Martin Straka

Velký rozhovor s Martinem Strakou! Co se v Plzni všechno chystá?

Byla to sezóna jak na houpačce. Plzeň nejdříve prožila špatný vstup do sezóny, již po dvou kolech navíc přišli noví trenéři. V polovině základní části se výkony ustálily, Škoda dokonce atakovala hranici první čtyřky, avšak špatná závěrečná čtvrtina rozhodla o tom, že indiáni nakonec obsadili konečnou dvanáctou pozici. V předkole Plzeň vzdorovala Liberci, série se protáhla až do pátého utkání, avšak tam byli domácí nakonec šťastnější.

Martine, v kuloárech se spekuluje o změně vlastníka. Mohl byste nám k tomu říci více?
Už delší dobu jednám s firmou z Plzeňského kraje a doufáme, že se blížíme ke zdárnému konci. Až to bude hotové, všechno se dozvíte. Svoláme tiskovou konferenci, kde řekneme všechny detaily.

A jak to bude nadále s vaší osobou? Zůstanete v klubu?
Normálně budu fungovat dál, jak to bylo. Tedy tak to už nebude nikdy, avšak, dlouhodobě hledám partnera a teď doufám, že se konečně našel. Je to stále v jednání, ale blížíme se k finále. Doufám, že to dopadne.

Byla ve hře i varianta, že byste šel úplně od toho?
Člověk má lepší i horší chvilky. Ale až tak úplně jsem o tom nepřemýšlel, protože se naskytla tahle možnost. K variantě odchodu jsem se už nevrátil. Takže ne.

Co vás ke změně vedlo?
Chci pochopitelně, abychom se posunuli o kus dál, protože jsme se zastavili na místě a musíme zase začít konkurovat ostatním klubům kolem nás.

Jaký máte časový horizont, kdy byste chtěl mít vše vyřešeno?
V co nejkratší době. Přál bych si, aby na začátku nové sezóny bylo vše hotovo. Během hokejové sezóny jsem měl také nějaká jednání, Nyní se tomu věnují zdaleka více, aby vše dospělo do nějakého zdárného konce. Jen během play off jsme si od toho dali klid, to jsme si dali pauzu. Pokud vše dopadne jak má, na spolupráci se hodně těším.

Jak je situace náročná i vzhledem ke skládání nového týmu na nadcházející sezónu?
S Tomášem Vlasákem pokračujeme v práci, jako kdyby vše zůstalo jako doposud. Nějaký základ máme, uvidíme, jak to dopadne dále. Rozjednané hráče máme, důležité je také, že koho jsme chtěli podepsat, podepsali jsme nebo podepisujeme. Samozřejmě, že jsme již získali nějaké posily, avšak o nich ještě nemůžeme mluvit. Jednáme s dalšími hráči, nebudu tajit, že to jsou cizinci, protože nejlepší čeští hráči, které bychom chtěli, už jsou v listopadu, prosinci rozebraní.

Síla týmu zůstane podobná?
Určitě ne, musí být silnější. Proto to děláme. Musíme být konkurenceschopní, rozhodně znovu nechceme být na dvanáctém místě. To platí i pro variantu, že by vše nedopadlo, jak doufám.

Mluví se o velkém třesku; odchodu devíti hráčů. Je tomu skutečně tak?
Zatím můžu říci jen, že stoprocentně odchází Míra Svoboda, který má namířeno do Finska. Někdy v prosinci nebo listopadu mě o to požádal, že by to tam chtěl jít zkusit. Nabídku jsme mu dali, chce zkusit Finsko, takže odchází. To samé bylo u Petra Kodýtka. Přišel, že už je tady dlouho, do jiného českého klubu jít nechce, jedině že by zůstal v Plzni, ale vyzkouší si Finsko. Dále jsme neuplatnili opci Marku Baránkovi, za něhož už máme náhradu. U Vojty Budíka mě mrzí, že jde jinam. Byl dlouho zraněný, fyzioterapeut i kondiční trenér se o něj perfektně starali. Myslím, že jim to měl vrátit zpátky, ale rozhodnul se jinak. Asi z nějakého pocitu, že byl v Plzni pořád zraněný, s tím se bohužel nedá nic dělat. Ludwig Blomstrand neměl úplně povedenou sezónu, bude asi nejspíše také na odchodu. A Filip Suchý, to je stejné jako u Vojty Budíka. Chtěli jsme s ním jednat, aby tady zůstal, protože Filip je Plzeňák. I u něj mě to také trošku mrzí, protože v loňské sezoně měl zdravotní problémy a vyšli jsme mu vstříc. Podle mě je minimálně slušnost zajít za mnou, jako to udělal Kody: Hele, podepsal jsem jinde. To mi přijde jako férové jednání, podobně to udělal i minulý rok Matyáš Kantner. Jde o to, abychom se nemuseli namáhat s nabídkou a věděli, že už se dohodl jinde.

Můžete prozradit, jak to vypadá s Petrem Zámorským, kterému končí smlouva? A co například situace okolo Samuela Bittena?
Jsme v jednání. Nechci, aby to vyznělo, že nemáme žádné hráče. Několik jsme jich už podepsali, jen je nechci zmiňovat, protože ještě hrají v soutěžích a nebylo by to vůči nim fér. I když se to legálně může. Se Samem jsme taktéž v jednání.

