PLZ - SPA 2:4 - Modrobílí ztratili v závěrečné desetiminutovce dobře rozehraný duel!

P l z e ň - Ve 48. extraligovém kole přijel na západočeský led odvěký rival - HC Sparta Praha. Po neurovnané první třetině šli do šaten o trochu veselejší domácí hokejisté, kteří se zásluhou Tomáše Divíška dostali do vedení. Sparťané sice zkraje druhého dějství vyrovnali, ale za okamžik autor úvodního plzeňského zásahu připravil skvělou pozici pro Petera Fabuše a domácí byli znovu o krok napřed. Pak ale přišel festival promarněných přesilovek a to se domácím vymstilo. Sparťané byli ve využívání hry v početní výhodě mnohem produktivnější a zápas v nich rozhodli. V závěrečné minutě přidali razítko v podobě branky do opuštěné klece.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

2:4
1:0, 1:1, 0:3

Branky a nahrávky: 19. Divíšek (Čakajík), 26. Fabuš (Divíšek) - 23. Vrbata (Dragoun), 50. Kratěna (P. Ton), 53. J. Hanzlík (P. Ton), 60. Hlaváč (Netík). Rozhodčí: Husička - Guth, Rittich. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:2. Diváci: 4 409. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:4.

Málek - Cartelli ("A"), Čakajík, Benák, Mazanec, Pulpán, V. Čech, Dobrovolný, Martinec ("J") - Fabuš, Divíšek ("C"), Ludvík - Vampola, Kubalík ("J"), Kracík ("A") - Důras, Šindel, Adamský - Šaffer, Setikovský ("J"), Laš ("J")

Duba - Ptáček ("C"), Stehlík, Vykoukal, J. Hanzlík, Černošek ("A"), Benýšek, Tabaček, J. Mrázek - Netík, Sivek, Hlaváč - P. Ton, Rob, Kratěna - Dragoun, Langhammer, Hromas - Vrbata, Mrňa ("J"), Cunik ("J")

Jakub Šindel 0 0 0 0 0

Někdejší plzeňská gólmanská dvojice Hudáček – Salfický sdílela od začátku utkání společný úděl. Oba zůstali na lavičce. Naopak mezi tři tyče zamířili uzdravený Málek a v Plzni také dobře známý Duba. Brankář Lasselsbergeru měl zkraje více práce, musel zneškodnit jedovatý projektil vyslaný Tonem a hbitý výpad Kratěny zpoza branky. V první příležitosti domácích se v 7. minutě objevil Vampola, ani on však nedokázal najít cestu do branky. Alespoň ale vystřelil, další jeho spoluhráči raději přihrávali a z několika slibných pozic nic nevytěžili. Až Kubalík byl dalším „statečným“, vypálil a sklidil potlesk. Tím nastartoval sérii střeleckých pokusů, štěstí zkoušeli Šindel a Čech. Duba byl bezchybný a držel svůj tým, ve 12. minutě dokonce zneškodnil včasným rozklekem nájezd Vampoly. Sparta byla bezzubá, nepomohly jí ani dvě přesilové hry. I zkušený Vykoukal se po nikým nepochopené rozehrávce divil, co že se to děje. A divil se ještě více, když Pražané od 19. minuty prohrávali. Ve dvojnásobné početní převaze totiž na modré napřáhl Čakajík, odražený puk zůstal ležet mezi Dubovými betony a Divíšek pohodlně dorazil. Do šatny tak šli zaslouženě spokojenější Západočeši.

Uběhla pouhá minuta druhé části hry a Rob se objevil na chvíli nehlídán před Málkem, dokázal i usměrnit příhru Tona, ne však mimo dosah gólmana. To se povedlo zanedlouho Vrbatovi, který v ideální pozici mezi kruhy dostal trestuhodně příliš času. Ve 23. minutě tak bylo srovnáno. Modrobílí se znovu probrali a šli rychle znovu do vedení, než dozněla euforie ve sparťanském táboře, získal za brankou puk Divíšek, ideálně našel Fabuše a ten střelou pod horní tyč nedal Dubovi šanci. Ani radost většiny fanoušků nemusela trvat dlouho, domácí gólman musel předvést další bravurní zásah, aby zastavil akci dvou proti jednomu a udržel vedení. Poté mohl zvýšit Vampola, dostal ideální zadovku od Kubalíka, jenže váhal se zakončením a Langhammer stačil posunout branku. Místo potrestání nečestného zákroku mohli Plzeňští inkasovat, Čakajík chyboval, ujel Ton a Málek musel prokázat svoji obratnost při lapení precizně provedeného blafáku. Další příležitosti se rodily jen těžko, oba celky zvládaly hru v oslabení i v plném počtu bez chyb v obraně a útoky měly těžkou úlohu. Jediným momentem, který vyvolal emoce fanoušků tak byl atak Stehlíka na Kubalíka. Plzeňský mladík svou neústupností donutil svého staršího kolegu faulovat, vybojoval přesilovku a sklidil potlesk. Početní výhodu Západočechů nakonec rozdělil zvuk sirény.

Sparťané v poklidu ubránili zbytek oslabení, jenže Tabaček zasáhl vysokou holí v obličeji Vampolu a také zamířil k trestoměřičům. Paradoxně až při hře v plném počtu hráčů měli domácí velkou šanci. Adamský ale nedotlačil puk za Dubu, ten s vypjetím všech sil udržel kotouč před brankovou čárou. Na druhé straně svoji šikovnost předvedl Hlaváč, prodral se až před Málka, dokonce jej překonal, ale Ludvík odpálil touš padající do odkryté klece. Ve 46. minutě hořelo před sparťanskou brankou, Divíšek jen těsně minul. Fabuš byl v 50. minutě ještě o kousíček blíže pojistce, trefil levou tyč. Pak však Kubalík přehnal snahu při napadání, dostal dvě trestné minuty a hosté trestali. Ton udržel puk na modré čáře, našel přesně Kratěnu a ten poslal nechytatelnou bombu pod horní tyč. Další faul si vykoledoval Hanzlík a Sparta mohla náhle jít do vedení. Nabídnutou možnost zkušeně využila. Plzeňští clonili vlastnímu brankáři a Hanzlík dokonal, co předtím rozpracoval. Poté měl branku na holi Ton, Málek tentokrát včas zasáhl betonem. Strhující boj o vyrovnání na chvíli přibrzdil v 56. minutě svým vyloučením Fabuš a Lasselsberger již pak nedokázal poslat utkání do prodloužení. Naopak střelou do odkryté klece skóre uzavřel Hlaváč. Tři body si tak odvezli Pražané.

Jiří Kučera (Plzeň): "Hráli jsme dobře, po dvou třetinách jsme vedli 2:1 a ve třetí jsme ještě měli šance. Mohli jsme v přesilovkách zvýšit, ale bohužel se to nepovedlo a Sparta dvěma góly v přesilovkách rozhodla. Koncovka je naše velká bolest."

František Výborný (Sparta): "Pro nás to bylo velice důležité utkání, protože chceme vybojovat účast v šestce pro čtvrtfinále. Plzeň hrála dobře a my jsme začali špatně. Neměli jsme nasazení, pohyb, díky Tomáši Dubovi jsme přestáli první třetinu. Paradoxně nás naše oslabení v druhé třetině posílala, kdy jsme měli i sólové nájezdy. Hráči zvedli aktivitu, šance přišly v přesilovkách a povedlo se to otočit. Náš výkon ale nebyl kompaktní."