PLZ - TRI 3:4 po s. n. - A nájezdy se zatím nedaří a nedaří ...

Plzeň - Konečně naplno bodovat před domácími tribunami - to byl jednoznačný úkol plzeňských hokejistů v 10. kole 02 extraligy v souboji s týmem HC Oceláři Třinec. Jenže první dvě třetiny přinesly nepovedený výkon a dvoubrankové vedení Slezanů. Ve druhé pauze však modrobílí prošli zázračnou obměnou a na začátku třetího dějství za 22 sekund vymazali náskok Ocelářů. Duel dospěl do prodloužení, ve kterém mohl rozhodnout ze sóla Petr Vampola, ale neuspěl. A samostatné nájezdy? To zkrátka letos zatím není plzeňský šálek kávy...

HC Škoda Plzeň - HC Oceláři Třinec

3:4sn
1:2, 0:1, 2:0 - 0:1

Branky a nahrávky: 14. O´Brien (Bomersback, Vlasák), 42. Vampola (Tvrdík, Scofield), 43. Kubica (Heřman) - 6. Martynek (D. Květoň, Seman), 14. Kohn (M. Růžička), 32. Kohn (Lojek, Polanský), rozhodující nájezd V. Polák. Rozhodčí: Kubeš, R. Polák - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:9, navíc Kohn a Seman (oba Třinec) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 5316. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 3:3, 3:4.

Francouz - O´Brien, Modrý, Benák, Jiří Hanzlík, Dresler, Mezei, Dobrovolný - Bomersback, Kracík, Vlasák - Scofield, Vampola, Tvrdík - Dvořák, Benda, Adamský - Kubica, Heřman, Matějovský, od 45. navíc Stránský

HC Oceláři Třinec

Duba - Seman, Malec, Lojek, Zíb, Cartelli, Výtisk, Hrabal, Andersons - D. Květoň, Peterek, Martynek - M. Růžička, Polanský, Kohn - Tomas, V. Polák, Hampl - Kanko, Podešva, Ostřížek

Tomáš Vlasák 0 1 1 1 2

Domácí začali velmi aktivně. Již v první minutě mohli jít do brejku 2 na 1 Kracík s Vlasákem, plzeňský centr byl ale podražený a píšťalka sudího zůstala němá. V polovině třetí minuty se už domácí přesilovky dočkali, když byl za nedovolené bránění vyloučený Andersons. Hned po buly se do dobré střelecké pozice dostal Bomersback a po něm ještě dorážel Vlasák. Ještě v té samé přesilovce hosté zapomněli na Tvrdíka, který dostal dlouhou přihrávku na útočnou modrou. Třinecký bek mu ale na poslední chvíli čistě vysekl puk z hokejky. V polovině šesté minuty přehnal Benda důraz v útočném pásmu a sudí jej potrestal na dvě minuty za sekání. Hosté nabídnutou šanci bleskově využili. Po střele Květoně zůstal před brankou zcela volný Martynek, který se z ostrého úhlu do odkryté branky nemýlil. 5:30 - 0:1. Plni se přestalo dařit, Třinec několikrát zahrozil, Kohn minul puk před odkrytou brankou, Benák s Hanzlíkem čelili přečíslení 3 na 2. V deváté minutě řešil Podešva situaci 2 na 1 střelou, která skončila v ochranné síti. Domácí mohli vyrovnat v 9. minutě, kdy se nejprve ve velké šanci objevil Kracík, ale prováhal vhodný okamžik pro střelu. Puk se následně dostal na modrou k O´Brienovi, po jehož střele zazvonila tyčka Dubovy branky. Ve 12. minutě po Heřmanově střele zůstal puk chvilku ležet volný před Dubou, třinecký gólman jej ale stačil schovat. Následně se do velké šance dostal Bomersback, kterému skvěle nahrál zpoza branky Kracík. Hned poté neuspěl Vlasák z dorážky Benákovy střely. Když se Kracík s Vlasákem vydali na další zteč, zatáhl Polanský za záchrannou brzdu. Přesilovka se však domácím vůbec nezdařila a Scofieldův faul ji ukončil dřív než mohli vůbec Plzeňáci ohrozit Dubovu branku. Plzeň se dokázala prosadit při hře 4 na 4. Bomersback zatáhl puk do pásma a přenechal jej na kruhu O´Brienovi, který golfovým úderem prostřelil Dubu. 13:21 – 1:1. Domácí se ale z vyrovnání po kanadské spolupráci dlouho neradovali. Plzeňští útočníci propadli v době, kdy se vyloučený Polanský vrátil na led a hosté předvedli identickou akci jako chvilku před tím Plzeň. Z levého kruhu skóroval Kohn. 14:04 – 1:2. Domácí se snažili za silné podpory publika o vyrovnání. Vlasák nabídl výhodné střelecké pozice nejprve Kracíkovi a poté Bomersbackovi. Ani jeden z hráčů však na Dubu nevyzrál. Následně mohl svůj druhý gól přidat O´Brien, který nedokázal překonat ležícího Dubu. Dvořákův důraz pomohl domácím k druhé přesilovce. Plzeňáci se ale stále trápí v koncovce. Asi největší šanci neproměnil již za plného počtu hráčů Bomersback, který po kombinaci celé pětky zůstal sám před Dubou. Domácí i přes spoustu šancí odcházeli do kabin s jednobrankovým mankem.

