PLZ - CEB 4:2 - Vítkovice zapomenuty, Budějovice na kolenou!

Plzeň - V 15. kole O2 extraligy narazili hokejisté plzeňského Lasselsbergeru na tým HC Mountfield České Budějovice. Jihočeši po spanilé jízdě v prvních deseti kolech začali klopýtat a na západě Čech se toužili vrátit na vítěznou vlnu. To se jim ale nepovedlo, modrobílí se po neuvěřitelně ztraceném utkání na ledě Vítkovic oklepali a s favorizovanými Jihočechy si poradili. V divoké první části strhl 7 vteřin před sirénou potřetí vedení na domácí stranu Peter Fabuš. Plzeňští přečkali kritickou část utkání ve úvodu druhé třetiny, kdy čelili dvouminutové vylepšené přesilové hře. Vzápětí sami udeřili zásluhou Michala Dvořáka. Velký dík však patří Romanu Málkovi, který několika zázračnými zákroky podržel svůj tým.

HC Škoda Plzeň - Banes Motor České Budějovice

4:2
3:2, 1:0, 0:0

Branky a nahrávky: 9. Divíšek (Důras), 16. Důras (Vampola), 20. Fabuš (Dresler), 35. Dvořák (Kracík) - 14. Šimánek (Sailer), 18. Kotrla (Vak) Rozhodčí: Minář – Barvíř, Blümel Vyloučení: 7:5, navíc Hudec (CEB) 10 minut. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 314. Střely na branku: 27:35. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2.

Málek - Čakajík, Dobrovolný, Jasečko, Nikolov, Benák, Dresler - Důras, Vampola, Laš - Dvořák, Divíšek ("C"), Vlasák - Fabuš, Kracík ("A"), Matějovský ("A") - Šindel

Banes Motor České Budějovice

Turek - Toman, Gřegořek, Vydarený, Sičák, F. Novák, Frolo, Mucha - Hudec, Hübl, Brabenec ("A") - Kůrka, Šimánek, Sailer ("C") - Veselý, Vak ("A"), Kotrla - Hřebejk, Mertl, L. Květoň

Tomáš Vlasák 0 0 0 -1 2

Dnešní zápas mezi Plzní a Českými Budějovicemi Sliboval zajímavou podívanou. Domácí ztratili v posledním kole ve Vítkovicích body kvůli pokaženému závěru. Hosté zase třikrát v řadě prohráli a ztratili vedoucí pozici v průběžné tabulce hokejové O2 extraligy.

Lasselsberger začal zostra. Již ve dvacáté vteřině zápasu se ocitl po vyhraném buly mezi kruhy osamocený Vlasák, ale Turek jeho polovysokou střelu k tyči vyrazil betonem a lapačkou. To však bylo ze strany Plzně vše. Mountfield začal přebírat otěže zápasu a očekávaný tlak Západočechů se nekonal. V osmé minutě se Frolo vyfauloval na Důrasovi a první přesilovka zápasu byla na světě. Domácí hráče to nabudilo a Tomáš Divíšek dorážkou Vlasákovy střely otevřel skóre - 1:0! Za nedlouho dostali výhodu jednoho muže v poli i hosté, sehráli jí výborně, ale veškeré snažení skončilo na výborném Málkovi. Ve 14. minutě ujela v oslabení dvojice Šimánek - Sailer a prvně jmenovaný dopravil po krásné přihrávce přes obránce puk za Málkova záda - 1:1! Tento moment byl dlouho zkoumán hlavním arbitrem Minářem, pro možné dosažení branky vysokou holí. Vzápětí mohl vrátit vedení Plzni Vlasák, ale trefil pouze tyč Turkovy svatyně. Co se však nepovedlo jemu, se povedlo nejlepšímu střelci Lasselsbergeru Michalu Důrasovi. Odražená Vampolova střela z levého kruhu si našla cestičku přesně na hůl elitního plzeňského útočníka, který z první z mezikruží prostřelil Turka po zemi - 2:1! Ani toto vedení nevydrželo Západočechům dlouho. Za chvilku se po závaru před domácí brankou prosadil dorážkou Kotrla – 2:2! Oba týmy už se viděli v šatnách, když se sedm vteřin před první sirénou napřáhl Dresler a Peter Fabuš dorážkou nad Turkovu lapačku strhl vedení opět na plzeňskou stranu - 3:2! Mountfield již další odpověď nestihl a do kabin tak nakonec odcházeli šťastnější domácí.

