PLZ - LIT 3:4 po s. n. - Chybělo pouhých deset vteřin...

P l z e ň - Takový duel se v Plzni dlouho nehrál! Hokejisté plzeňského Lasselsbergeru předvedli v 19. extraligovém kole parádní představení v boji proti litvínovskému Chemopetrolu. Ke šťastnému konci a úplné spokojenosti fanoušků chybělo jediné - vítězství. Ještě deset vteřin před vypršením šedesáté minuty diváci se zatajeným dechem sledovali úsilí modrobílých o udržení těsného vedení. Ale právě tehdy se Litvínovu podařilo vyrovnat a nervydrásající duel dospěl až k samostatným nájezdům. V nich se štěstí přiklonilo k Severočechům. Domácí si tak za vynikající výkon připsali pouze jeden bod.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

3:4sn
1:1, 1:1, 1:1, 0:0

Branky a nahrávky: 6. Zelenka (Adamský), 29. Divíšek, 45. Divíšek (Heřman) - 14. Branda (Benda), 40. Kubinčák (Prorok), 60. Kubinčák (Reichel), rozhodující nájezd Jenáček. Rozhodčí: Schuetz - Bádal, Kalivoda. Vyloučení: 8:9. Využití: 0:1. Diváci: 6 050. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4.

Málek - Cartelli, Derner, Benák, Mazanec, Pulpán, Trnka ("C"), Nedoma, Boháč ("J") - Zelenka, Divíšek, Matějovský ("A") - Důras, Šindel, Adamský - A. Padělek, Fabuš, Ludvík - Heřman, Kubalík ("J"), Šaffer

HC Verva Litvínov

J. Hübl - Hranáč, Šlégr, Punčochář, Nikolov, Gýna, Skuhrovec, L. Poživil - Kubinčák, Reichel ("C"), Prorok - Benda, Branda, Trávníček ("A") - Bednařík ("A"), Kopecký, Jenáček - Sklenička, Lukeš, Jánský - Černý ("J")

Jiří Zelenka 1 0 1 1 0

Utkání mezi plzeňským Lasselsbergerem, který potvrdil v Pardubicích stoupající formu, a litvínovským Chemopetrolem, jenž vedl průběžnou tabulku extraligy, přilákal do plzeňských ochozů velmi slušný počet diváků. Ti se hned od úvodních minut dostali do varu. Ve třetí minutě utkání vyloučil sudí Schuetz hned dva domácí hráče. A sice Trnku a pár okamžiků nato i Divíška. Litvínov měl tedy bezmála dvouminutovou výhodu dvou mužů v poli. Chemopetrol měl několik šancí, které ovšem vždy ukončil plzeňský mág v brance Roman Málek. Plné tribuny vždy hlasitě zaaplaudovali po každém jeho zákroku. Nejvíce po vyložené šanci Kubinčáka, kterou Málek zneškodnil tygřím skokem. Do protiútoku se okamžitě dostal Fabuš, který si ve dvojnásobném oslabení troufl nejen zavézt puk do útočné třetiny, ale i vystřelit. Hübl si mohl oddechnout, že má dobře postavenou branku, jelikož Fabušova střela skončila na tyčce. Takový kousek v oslabení ve třech proti pěti se jen tak nevidí, ocenili hlasitě plzeňští příznivci. Plzeň do utkání doslova vlétla a netrvalo dlouho, aby se radovala ze vstřelené branky. Po uplynutí litvínovské přesilovky Plzeň pořádně zatopila hostům v jejich třetině. Po Adamského střele se puk odrazil k nekrytému Jiřímu Zelenkovi, jenž švihem doklepl puk do branky. Plzeň ve své jízdě pokračovala. V přesilové hře se nadechl k samostatnému úniku Jakub Šindel. Pokusil na Hübla vyzrát blafákovou kličkou, ale litvínovský brankář ji dobře odhalil a pokus zmarnil. Celou polovinu první třetiny trvalo Litvínovu, než se oklepal z plzeňského tlaku. Ve čtrnácté minutě Benda obkroužil plzeňskou branku, nahrál naslepo před ní, kde číhal Daniel Branda, který mohl pohodlně poslat puk do odkryté branky. Od té doby se hrála vyrovnaná partie. Útok domácích střídal útok hostů. Na výlet do útočné třetiny se vydal obránce Benák. Objel branku, ale nepřihrával, nikým neatakován si vybruslil až před Hübla, vystřelil bekhendem, ale litvínovský brankář byl pozorný.

Do druhé třetiny vstoupila Plzeň opět skvěle. Vytvořila si několik slibných šancí. Jednu velkou spálil Matějovský, když při přesilové hře dostal přihrávku k druhé tyčce. Vystřelil z první, ale Hübl zázračně vyrazil hokejkou. Po pár menších akcích z obou stran měli obrovskou příležitost domácí Divíšek a poté Adamský. Jeho střela už mířila do opuštěné klece, ale hokejka jednoho z litvínovských obránců zastavila na poslední chvíli touš. Pak se dostal do brejku Fabuš. Vytasil blafák do forhendu, ale příliš dlouhý. Hübl vykryl střeleckou pozici a plzeňský útočník se dostal až za brankovou čáru, odkud už nemohl nijak zahrozit. Tlak Plzně potvrdil Tomáš Divíšek. Na jeho brusli se odrazila střela. Plzeňský útočník svoji nohu nastavil tak, aby se puk odrazil přímo do branky. Hlavní sudí jel situaci konzultovat s videorozhodčím a ten doporučil branku uznat. Ve druhé třetině měla Plzeň doslova drtivý tlak. Už to vypadalo, že si v klidu pohlídá závěr druhé třetiny. Přišlo ovšem vyloučení Matějovského za podražení a Litvínov využil početní výhodu krátce před odchodem do šaten. Vojtěch Kubinčák dostal puk přímo na hokejku a před ním už jen zela odkrytá plzeňská branka.

