VIT – PLZ 6:4 – Rytíře Vítka se indiánům skalpovat nepovedlo

P l z e ň – Plzeňští hokejisté odehráli před reprezentační přestávkou poslední domácí zápas v roce 2010. Ve zbytku tohoto roku už je čekají jen zápasy na hřištích soupeřů. Vánoční venkovní sérii zahájili indiáni na ledě ostravského hokejového klubu z Vítkovic. Domácí se dostali brzy do dvougólového vedení, ale Plzni se rychle podařilo vyrovnat. Poté na delší dobu střílely góly jen Vítkovice a dostaly se do vedení 5:2. Role plzeňského zachránce se ujal Tomáš Vlasák, který snížil na rozdíl jediné branky. Ale v 59. minutě pečetil výhru domácích střelou do prázdné branky Jiří Burger.

HC Vítkovice Ridera - HC Škoda Plzeň

6:4
2:2, 1:0, 3:2

Branky a nahrávky: 4. Szturc (Huna), 13. Pohl (Vrána), 35. Ujčík (Huna), 51. Pohl (Voráček, Szturc), 54. Ujčík (Pohl), 59. Burger (Malík) - 14. Slaney (Straka), 17. Johnson (Slaney), 55. Vlasák (Straka, Duda), 58. Vlasák (Straka, Slaney). Rozhodčí: Jeřábek, Polák - Bryška, Novák. Vyloučení: 5:6 - navíc Heřman (PLZ) 10 min osobní trest. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 40:30. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 5:2, 5:4, 6:4.

HC Vítkovice Ridera

Málek - Barinka, Malík, Ovčačík, Trnka, Rehák, Voráček, Punčochář - Burger, Huna, Ujčík, Vrána, Klimek, Pohl, Tomas, Strapáč, Sýkora, Szturc, Šedivý, Svačina, Húževka

Salfický - Benák, Hanzlík, Slaney, Modrý, Dresler, Frolo, St.Pierre - Pitule, Vostřák, Kovář, Vlasák, Duda, Straka, Johnson, Stránský, Heřman, Dvořák, Petruška, Lammers, Lev

Pavel Vostřák 0 0 0 -4 0

Po první velké plzeňské šanci, když se Heřman ocitl na chvilku sám před Málkem a neuspěl, se vedení ujali domácí. V úvodu čtvrté minuty vybojoval Huna kotouč za brankou a přesnou nahrávkou vyšachoval hostující obranu, když našel Romana Szturce samotného před indiánskou klecí. V páté minutě vítkovickou obranu vystrašil aktivní Duda, ale jeho střela o pověstný kousek minula tyčku. V deváté minutě si Západočeši oddechli, když vítkovický pokus zastavila tyč Salfického branky. Když Duda opět proti Málkovi neuspěl, radovali se domácí. V polovině třinácté minuty se krásně z mezikruží trefil Petr Pohl. Indiáni se oklepali a rychle se dostali znovu na dostřel. Na sklonku 14. minuty našel kapitán Straka beka Slaneyho a ten jako první rozesmutnil Málka v domácí kleci. A o dvě minuty později bylo dokonce vyrovnáno! Johnson schoval svou střelu za obránce a to mu přineslo kýženou radost. Přestože byli indiáni, zdravě nakopnutí dvěma střeleckými úspěchy, v závěru dvacetiminutovky aktivnější, Málek svůj tým podržel, a tak se šlo do kabin za vyrovnaného stavu.

Úvod prostřední části patřil hostům, kteří na svého soupeře vlétli s velkou snahou. Po dalším z minisoubojů Málek – Duda se o půlminutky poté vylučovalo, první dvouminutový trest večera si připsal Voráček. Indiáni však z přesilovky nic nevytěžili, Vostřák pálil, avšak nijak nebezpečně. Hru v početní výhodě si vyzkoušeli také Vítkovičtí, a to hned půlminutovou v pěti proti třem indiánům. Ti svou práci, nejprve ve skromných třech, poté už ve čtyřech, zvládli na výbornou, a pokračovalo se tedy v pěti a za nerozhodného stavu. Při další přesilovce byli Západočeši značně živější, a dokonce se už už radovali, ale střela se od tyčky vykutálela od brankové čáry mimo. Nedáš, dostaneš. Vítkovičtí se znovu vyhoupli do sedla utkání v polovině 35. minuty, když Viktor Ujčík nejprve objel plzeňskou branku a pak překonal jejího strážce. Do druhé sirény stačili domácí ještě jednu velkou šanci, kterou ale hříšně spálil tváří v tvář Salfickému Svačina.

V úvodu poslední třetiny se indiánům zle nevydařila početní výhoda. Jenže jejich snaha pokračovala nadále, Málek vyhrál další ze soubojů s Dudou, poté vychytal Slaneyho. Jenže to byli znovu domácí, kdo se ubránil, a dokonce se dokázal radovat i z branky. Na dvougólový odskok od indiánů zvýšil na konci 51. minuty svým druhým střeleckým úspěchem v duelu Pohl. A o tři a půl minuty později bylo s Plzeňskými ještě hůře. Výborně hrající Pohl přihrál Ujčíkovi, který doslova procedil kotouč mezi Salfického betony. Indiáni zbraně nesložili a za necelou minutu snížili. Vítkovické hráče za pasivitu při napadání parádně potrestal Tomáš Vlasák, jenž střelou zápěstím snížil na rozdíl dvou branek. Západočeši cítili velkou šanci, podnikali jeden útočný výpad za druhým a byli za to odměněni čtvrtým pukem za Málkovými zády. Necelé tři minuty před koncem třetí části, podpořeni vyloučením Malíka a odvolaným Salfickým, se mohli Plzeňští znovu radovat. Puk vystřeleným Slaneym se odrazil k Vlasákovi, který neváhal a prostřelil všechno, co mu stálo v cestě. Jenže domácí plzeňské snahy ukončili střelou do opuštěné klece, jíž pečetili výhru v utkání. Šestou branku Vítkovic přidal Jiří Burger a definitivně rozhodl ve prospěch Moravanů, kteří indiány vyučovali hlavně v efektivitě vytvořených šancí.

Mojmír Trličík (Vítkovice): Plzeň má obrovskou motivaci hrát prát se s obtížnou situací, ve které je. Příčinu velkého počtu gólů vidím v kvalitní útočné hře obou týmu. Rozhodně to není vina brankářů. Oba zachytali velmi dobře. Mrzí mne, že jsme o naše rychlé vedení 2:0 snadno a zbytečně přišli.

Marian Jelínek (Plzeň):Chtít vyhrát ve Vítkovicích je velký cíl, přesto jsme si ho dali, protože v naší situaci musíme hrát každé utkání, jako by to bylo play off. Kromě prvních deseti minut jsme odehráli velmi dobrý zápas. Za dnešní porážku se nemusíme stydět, ale nemá smysl si hrát na hrdinu a chválit mužstvo za porážku.