LIB - PLZ 6:2 - Z Liberce bez bodu

L I B E R E C - Na ledě prvního celku v dosavadním průběhu O2 extraligy se v rámci 39. kola představil plzeňský Lasselsberger. Ten se snažil vydobýt nějaký ten bodík pro svůj boj o play-off, přesto na začátku druhé části prohrával již o dvě branky. Zásluhu na tom měli Víšek a Krstev. Před polovinou utkání sice snížil Vampola, avšak po pár minutách opět vedl Liberec o dvě branky díky Jirušovi. Když stejný hráč na začátku třetí části zvýšil na 4:1 pro Tygry, nikdo nepochyboval o vítězi. Výhru domácích navíc ještě navýšili Klimeta a Podkonický. A hosté už jen snížili zásluhou Šaffera. Plzeň tak jen potvrdila, že na Tygry prostě neumí.

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň

6:2
1:0, 2:1, 3:1

Branky a nahrávky: 11.Víšek (Dušek), 23.Krstev (Procházka S.), 34. Jiruš (Čermák), 41. Jiruš (Čermák), 49. Podkonický (Jiruš), 50. Klimenta (Dušek) - 28. Vampola (Divíšek), 51. Šaffer (Zelenka) . Rozhodčí: Husička - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 9:10. Využití: 4:1. Diváci: 5 249. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 6:1, 6:2.

Hnilička (Nedvídek) - Jiruš, Krstev, Čutta, Zíb, Rýgl, Žabka, Kočí, Moravec - Vaic, Podkonický, Novák - Dušek, Klimenta, Víšek - Čermák, Šachl, Pletka - Procházka, Pabiška, Hruška.

Málek (Štelmach) - Cartelli, Čakajík, Benák, Derner, Dobrovolný, V. Čech, Martinec, Pulpán, Mazanec - Vampola, Divíšek, Ludvík - Fabuš, Kracík, Matějovský - Důras, Šindel, Adamský - Zelenka, Kubalík, Šaffer.

1. třetina

Hned v úvodní minutě první třetiny uzamkla první formace Plzně domácí v obranném pásmu, nic vážnějšího z toho ale nebylo. Ve druhé minutě „sundal“ za brankou Málka Derner Pletku a šel za to pykat na dvě minuty. Svou výhodu ale Bílí Tygři nezahráli vůbec dobře a Málek si během dvou minut nepřipsal ani jeden zákrok. Ve čtvrté minutě si Víšek pro sebe vyhrál buly, zatáhl puk za branku hostí odkud přihrál před Málka volnému Klimentovi, jeho střela mířila k tyči a brankář hostí ji reflexivně vytěsnil betonem. V šesté minutě se nepohodli Derner s Hruškou a za hrubost zamířili shodně na vychladnout trestnou. Na ledě začalo ze strany Plzně trochu přiostřovat.

Hezkou kombinaci předvedl Adamský, který nabil na modrou Čakajíkovi, ten pak tvrdou ranou prověřil Hniličkovu pozornost. Pak se odhodlal k samostatné akci Ludvík, který ale svůj nájezd nedokázal zakončit přesně. V jedenácté minutě se z nenápadné akce tři na dva radovali Tygři z první branky utkání. Ze střední vzdálenosti vystřelil Antonín Dušek, k odraženému puku se poté dostal Jan Víšek, pro kterého nebyl problém zasunout do odkryté branky 1:0. Ve třinácté minutě dostali hosté první příležitost zahrát si přesilovku, za nedovolené bránění šel na trestnou Vaic. Také první přesilovka pro hosty nedopadla zrovna nejlépe a chvílemi to vypadalo, že se hraje v pěti na obou stranách.

V šestnácté minutě našel krásně Vaic sjíždějícího Moravce, který pálil tvrdě, ale mimo. Sedmnáctá minuta přinesla další faul na straně Bílých Tygrů, na svědomí ho měl Leoš Čermák. V oslabení ujel Víšek a Klimenta, druhý jmenovaný pálil mimo tři tyče branky hostí. O chvíli později Klimenta nahrál Krstevovi, ale ani on nedokázal z úhlu Málka prostřelit. Tři vteřiny před návratem Čermáka se opět vylučovalo, rozhodčí Husička viděl Jiruše, kterak podráží útočníka hostí a dal mu dvě minuty. Patnáct vteřin před koncem třetiny se dral do útoku v oslabení opět Krstev a fauloval ho Vampola, který dostal dvě minuty.

2. třetina

Na začátku druhé třetiny se hrálo na obou stranách ve čtyřech, na trestné seděli plzeňský Vampola a liberecký Jiruš. Ve třiadvacáté minutě šel na trestnou po třetí v zápase hostující Derner a opět za hrubost. V pořadí čtvrtou přesilovku se Liberci už podařilo využít. Stanislav Procházka přihrál zpoza branky na levý kruh Angelu Krstevovi a ten tvrdou střelou k tyči nedal Málkovi šanci - 2:0. Na druhé straně poslal na branku Hniličky střílenou přihrávku Divíšek, jeho pokus tečoval nad tři tyče David Ludvík. V šestadvacáté minutě sjel v osudnou chvílí puk z hole Fabušovi.

