SPA - PLZ 5:3 - Dvoubrankové vedení nestačilo

Dvoubrankové vedení po první třetině - takový úvod zápasu plzeňský Lasselsberger na ledě soupeře letos ještě nezažil! Úvodní slovo v utkání se Spartou si vzal Radek Matějovský, který ve 13. minutě individuálně překonal Salfického. Na 2:0 gólem do šatny zvýšil v čase 19:29 Šaffer. Plzeňští se však neradovali dlouho. Již ve 24. minutě snížil Kratěna a hned o půl minuty později vyrovnal Netík. Vítr z plachet modrobílým definitivně vzal v 26. minutě při přesilovce Štrba, jenž tak dokonal sparťanský obrat. Zlý sen Západočechů ale pokračoval. Ve 33. minutě další přesilovku využil Ton. Plzeň ale nerezignovala a rovněž zužitkovala početní výhodu. V 50. minutě na 3:4 snížil Zelenka. Jednogólový náskok Pražané hájili až do závěrečných minut. V posledních vteřinách trenér Sýkora odvolal Málka z branky, vítězství Sparty ale do prázdné branky zpečetil Štrba.

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň

5:3
0:2, 4:0, 1:1

Branky a nahrávky: 24. Kratěna (Štrba), 25. Netík (J. Hlinka), 26. Štrba (J. Hlinka), 34. P. Ton (Vykoukal), 60. Štrba (J. Hlinka) - 13. Matějovský (Zelenka), 20. Šaffer (Nedoma), 50. Zelenka (Rataj). Rozhodčí: Smeták - Gebauer, Hejduk. Vyloučení: 6:10. Využití: 3:1. Diváci: 5129.

HC Sparta Praha

Salfický - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Benýšek, Tabaček, Stehlík - Sivek, J. Hlinka, Netík - P. Ton, Štrba, Kratěna - Dragoun, Langhammer, Hromas - Pohanka, Podlešák.

Málek - Benák, Trnka, Cartelli, Malinský, Nedoma, Mazanec, Derner, Trojovský - A. Padělek, Král, Adamský - Zelenka, Rataj, Matějovský - J. Heřman, Šindel, Šaffer - Důras, Kepl, Ludvík.

Jiří Zelenka 1 1 2 1 2

Do střetnutí vstoupily oba celky velice opatrně. Pražané začali poctivě od obrany a hostující tým na dostřel branky Salfického příliš nepouštěli. Práci neměl ani Málek, ten se zapotil pouze při nahození Vykoukala, které skončilo na tyči jeho branky. Řadu nepřesností na obou stranách uťal až v polovině třetiny Hlinka, když se zkoušel prosadit bekhendem zblízka. Nejvíce vzruchu tak přineslo až oslabení domácích, kdy nejdříve unikal Sivek a následně svou dobrou příležitost propásl znovu Hlinka. Ve 13. minutě dostal příliš prostoru Matějovský a svou šanci chladnokrevně proměnil. Protáhl se po křídle, umně obešel Tabačka a kotouč popostrčil Salfickému mezi betony. Po vstřelené brance Plzeň ožila. Rána Padělka ještě branku minula, ovšem mířený projektil Šaffera z 20. minuty již v síti skončil. Přestože diváci viděli v první dvacetiminutovce vyrovnanou partii, do kabin šla za dvoubrankového vedení spokojeněji Plzeň.

Do prostřední fáze vlétla Sparta odhodlaně a od prvních vteřin se tlačila do branky. Svou snahu přetavila brzy v kontaktní gól a za necelé tři minuty dokonala obrat. Nejprve si ve 24. minutě pohrál s Málkem hravě útočník Kratěna, který snižoval střelou nad jeho beton. Vzápětí o minutu později našel Hlinka u vzdálenější tyče Netíka, jenž do zívající svatyně pohodlně srovnal. V přesilové hře ve 27. minutě si oblouk mezi kruhy vykroužil Štrba a švihem k tyči zvrhl utkání na stranu Sparty. Rychle nabyté vedení vlilo domácím na hole sebevědomí a ti se rázem stali pány ledu. Navýšit vedení mohli ještě ve dvojnásobné přesilovce, jenže vynikající Málek byl proti. Nejblíže gólové radosti byl agilní Hlinka, když zblízka trefil tyč. Čtvrtého úderu se Holešovičtí dočkali až v početní výhodě ve 34. minutě, kdy Ton ranou bez přípravy přetavil v gól milimetrový pas Vykoukala. Opařená Plzeň se před Salfického dostávala jen sporadicky, nejnebezpečněji si směrem dopředu počínal Mazanec, když pálil od modré čáry.

Poslední dějství začalo znovu opatrně z obou stran, když žádné z mužstev už nechtělo udělat chybu. Postupem času otevírali Západočeši zadní vrátka a vrhali své síly do útoku, gólman Salfický ovšem žádné komplikace nepřipustil. Poradil si s ranou Šaffera, do rukavice ukryl rovněž pokus Benáka. Pražané kontrovali Hlinkou, pohledné sólo předvedl také mladý Netík. Skóre se ovšem měnilo až v přesilové hře v 50. minutě chvíli poté, co stoprocentní šanci prováhal Padělek. Sparťanský brankář pouze vyrazil jedovatou střelu Rataje a Zelenka byl nejblíže doklepnutí touše do odkryté branky. Kontaktní branka nabudila svěřence Sýkory k vyšším obrátkám, jenže obrana Pražanů fungovala spolehlivě. Naopak si domácí hokejisté hnáni publikem troufali i směrem dopředu. Neujaly se však háčky Kratěny ani prudký švih Hlinky. Na druhé straně měl na holi vyrovnávací trefu v oslabení Král, nadvakrát Salfického neoklamal. V závěru se Plzeňští připravili faulem o možnost hrát v šesti, přesto Málek odklouzal na střídačku a hosté se pokoušeli o prodloužení s pěti hráči v poli. Jejich snahu brzy přes celé kluziště uťal Štrba, který zaznamenal svou stou trefu v kariéře. Sparta vyhrála potřetí v řadě a v tabulce se vyhoupla na třetí místo.