SPA - PLZ 4:5pp - Plzeň uspěla i bez Straky!

Plzeň - Již v šestém zápase v Tesla Areně dokázali Indiáni bodovat s domácí Spartou. Hned v úvodu utkání odstoupil ze hry kapitán Martin Straka a v průběhu duelu museli hosté dotahovat dvoubrankové manko. I přes neuvěřitelný závěr nakonec ale modrobílí prokázali svou sílu a v prodloužení rozhodl o čtrnácté výhře z posledních šestnácti zápasů Tomáš Vlasák.

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň

4:5p
2:1, 1:1, 1:2 - 0:1

Branky a nahrávky: 14. Ručinský (Výborný, Kratěna), 17. Ručinský (Netík, Látal), 31. Ručinský (Výborný), 60. Netík (Jan Hanzlík, Kratěna) – 8. Vampola (Bomersback, Benda), 36. Benda (Vampola, Bomersback), 43. Scofield (Kovář, Hvila), 59. Adamský (Benák, Kovář), 63 Vlasák (Vampola). Rozhodčí: Homola, Hribik - Bryška, Chytil. Vyloučení: 12:14. Využití: 1:3. Diváci: 7239. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:4, 4:4, 4:5.

Chábera - Vykoukal, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, Vydarený, Černošek - Netík, Broš, Koreis - Kratěna, Výborný, Hromas - Látal, Langhammer, Ručinský - Hrdel, Kafka, Podlešák.

Pöpperle - Benák, Jiří Hanzlík, Modrý, Benda, O´Brien, Dresler, Jeřábek - Stránský, Straka, Vlasák - Bomersback, Vampola, Adamský - Vostřák, Pitule, Dvořák - Hvila, Kovář, Scofield.

Pavel Vostřák 0 0 0 0 0

Úvod utkání poznamenal odchod vůdčí osobnosti plzeňského klubu Martina Straky v šesté minutě. Kapitán hostí odkulhal do kabin a už se na led nevrátil. I přes tuto citelnou ztrátu šli Západočeši v 8. minutě do vedení, když využili hned první přesilovku v zápase. Střelu Marka Bomersbacka Chábera jen vyrazil a dobře postavený Petr Vampola dorazil puk za záda sparťanského gólmana.

Vedení indiánům dlouho nevydrželo. V 10. minutě spálil šanci Kratěna, který netrefil neposedný puk před odkrytou brankou, přesto bylo za chvíli vyrovnáno. V letošní sezoně sváteční střelec Martin Ručinský využil nádhernou nahrávku zpoza brány kapitána Výborného a překonal exsparťana Pöpperleho ranou do horní poloviny branky.

Sparta měla především díky přesilovkám navrch, a když Plzeň přežila krátkou přesilovku 4 na 3, byl to opět Martin Ručinský, který otočil stav - po rychlé kombinaci se prosadil osamocený před brankou hostí. Poslední šanci první třetiny měl Tomáš Netík, přes skrumáž před Pöpperleho brankou však nezvládl trefit branku.

Ve druhé třetině to mezi oběma týmy začalo jiskřit, před oběma brankami vznikaly menší šarvátky a strkanice. Z toho potom pramenila série vyloučení na obou stranách a napjatá atmosféra se přelila i do hlediště. Čtyřminutovou početní výhodu 11 vteřin před jejím koncem využil dobře naladěný Martin Ručinský v čase 30:45. Hattricku dosáhl důrazem před brankou, když propasíroval kotouč přes Pöpperleho betony.

Pak přebrali iniciativu indiáni, kterým se též podařilo zužitkovat výhodu jednoho muže v poli navíc. Rychlou kombinaci na jeden dotek zakončoval Jan Benda. Sparťanskou obranu rozebrali nahrávkami před brankovištěm Vampola s Bomersbackem a nejproduktivnější obránce soutěže měl před sebou odkrytou klec.

Do začátku třetí dvacetiminutovky vstoupila Sparta ve dvojnásobné početní výhodě. V ní si vytvořila jednu velkou šanci, když Gulašiho střelu mohl dorazit Výborný, ten však z úhlu netrefil bránu. Takže se radovalo druhé mužstvo. Sparta inkasovala druhou branku v oslabení, z mezikruží prudce vystřelil Tyler Scofield.

Dlouho to vypadalo, že vyrovnaný stav oběma týmům vyhovuje, krátce před závěrečnou sirénou se ovšem začaly dít věci. Dvě minuty před koncem si vzali Západočeši oddechový čas a v čase 58:38 šli do vedení zásluhou Martina Adamského, který nadvakrát dorážel vyražený puk. To ale nebylo všechno! Sparta vrhla všechno do útoku a před brankou našel dobře postaveného Tomáše Netíka spoluhráč Hanzlík. Právě díky jeho brance se muselo prodlužovat.

Sparta byla v nastaveném čase aktivnější, Hanzlík ani Broš však své šance neproměnili. Dvě a čtvrt minuty před koncem si vzal puk Tomáš Vlasák a po rychlé a efektivní individuální akci ukončil zápas svým rozhodujícím gólem.