O minutu později usedl k trestoměřičům za hákování domácí Zíb. Minutu a třicet vteřin dostali hosté dvojnásobnou výhodu, to když se do hry zapojil Angel Krstev, který hrál bez helmy. Hosté se dvaceti vteřinách mohli radovat ze snížení, po závaru před brankou se nejlépe zorientoval Petr Vampola, který zasunul do prázdné branky 2:1. Na ledě začalo být velmi dusno. Jiruš před brankou bránil Vampolu, který následně upadl a cosi řekl na adresu libereckého gólmana Hniličky, který si to nenechal líbit a následně se do exlibereckého Vampoly pustil a vyfasoval dvouminutový trest za hrubost. Hosté hráli dalších dvacet vteřin proti třem. Dvojnásobnou výhodu ale nedokázali zužitkovat. Ani následná klasická přesilovka nebyla pro hosty žádnou výhodou a tak se i nadále pokračoval za mírného vedení domácích.

Dvaatřicátá minuta přinesla další vyloučení. Po potyčce šli na trestnou hostující Matějovský za napadení a desetiminutový osobní trest za nesportovní chování si následně vysloužil Boris Žabka. Následnou přesilovku Bílí Tygři opět využili, Čermák nahrál mezi kruhy, kam si od modré sjel Valdemar Jiruš a přesnou střelou k tyči vrátil Liberci dvougólové vedení - 3:1. Obrovskou šanci měl tři minuty před koncem druhé třetiny Šachl, který dorážel střelu Pletky, mířil ale jen do betonu Málka. Následně byl šel na dvě minuty ze hry za faul Čakajík. Domácím ale přesilovka nevyšla podle představ. Když už se Čakajík vrátil na led moc dlouho si na něm nepobyl, za držení opět zamířil na trestnou.

3. třetina

Bílí Tygři začali poslední dějství excelentně. Při vyloučení Čakajíka využil třetí přesilovku Liberce po asistenci Čermáka opět Valdemar Jiruš, když trefil přesně roh branky hostí – 4:1. V čase 42:00 šel na trestnou další hráč hostujícího týmu – za držení byl vyloučen Kubalík. I této přesilové hře si ale domácí vybrali slabší chvilku a mnoho toho nepředvedli. V šestačtyřicáté minutě se vylučovalo na obou stranách za hosty Vampola a za domácí Stanislav Procházka.

Při hře ve čtyřech na obou stranách mohl navýšil skóre Leoš Čermák, kterého dobrou přihrávkou uvolnil Pletka, radost mu ale zkazil výborný zákrok Málka. V osmačtyřicáté minutě šel na trestnou další hráč hostí – za držení si vykoledoval dvouminutový pobyt na trestné Jakub Šindel. V praxi to znamenalo další využitou přesilovku v podání Liberce. Vaic našel na modré Andreje Podkonického jehož střela zpoza obránce si našla cestu až za záda Málkova - 5:1. O devatenáct vteřin později už skóre 5:1 neplatilo. Dušek totiž našel přihrávkou zpoza branky mezi kruhy Tomáše Klimentu, který navýšil skóre už na 6:1.

Málek po této brance odstoupil ze zápasu a místo něj naskočil Antonín Štelmach. V čase 50:01 se skóre měnilo opět. Na druhé straně se zblízka prosadil Adam Šaffer, který snížil na 6:2. Domácí hráli velmi uvolněně a svými nápady nutili sahat hostující hráče za meze která určují pravidla. To samé platilo i při vyloučení ve čtyřiapadesáté minutě kdy byl po třetí vyloučen Petr Vampola. Síly na ledě se ale vyronaly – vyloučen byl domácí Podkonický za držení. Když se Podkonický vracel z ledu našla ho volného přihrávka Pabišky. Tváří v tvář Štelmachovi se ale zamotal do vlastních kliček. Závěr třetiny si Bílí Tygři vychutnali za skandovaného potlesku slušně zaplněné Tipsport areny.

Vladimír Čermák (Liberec): "Předpokládali jsme, že to nebude jednoduché utkání, i když je Plzeň v tabulce dole. Roli favorita jsme i přes některé výpadky během utkání zvládli. Dařilo se nám hlavně v útočné fázi, několik šanci jsme neproměnili a přesto jsme dosáhli šesti gólů a zaslouženého vítězství."

Jiří Kučera (trenér Plzně): "Podřídili jsme taktiku tomu, že jsme hráli na ledě prvního týmu tabulky. Bohužel nás dneska zklamal útok, to byl největší problém, protože jsme se za vyrovnaného stavu neprosadili.."