Hosté do druhé třetiny doslova vlétli a po pár vteřinách mohlo být vyrovnáno. Veselý se před Málkem dostal k puku, ale nikým neatakován nedokázal přehodit nastavený beton. Ve 22. minutě byli současně vyloučeni Divíšek s Vlasákem. Hosté se nemohli dlouho dostat do útočného pásma. To se jim povedlo až ve druhé minutě trestu, ale Lasselsberger se s vypětím všech sil ubránil a domácí fanoušci tento výkon ocenili bouřlivými ovacemi. Krásnou akci před polovinou předvedli domácí. Důras našel od levého mantinelu najetého Divíška, kterého bleskurychlým přemístěním vychytal Turek. Následoval svižný a pohledný hokej, ale začalo se na ledě trochu přiostřovat. Přesto měl zápas náboj a domácí fanoušci si určitě přišli na své. V polovině utkání se srazil Fabuš s Minářem a hlavní sudí musel být ošetřován na plzeňské střídačce. Jen co se však zmátořil, vyloučil Divíška za sekání. Mountfield nesehrál přesilovku vůbec dobře. Nejenže mohl skórovat Jasečko, který se zjevil úplně sám před Turkem, navíc hosté špatně střídali a několik vteřin hráli nevědomky v šesti. Domácí přesilovku hned využili. Krásnou přihrávku před branku od Kracíka zužitkoval Michal Dvořák – 4:2! Domácí tuto situaci již poznali několikrát. Pár minut před koncem druhého dějství vedli nad svým soupeřem o dvě branky, ale do kabin se odcházelo za vyrovnaného stavu. Něco podobného se mohlo stát i dnes, ale Hřebejk se sám před Málkem kličkou neprosadil. Následně mohla na plzeňské straně místo čtyřky svítit pětka. Nejprve se z otočky z mezikruží neprosadil Fabuš, poté nedokázal krásnou Vampolovu přihrávku napříč útočným pásmem usměrnit Důras. A aby toho nebylo málo, trefil Tomáš Vlasák z mezikruží stojícího Turka do betonu. Plzeň mohla jen věřit, že jí jedna z těchto možností nebude mrzet.

Poslední třetina začala podobně jako ta druhá. Drtivým tlakem Českých Budějovic, které si vynutili faul domácího hráče. Provinil se Radek Matějovský, ale ani tentokrát hosté branku nevstřelili. Největší šanci na snížení měl Hřebejk, ale z ostrého úhlu trefil pouze držadlo hole plzeňského gólmana! V desáté minutě potěšil plzeňské ochozy Petr Vampola. Dlouho si hrál s pukem kolem mantinelu, nalákal na sebe tři hostující hráče a zpoza branky našel v plné jízdě Marka Laše. Jeho dělová rána z první jen o milimetry netrefila Turkovu branku. Následně se Plzeňští dostali do potíží. Mountfield sehrál přesilovku výborně a Málek nevěděl kam dřív skočit. Šímánek, Brabenec ani Hudec si však na domácího mága nepřišli. Ten dnes měl svůj den a držel akcie Lasselsbergeru hodně vysoko. Tři minuty před koncem utkání neudržel nervy Hudec, dostal osobní desetiminutový trest a při odchodu do kabin udeřil hokejkou do plzeňských fanoušků! Poté hosté sice vstřelili branku, ale Hüblova dorážka přišla až po zásahu Málka do masky. Hosté se začátkem 59. minuty pokusili o hru bez brankáře, ale nesehráli jí vůbec dobře, naopak mohli třikrát inkasovat. Plzeň tak dále vale nepovedenému závěru ve Vítkovicích a podruhé v sezóně dokázala před domácími fanoušky vyhrát za tři body.

František Černý (Plzeň): "Jsme rádi, že jsme dnes vedení udrželi. Po minulém utkání ve Vítkovicích to pro nás bylo psychicky těžké. Rozhodujícími momenty utkání byly naše branka na 3:2 těsně před koncem první třetiny, nevyužitá přesilovka Českých Budějovic pět na tři ve druhé třetině, ve které kluci obětavě padali do střel a zbytek pochytal skvělý Málek. Brankář Málek byl jednoznačně nejlepší hráč a povzbudil ostatní k obětavému výkonu."

Josef Jandač (České Budějovice): "Dnes rozhodly dva momenty. Sedm vteřin před skončením první třetiny jsme inkasovali na 3:2, poté jsme za tohoto stavu nevyužili dvouminutovou přesilovku pět na tři. Pořád se u nás opakují stejné chyby. Pustíme soupeře do vedení a až poté začneme hrát. Dotahujeme pořád náskok soupeře, který navíc dnes hrál strašně obětavě. Co nám propustili obránci, pochytal Málek, který v první třetině zneškodnil snad pět našich nájezdů. Poslední utkání hrajeme nahoru dolů, což se musí líbit divákům, nám to však škodí."