PLZ - SPA 6:4 - Modrobílí naplnili šestigólovou normu a po skvělé partii dál vedou extraligu!

Plzeň - Vyprodaný plzeňský zimní stadion sledoval nevídanou bitvu hokejistů plzeňského Lasselsbergeru s HC Sparta Praha. Tuhé klání přineslo deset branek, z toho sedm v druhé části, ve které se Plzeňští vzpamatovali z rychlého sparťanského vyrovnání a odpověděli třemi zásahy, čímž rozhodli o svém vítězství. Zářil především první útok. Martin Straka se trefil hned dvakrát, Peter Fabuš přispěl čtyřmi kanadskými body. Po třetí výhře v řadě se modrobílí osamostatnili na čele 02 extraligy!

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

6:4
2:0, 4:3, 0:1

Branky a nahrávky: 1. Hudec (Kracík), 11. Vlasák (M. Straka, Fabuš), 27. Straka (Fabuš), 29. Fabuš (Benák), 32. Pácal (Fabuš), 37. Straka (Vlasák) – 24. Látal (L. Procházka), 28. Kratěna (Netík), 28. Podlešák (Koreis), 41. Ton z tr. střílení Rozhodčí: Polák – Polonii, Kreuzer. Vyloučení: 11:10, navíc Vojta (Spa) 10 minut. Využití: 3:0. Diváci: 8 416 (vyprodáno). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3, 6:3, 6:4.

Málek - Benák, Redlihs, Čakajík, S. Hudec, Cartelli, Pácal, Dobrovolný - Fabuš, M. Straka, Vlasák - Důras, Kracík, Matějovský - Dvořák, Šindel, Adamský - Kubalík, Vampola, Laš - Kubica

HC Sparta Praha

Pöpperle (41. Duba) - Ptáček, Gulaši, Hanzlík, Černošek, L. Procházka, Cuník, Vojta - Ton, Výborný, Ručinský - Netík, Broš, Kratěna - Koreis, Langhammer, Podlešák - Dragoun, Hrdel, Hromas - Látal

Tomáš Vlasák 1 1 2 3 2

Jiří Pruner - Už hodinu před zápasem prostory plzeňské ČEZ arény dávaly jasně najevo, že hala bude praskat ve švech. A publikum během celého zápasu o sobě dávalo hlasitě vědět. Už po šedesáti odehraných vteřinách aréna explodovala poprvé. Jaroslav Kracík s pukem kličkoval za bránou, dokonale zmátl sparťanskou obranu a poslal přesnou přihrávku do mezikruží, kde už čekal Stanislav Hudec a poprvé rozvlnil Pöpperleho síť. Plzeň nabuzená rychlou brankou pokračovala v tlaku. Martin Straka přihrával před bránu, kde se puk nebezpečně odrazil od bránícího Sparťana a jen tak tak minul břevno branky. Sparta měla možnost srovnat během přesilovky. Ovšem nevytvořila si prakticky žádnou šanci. Dokonce se Plzeňští utrhli do brejku, ale v přečíslení dvou proti jednomu se Jakub Šindel nedokázal prosadit a puk skončil v lapačce hostujícího gólmana. Sparta pohrdla i výhodou pěti proti třem. Nejen, že neohrozila Málkovu svatyni, ale sama musela hasit požár před vlastní brankou, kam se vydal Radek Matějovský s Martinem Čakajíkem. Jak se hrají přesilovky ukázala soupeři Plzeň. Straka přihrál Vlasákovi a ten svižnou střelou zápěstím rozjásal diváky podruhé. -2:0- . Zvýšit mohl i Důras, ale jeho střela minula branku. Sparta toho v prvním dějství moc nepředvedla. Za zmínku stojí Tonova přihrávka před branku z rohu kluziště, která bohužel pro hosty nikoho nenašla. Důrazný Kratěna byl před domácí brankou zastaven plzeňskou obranou. Ani další přesilovka Spartě nevyšla. Ale v ní měli hosté snad nejblíže ke gólu. Hromas s Výborným ve velkém závaru před plzeňskou brankou nedokázali docpat puk za čáru. Po první třetině byl stav zápasu 2:0, nutno podotknout, že zcela zaslouženě.

