igor Rataj. V padesáté minutě mají domácí opět šanci ujmout se vedení, když si po vyloučení Krsteva a Podkonického zahráli dvojnásobnou přesilovou hru po dobu jedné minuty a 47 sekund. V přesilovce Plzeň nijak výrazněji neohrozila Hniličku. Hučko i Puplán stříleli od modré, ovšem oba dva trefili jen clonící liberecké hráče. Sotva přesilovka skončila, přišel další gól. Tentokrát ovšem z holí hostí, kteří se tímto dostali poprvé do vedení v utkání. Hosté rozebrali plzeňskou defenzívu a střelu Vaice nechytatelně tečoval Andrej Podkonický. Dvě minuty před koncem třetí třetiny neudržel Vaic nervy na uzdě a holí přetáhl Nedomu přes obličej. Jelikož šlo o krvavé zranění, dostal Vaic nejvyšší možný trest ve hře – 5 minut plus do konce utkání. Plzni se tedy naskytla v samém závěru možnost přesilové hry a tedy vyrovnání, ale to se jí nepodařilo ani tehdy, když dvacet sekund před koncem vyjel Jež z branky, aby domácí zkusili štěstí v power-play.

Ohlasy trenérů

Marek Sýkora (Plzeň): "Chtěl bych poděkovat divákům za vlídné přijetí, čekali jsme totiž všelicos. Chtěli jsme hrát dobrý hokej, což se nám povedlo. Trochu se ale zlobím, protože fatálními chybami jsme soupeři nabídli vyrovnání. Mužstvo bohužel zapomnělo vyhrávat a povedený zápas nedokázalo výsledkově zvládnout. Před zápasem bych tohle skóre bral, vzhledem k průběhu utkání však spokojen s výsledkem být nemohu."

Karel Dvořák (Liberec): "Začali jsme hrozně a celkově jsme podali špatný výkon. Může nás těšit snad jen ta výhra. Nastoupili jsme do utkání jako mistři světa, vypadalo to, jako bychom si mysleli, že už před Plzní povedeme 3:0. Byl to z naší strany velice nedisciplinovaný výkon. Je vidět, že máme ještě na čem pracovat."