Také do druhé vteřiny vlétli Plzeňští aktivně. Po levé straně se protáhl Vlasák a z úhlu prověřil Dubu. Domácí se tlačili dopředu ale občas zapomínali na zadní vrátka. Po nahrávce Květoně zívala na Peterka úplně prázdná branka, třinecký útočník se ale na hranici brankoviště nedokázal prosadit. Na začátku 26. minuty byl za hrubost vyloučený Mezei a domácí se museli bránit další přesilovce s vědomím, že obě předchozí početní výhody Třinec využil. Hosté si tentokrát ale žádnou šanci vypracovat nedokázali. Naopak po návratu domácích do plného počtu začal zle zatápět Třinci Vampola, kterého nakonec podrazil jasně Duba a domácí diváci se na rozhodčího za neodpískaný faul hodně zlobili. O chvíli později už se ale pískalo a na trestnou lavici se musel odporoučet Výtisk. V polovině desáté minuty se po levé straně dostával do šance opět Vampola a Kohn jej fauloval. Domácí tak měli na půl minuty výhodu dvou mužů v poli, kterou ale trestuhodně pohrdli, přesto že Malec po zblokování střely zůstal ležet na ledě a Plzeň tak hrála de facto pouze proti dvěma hráčům. Trest pro domácí za nevyužitou šanci následoval hned vzápětí, jakmile se domácí dostali do plného poštu. Při signalizovaném vyloučení vystřelil od modré Lojek a Kohn byl v brankovišti dostatečně důrazný aby dorazil puk za Francouze. 31:52 – 1:3. Na konci 33. minuty podrazil Malec Bomersbacka a domácí získali šanci na reparát po předešlé nepovedené přesilovce. Vlasák se hned po buly ocitl sám proti Dubovi, který svým betonem zabránil plzeňskému střelci ve skórování. Přesilovka se jinak domácím opět vůbec nedařila. V čase 34:15 přehnal Kohn proti Hanzlíkovi důraz a poslal tak svůj tým znovu do tří. Plzeň ale přesilovku odehrála v naprosté křeči a jedinou šanci tak měl hostující Peterek, s jehož střelou měl Francouz značné problémy. Ani v následné standardní přesilovce se Plzeň k ničemu nedostala. Ve 37. minutě mohl naopak zvýšit Polák, který střílel zcela nehlídaný z levého kruhu. Třinec si následně také zahrál přesilovku, když na obranné modré fauloval Dobrovolný. Ani hostům se však přesilovka nedařila. V samém závěru třetiny připravil Kracík dobrou střeleckou pozici Tvrdíkovi, ale ten nedokázal prostřelit Dubu.