Druhá třetina měla hodně divoký průběh. Sparta začala velkým tlakem, který se jí vyplatil. Ptáčkova střela od modré ještě v síti neskončila, ale v čase 23:13 se již hosté radovali. Procházkovu přihrávku zpracoval Látal a snížil na 1:2 z pohledu Sparty. Utkání začalo být ostré. Odnesl to Mario Cartelli, který byl tvrdě naražen na hrazení, ale zákrok potrestán nebyl, což diváci nesli dost nelibě. Pak už to přišlo. Kapitán Plzně Martin Straka zvýšil na 3:1 po parádní akci a souhře s Tomášem Vlasákem! Ale ani Sparta nezahálela. Už o minutu později, v minutě osmadvacáté, hosté snížili. Benák omylem přihrál protihráči a ten neváhal. Netík nasměroval puk před bránu, tam už úřadoval Ondřej Kratěna, který puk uklidil do sítě. Neuběhla ani půl minuta a přišla hodně studená sprcha pro domácí. Podlešák nahodil puk na bránu, Málek vůbec nic neviděl a gumový nesmysl mu proletěl kolem pravého ramene a ubytoval se v síti. Takže -3:3- ! Plzeňští se ale bili jako lvi. Peter Fabuš o minutu později znovu strhl vedení na stranu Lasselsbergeru. -4:3-Poté měli hosté přesilovku. Enormním tlakem si vytvořili šance, které ale pochytal plzeňský mág. Po jedné takové šanci se strhla před bránou Plzně obrovská bitka, do které se snad zapojili všichni hráči na ledě, vyjma brankářů. Na ledě se vytvořila jedna velká mydlící se hrouda. V těchto chvílích se hrálo velmi vyhroceně a emotivně. Rozhodčí Polák neměl zrovna zápas ve svých rukou…. Dvanáctá minuta zápasu znovu rozjásala celou Plzeň. Tomáš Pácal propálil všechno, co mu stálo v cestě. Plzeň vedla -5:3- ! A znovu to bylo o dva góly! A plzeňský přesilovkový kolotoč pokračoval. Fantastická souhra Straky s Vlasákem a přihrávka na Benáka sice gól neznamenala, ale publikum dokázalo tuto skvělou akci ocenit. V čase 36:51 to ale bylo už -6:3- ! Martin Straka přízemní střelou poslal západ Čech do euforie. Nepřihrával nikdo jiný než Tomáš Vlasák, jak jinak… Ve druhé třetině padlo sedm gólů. Zápas se zkrátka musel líbit.

Ve třetí části se v brance Pražanů objevil Tomáš Duba. Ale ještě než si sáhl na puk, dělo se spoustu věcí na straně druhé. Po 53 vteřinách rozhodčí Polák nařídil trestné střílení proti domácím. Exekuce se ujal Petr Ton, který kličkou do backhandu nezaváhal a dal Spartě do další fáze minimálně naději. -6:4- Sparta přidala a o sobě vědět dávali i oba tábory fanoušků. Poprvé od výluky NHL, kdy do Plzně zavítal Jaromír Jágr, byla ČEZ aréna beznadějně vyprodaná - 8 416 diváků, kteří emotivně prožívali každičký moment. U rozhodčího se často scházeli i oba kapitáni, emoce se nějak nedařilo krotit. A s přibývajícím časem to bylo jenom horší. V osmé minutě střílel z otočky Dvořák, ale minul Dubovu klec. Sparta si kazila možnost k vytvoření tlaku častým vyloučením. A Strakovo komando pěkně zatápělo. Ale explzeňského brankáře, nyní ve službách Sparty to nevykolejilo. Vampola z bezprostřední blízkosti nepřehodil puk přes ležícího Dubu. A když i Šindel zavrhnul svojí šanci, zbývalo Spartě ještě deset minut na korigování výsledku.
Když již čtvrtý hráč Plzně zůstal ležet na ledě po úderu hokejkou do hlavy a píšťalka sudího Poláka zůstala i tak němá, vznikla proti rozhodčímu na stadionu averze největších rozměrů. Adamský ve výhodné pozici střílel, ale ke smůle domácích jen o kousíček mimo. Plzni se naskytla možnost přesilové hry pěti proti třem. Plzeň se sice neprosadila, ale Spartě nedovolila vytvořit tlak.
Nemůžu si pomoct, ale když se po další herecké etudě , kterou sudí Polák zbaštil i s navijákem, ozývalo z ochozů: “My chceme hokej,” nebylo asi všechno v pořádku. Ostrými zákroky se to jen hemžilo a některé si koledovaly nejen o dvě minuty. Výsledkem ale byla přesilovka pět na tři pro Spartu tři minuty před sirénou. Marná snaha Martina Straky cokoliv rozhodčímu vysvětlit. Pražané vytvářeli silný tlak na Západočechy, ale ti oslabení sehráli na výbornou. Sparta už ze tlaku nic nevydolovala, a tak Plzeňští vybojovali cennou výhru nad velkým rivalem, kterého porazili ve velmi dramatickém, vyhroceném a nervozním zápase (bohužel především díky rozhodčímu). K vidění byl opravdu krásný a napínavý hokej před báječnou kulisou. Plzeň vítězí 6:4 a jako jediný tým má zatím všechny body, které zatím extraliga nabídla. Sparta odjíždí z horkého plzeňského ledu poražena.