PLZ-SPA 3:5: I se Spartou naprázdno

P l z e ň - Série domácích zápasů je zatím bodově neplodná. Po prohře s Litvínovem si všechny body odvezla z Plzně také Sparta, která předčila domácí zejména v obranné hře a ve využívání přesilových her. Poprvé v sezóně střídal brankář Tomáš Duba, nahradil jej po pěti inkasovaných brankách Rudolf Pejchar, který již další gól nepustil. Plzeň bude mít další šanci na bodový zisk již v neděli.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

3:5
0:2, 3:3, 0:0

Branky a nahrávky: 24. J. Straka (Paroulek, Špaček), 31. Adamský (Kraft, Trnka), 32. Michal Straka (Pospíšil, J. Straka) - 9. Ton (Broš), 16. Richter (Hlaváč, Kašpařík), 22. Hlaváč (Ton), 38. Výborný (Kratěna, Hlaváč), 38. Kašpařík (Netík). Rozhodčí: Turčan. Vyloučení: 7:6, navíc Straka Mar. - Chabada 10 min. OT. Využití: 0:2. Diváci: 5143. Střely na branku: 24:31. Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:5.

Duba (38. Pejchar) - Nedoma, Jindřich, Cartelli, Trnka, Výtisk, Špaček - Paroulek, J. Straka, Důras - Michal Straka, Kracík, Martin Straka - Adamský, Kraft, Matějovský - Mrázek, Pospíšil, Šaffer - Havelka.

Bříza - Řezníček, Dobroň, Richter, L. Procházka, Jan Hanzlík, Pilař, Schnabel - Chabada, Broš, Ton - Hlaváč, Výborný, Kratěna - Kotrla, Netík, Olesz - Kašpařík, Šindel, D. Vrbata. Trenéři:

Jan Výtisk 0 0 0 1 2

Oběma týmům v televizním utkání chybělo několik opor. Sparta se musela obejít bez nachlazených Nedvěda, Sivka a Marka, nenastoupil ani zraněný Melichar, domácím chyběl exsparťan Šrek a slovenský štírek Andrašovský.

I bez nich však obě mužstva předváděla velmi líbivý hokej založený na útočném snažení. Velmi aktivně se od počátku projevoval Hlaváč, který odehrál nejlepší zápas od svého návratu z NHL. Ve 3. minutě poprvé zahrozil před plzeňskou brankou, ale Duba ho vychytal. Sparťané se daleko snadněji dostávali na dostřel domácí branky, kromě Trnkovy rány od modré hrozili jen oni. V 8. minutě trefil Pilař levou tyč Dubovy branky, o pár chvil později se řítili na samotného Nedomu Chabada s Brošem, plzeňský bek sice skvělým zákrokem nebezpečí odvrátil, ovšem o několik sekund později čelil identické situaci znovu. Tentokrát Nedoma přihrávce před prázdnou branku nezabránil a Broš vybídl k vedoucí brance Tona.

Brzy na to našel Hlaváč Procházku, který měl moře času k zakončení, ale Dubu nepřekonal. V pokračující akci se puk před brankou dostal ke Hlaváčovi, jenž zívající klec přestřelil. Na druhé straně pěkně zaútočil Paroulek, ale bez efektu. Hrál se otevřený útočný hokej plný šancí, který fanouškům příliš nezpomalovaly ani přestávky na čištění ledu.

V 15. minutě potvrdil vzrůstající formu plzeňský Kraft, který při vyloučení Schnabela našel zpoza branky Michala Straku, ale nejproduktivnější plzeňský útočník na svou premiérovou trefu v sezóně ještě čekal. Místo plzeňského vyrovnání udeřila Sparta podruhé, tentokrát v přesilovce. V závěru 17. minuty dorazil vyraženou střelu Hlaváče do sítě obránce Richter. V závěru třetiny Plzeň v přesilovce útočila, ale Josef Straka ani pospíšil červené světlo nerozsvítili.

V úvodu prostřední části domácí inkasovali potřetí. Hlaváč naskočil z trestné lavice, dostal přihrávku a nadvakrát překonal Dubu. Domácí se však nevzdali. O dvě minuty se Lasselsberger vrátil do zápasu. Přihrávku J. Straky v přečíslení dvou na jednoho proměnil Paroulek. Vyrovnat mohla Plzeň ve 27. minutě, kdy se dvěma efektními kličkami v útočném pásmu blýskl Jindřich, našel Michala Straku, ten však nedal.

Plzeň v těchto fázích zápasu svého soupeře přehrávala a vyjádřila to i dalšími góly. Ve 31. minutě neustrážil Procházka Adamského a plzeňský bojovník protlačil puk do sítě. O minutu později přihrál Pospíšil zpoza branky Michalu Strakovi, který technickou střelou pod víko konečně skóroval. Skóre mohl na stranu Plzně převážit Adamský, ale pěknou individuální akci zakončil střelou nad. Naopak ve 38. minutě počtvrté udeřila Sparta. Za brankou stojící Výborný pěknou přihrávkou před branku zmátl gólmana Dubu a Kratěna už měl lehkou práci. V zápětí po Netíkově přihrávce přidal pátou branku z úhlu Kašpařík, který vyhnal Dubu z branky.

Náhradník Pejchar na svůj poslední zápas proti Spartě nevzpomíná rád. Loni ještě v dresu Karlových Varů ho sparťanští střelci vyhnali z branky třemi góly již po dvou minutách, tentokrát však vůbec neinkasoval. Do konce třetiny už tlačila hlavně Plzeň, ale Martin Straka neměl seřízenou mušku.

Ve třetí třetině už Sparta pozorně bránila a domácí nepouštěla do velkých příležitostí. Stoupající formu potvrdil obránce Špaček, který v přesilovce nejprve ukázkově udržel útočné pásmo a později tvrdě vypálil na Břízu, který však vytáhl ze svého arzenálu brilantní zákrok. Na druhé straně Pejchar zlikvidoval šanci Hlaváče. V závěru Plzeň přišla o možnost vyrovnat kvůli zbytečným faulům bijců Matějovského a Mrázka. Ti vzali domácím poslední naději.

Jiří Kučera (Plzeň): "Sparta byla nejprve lepší, potom přišlo naše srovnání, protože jsme byli důraznější. Měli jsme i šanci se dostat do vedení na 4:3, ale nedali jsme a přišlo zbytečné vyloučení a gól sparťanů. Zkušený sparťanský tým si už vedení pohlídal. Musíme zase začít hrát jednoduše ve vlastní třetině, prostě zlepšit obrannou hru."

Slavomír Lener (Sparta): "Byli jsme 45 minut důrazným týmem. Ve druhé třetině jsme ale zbytečně polevili, a to nás stálo vedení. Plzeň ukázala, že s podporou publika dokáže otáčet zápasy. Po oddychovém čase jsme se naštěstí vrátili k naší hře z úvodu utkání."