Domácí se na Třinec vrhli po přestávce opět zhurta. Nejprve nabil Kracík Bendovi, který však od modré minul. Poté ale zůstal v rohu hřiště ležet Růžička a Plzeň tuto situaci využila. Vampola zblízka dorazil pokus Tvrdíka. 41:42 - 2:3. A tím ještě Plzeň neskončila. Za brankou se uvolnil Heřman a prostrčil puk na Kubicu, který z brankoviště dopravil touš za Dubova záda v krátkém čase podruhé. 42:04 - 3:3. Hosté mohli získat zpět ztracené vedení v přesilovce po faulu Vlasáka. Tentokrát to byl ale Třinec, na který padla deka a hosté museli být rádi, že odehráli svoji přesilovku bez obdrženého gólu. V 50. minutě mohl vedení na stranu Plzně převážit Stránský. Tomu dvě tutovky nabídli nejprve Heřman střílenou přihrávkou do brankoviště a poté Kubica, který plzeňského juniora poslal samotného proti Dubovi. Stránský ale v obou případech ztroskotal na Dubových betonech. Třinec v této fázi hry domácím nestíhal a pomáhal si často fauly. Rozhodčí si k potrestání nakonec vybral hákování Květoně. Kracík zavezl puk do pásma přičemž u mantinelu zbořil hned dva protihráče. Puk se dostal k Bendovi na modrou a ten poslal ideální přihrávku před brankou číhajícímu Vlasákovi. Obávaný kanonýr ale ve stoprocentní šanci přestřelil odkrytou branku. V 54. minutě zamířil na trestnou lavici Vampola, když sudí Polák měřil opravdu podivným metrem. Do stoprocentní šance se hned po buly dostal Martynek a po jeho střele dorážel do odkryté branky Květoň. Do brankoviště se ale vrhli po hlavě plzeňští obránci a zabránili třineckému útočníkovi skórovat. Do další šance již Plzeň hosty nepustila a naopak do úniku se z trestné pustil Vampola, který hledal mezeru mezi Dubovými betony. Na konci 58. minuty si zpoza branky stáhl puk Vampola a snažil se překvapit Dubu. Neuspěl však ani s dorážkou vlastní střely. Hned o chvilku později přišel jeden z klíčových momentů utkání. U levého mantinelu přišel o puk Vlasák a Třinečtí hru okamžitě otočili a do samostatného úniku se dostal Peterek. Francouz však hostujícího kapitána vychytal. Domácí ale znervózněli a začali zbytečně chybovat. Třinec si tak v závěru zápasu vytvořil značný tlak a snažil se rozhodnout již v základní hrací době. Trenér Jelínek si proto vybral oddychový čas, aby své hráče zklidnil a srovnal hru. Domácí se nakonec z tlaku vymanili a zápas se tak v Plzni potřetí v řadě musel za stavu 3:3 prodlužovat.

Ve druhé minutě prodloužení se do šance dostali Vlasák s Kracíkem, kteří měli proti sobě jediného beka. Vlasák zvolil střelu, kterou ale Duba vyrazil. Dvojice Plzeňských útočníku poté ještě hosty zle potrápila, ale puk do branky se jim dostat nepodařilo. Třinec získal velkou šanci poté co Heřman dohrál protihráče u mantinelu a byl poměrně přisně vyloučen. Třinec ale hrál přesilovku velmi staticky a naopak se do čistého brejku dostal Vampola. Duba si však s jeho zakončením poradil a plzeňský útočník pouze nevěřícně kroutil hlavou. Do dalšího brejku se poté dostával Adamský, který dobře přečetl rozehrávku Třince a Malcovi nezbývalo než rychlonohého útočníka podrazit. Chvíli se tak hrálo ve třech a poté začala krátká přesilovka Plzně. V té měl další obrovskou šanci Vampola, který dostal přihrávku napříč brankovištěm, ale než si puk zpracoval, Duba se již stačil přemístit. O osudu utkání tak musely rozhodnout nájezdy. Jako první exekutor se proti Francouzovi postavil Polák a se štěstím poslal puk mezi betony ležícího Francouze do branky. Následně neuspěl Hanzlík s bekhendovým blafákem. Jak toto zakončení správně provést, mu ukázal v dalším nájezdu Peterek. Vampola tak musel proměnit, aby udržel Plzeň ve hře. Pokusil se překvapit Dubu z dálky střelou mezi betony, bývalý plzeňský gólman měl ale hokejku na správném místě a premiový bod tak putuje na sever Moravy. Plzeň potřetí v řadě na domácím ledě prohrála na nájezdy.

Milan Razým (Plzeň): "S bodem nemůžeme být spokojeni, protože jsme potřetí za sebou doma ztratili dva body. Do utkání jsme nevstoupili dobře. Soupeř měl lepší pohyb a čtyřicet minut byl celkově lepší než my. Špatné vstupy do zápasu jsou asi v hlavách hráčů, protože jsme byli na Třinec dobře připraveni. Po druhé třetině jsme udělali změny v sestavě, které se povedly. Mladá lajna s Kubicou a Stránským nás nastartovala a mohli jsme vývoj zápasu zcela obrátit. V závěru jsme nepochopitelně polevili a museli jsme se o výsledek bát. Nakonec to skončilo, jak to skončilo. Penalty nejsou naší silnou stránkou."

Břetislav Kopřiva (Třinec): "Po vydařeném utkání se Spartou jsme chtěli uspět i v Plzni. Na to předešlé utkání jsme dnes navázali. Podobně jako v Praze se kluci od začátku dobře pohybovali a utkání se pro nás vyvíjelo dobře. To zakolísaní na začátku třetí třetiny nás mrzí. Detailněji se k němu radši nebudu vyjadřovat. Musím kluky pochválit a poděkovat jim, že se po dvou slepených gólech nevzdali a bojovali. V závěru třetí třetiny mužstvo navázalo na výkon z úvodu zápasu a mohli jsme i vyhrát. V prodloužení byly šance na obou stranách. Se ziskem dvou bodů jsme spokojeni."