Třetí třetina se již podobala té první. Plno protiútoků na obou stranách. Ve 43. minutě se opět vytáhl Málek, když zasáhl proti křižné přihrávce Bednaříka na Jenáčka. Málek se bleskově přesunul a střely vykryl. Po této akci se ale Plzeň opět dostala do vedení. Sudí signalizoval vyloučení pro litvínovského hráče, když Cartelli po přejetí červené čáry napálil puk na zadní mantinel. Kotouč se odrazil k Heřmanovi, jenž okamžitě vypálil na Hübla. Gólman střelu ještě se štěstím vykryl, ale na dorážku Tomáše Divíška byl už krátký. Cartelli mohl poslat Plzeň do dvoubrankového vedení, ale jeho střelu od modré zastavila tyčka. Na druhé straně Prorok ve vyložené šanci. Už to vypadlo, že blafákem zasune puk do branky, ale Málek bleskově vystřelil svůj pravý beton a zabránil tím vyrovnání. Pět minut před koncem třetí třetiny tlak Litvínova prudce stoupl. Zejména, když Plzeň hrála oslabení tři na čtyři. Plzeň však držel nad vodou Málek i hráči v poli, kteří se obětavě vrhali do střel. Vyložené šance Litvínov nevyužil. Až deset sekund před koncem Kubinčákův „dloubák“, který mířil mimo branku, se nešťastně pro domácí odrazil od Mazance do plzeňské branky. Regulérnost branky musel uznat videorozhodčí.

Plzeň tedy poprvé v sezóně musela hrát nastavení. Po pět minut prodloužení se ani jeden tým nedostal do šance. Bylo to vyloženě čekání na samostatné nájezdy, hlavně pozorná hra obrany.

Sérii samostatných nájezdů zahájili domácí. Jako první se rozjel na Hübla Mario Cartelli. Naznačil pohyb do strany a čekal, až gólman rozevře své betony. Hned, jak učinil, Cartelli okamžitě do otevřeného prostoru uklidil puk.
Na Málka se rozjel Kubinčák. Pokusil se na něj vyzrát svižnou střelou, ale gólman dobře vystřelil mrštnou lapačku a puk skončil v ní.
K dalšímu nájezdu se chystal Divíšek s číslem 82. Ovšem došlo ke kuriózní situaci, jelikož na plzeňské střídačce zapsali číslo v chybném pořadí. Čili 28. K puku se tedy musel postavit nositel čísla 28 – Jan Heřman. Při nájezdu dobře rozhodil svá ramena, čímž dostal Hübla do pohybu. Heřmanova střela ovšem šla mimo branku.
Robert Reichel je znám svou úspěšnou statistikou proměněných nájezdů, kterou v Plzni jenom potvrdil. Naznačil střelu, pak změnil pohyb, dostal se do kličky do forhendu, ale také do téměř nulového úhlu. Vystřelil v poslední možné době a krásně zavěsil přímo do víka.
Na druhou stranu se rozjel Šindel, ale jeho klička do forhendu nevyšla.
Prorok už mohl rozhodnout, ale Málek vystihl jeho pokus o střelu mezi betony.

Po sérii tří nájezdů na každé straně byl stav 1:1. Pořadí se tedy otočilo a na řadě byl jako první Litvínov.
K druhé sérii se rozjel Branda. Když přejížděl modrou, tak puk skoro nechal za sebou. Ale pokračoval. Provedl však příliš dlouhou kličku, aby mohl zakončit.
Z Plzně jel opět Cartelli. Jeho střela však přestřelila branku.
Reichel se také pustil do druhého nájezdu, ale také neúspěšně. Jeho golfák z mezikruží Málek vykryl.
Divíšek se pokoušel o blafák, ale Hübl pozorně kopíroval jeho pohyby.
Martin Jenáček rozhodl. Při nájezdu zajel dost do strany a trefil skulinku mezi Málkovými betony.
Cartelli musel proměnit, aby Plzeň vyrovnala. Pokusil se o střelu mezi betony, ale nevyšlo mu to.
V letos jednoznačně nejlepším utkání na plzeňském ledě měl více radosti Litvínov, který až v posledních deseti vteřinách zachránil body.

František Černý (Plzeň): "Po výkonu, který dnes kluci předvedli, jsme měli vyhrát. Je to škoda, protože kluci zápas odmakali, hráli v pohodě, ačkoli věděli, že Litvínov je v tabulce první a hraje v dobré pohodě. Bohužel jsme měli smůlu. Na 2:2 Litvínov vyrovnal v poslední minutě druhé třetiny a na konci utkání dokázal vyrovnat dokonce 10 sekund před sirénou. Do nájezdu jsme třikrát poslali Cartelliho, protože je pravák, a to je pro brankáře chytajícího v opačném gardu vždy těžší. Druhý nájezd jel junior Heřman, jelikož jsme v zápisu spletli jeho číslo s Divíškovým."

Petr Fiala (Litvínov): "Více jsme z dnešního utkání vytěžit nemohli, protože domácí byli celé utkání iniciativnější a vypracovali si i více brankových příležitostí. My jsme však vždy dokázali odpovědět. V prodloužení už ani jeden z týmů nechtěl inkasovat, i když se do nebezpečné šance dostal plzeňský Matějovský. Nájezdy už jsou loterie, letos se nám však daří, už jsme při nich třikrát uspěli. Snad jsem to nezakřikl."