Základní část jste zakončili po špatné poslední čtvrtině na dvanáctém místě. Je to neúspěch?
Určitě, jinak to brát ani nelze. Sezónu bych bral jako úspěšnou, kdybychom z dvanáctého místa postoupili do čtvrtfinále, což se nám bohužel nepovedlo. Měli jsme v sezóně obrovské výkyvy formy, zachránila nás listopadová série vítězství, kdy jsme měli tuším sedm výher. Velké díky patřilo gólmanům, kteří chytali skvěle. Z konce tabulky jsme dostali na páté, šesté místo, na chvilku jsme byli i čtvrtí. Tam jsme se psychicky uklidnili, ale bohužel jsme na to nedokázali navázat. Bylo to jak na houpačce, chvilku to šlo, poté ne a o konci se nebudu ani bavit. Ten nám vůbec nevyšel, možná už jsme byli v takovém klidu, že se nám nemůže nic stát, tak málem se nám ještě stalo. Na druhou stranu musím říci, že poslední čtyři zápasy byly skvělé, takhle kdybychom hráli i v závěru základní části, tak jsme dneska ještě mohli hrát. Ale to je samé kdyby, na to se nehraje. Měli jsme taky spoustu mladých kluků, chyběly nám zkušenosti. Musíme to do příští sezóny vyvážit.

Dokážete vysvětlit důvody, proč nastal takový pokles tabulkou?
Nešly nám přesilovky, tam to byla úplná katastrofa, navíc ani oslabení se nedařila. Hra pět na pět nebyla statisticky hrozivá, ale když si týmy nepomůžou v přesilovkách, tak je to velikánský problém. V play off už se to mírně zlepšilo, chyběl nám větší klid a hráči také neměli potřebné sebevědomí.

Už po druhém kole jste vyměnil trenéry. Co byl hlavní důvod k takovému zásahu, když se sotva sezóna ještě ani nerozběhla?
Měl jsem na vše svůj pohled už z minulého ročníku. Udělal jsem, co jsem udělal, protože jsem si nemyslel, že tým má vzestupnou tendenci. Bál jsem se, abychom neskončili dole jako Kladno, po deseti, jedenácti zápasech nezůstali úplně na chvostu bez bodu. Jestli to bylo správně nebo ne, to ať zhodnotí někdo jiný. Já jsem to tak viděl, proto jsem to udělal. Pochopitelně to nebylo jen o trenérech, ale i o hráčích. Nepovedly se nám některé posily jako Meyer, Sedlák, Vitaloš, to se někdy stane. Klobouk dolů před Tomášem Vlasákem, co dělá, někdy to zkrátka nevyjde, to se někdy stane. Nicméně s rozpočtem jaký máme, si takové chyby téměř dovolovat nemůžeme.

Proč ke změně trenérů nedošlo už před startem letní přípravy?
Není to pořád jen o nich, ale i hráčích, protože ti jsou ve finále na tom ledě a musí podávat ty výkony. Jenže jsem tam necítil tu chemii, že by to mohlo fungovat. Proto jsem se rozhodl takhle.

Už víte, zdali budete pokračoval i na střídačce?
Uvidíme. Teď se musí dotáhnout nejdůležitější věci, a kdyby to dopadlo, určitě zůstanu s trenéry dole. Trenéři zůstávají, včetně celého realizačního týmu.

Když se přesuneme k posilám. Koho byste si přál přivést?
Určitě potřebujeme kvalitního útočníka, který bude rozdílovým. Na jeho příchodu pracujeme, protože takového jsme v této sezóně bohužel neměli. Přivedeme dva obránce, nebo už je máme na cestě, abych byl přesnější. Potřebujeme zkušenosti. Samozřejmě mě musí těšit, že jsme opět zapojili mladé kluky jako Adam Jiříček nebo Jan Skok, v další sezóně zase budou o něco silnější, nicméně stále to jsou šestnáctiletí kluci. Možná už dostane šanci Adam Benák. Budoucnost v tomto klubu je, ale nemůžeme stavět jen na nich. Někdo je musí vychovat a pomoct jim. Petra Zámorského chceme udržet, ale máme i jiné možnosti. Zájem máme o Martina Beránka, který je pracovitý hráč a nechá tam vždy všechno. Zároveň musíme dotáhnout hráče, kteří umějí hokej, budou dávat góly a budou rozdíloví.

Splnili Petr Kořínek a František Bombic vaše očekávání, když se přesunuli k A týmu?
Pracovali perfektně, tam žádný problém nebyl. Celý realizační tým je skvělý, od Vojty Tulačky až po kondičního trenéra Honzu Snopka. Každý měl svou úlohu a já se do toho taky nějakým způsobem zapojoval, někdy až moc, což bylo na škodu, ale takový holt jsem. Kdyby tohle vše dopadlo (jednání, poznámka redakce), rozdělíme si zase kompetence, aby nezavládl chaos, Ale napřed musím dotáhnout tuhle záležitost a pak se budeme věnovat dalším. Určitě to ale během sezóny nebylo tak, že by jeden něco povídal, já do toho skočil a chtěl to provést úplně jinak.

Mohl být i jeden z faktorů ten, že jste po většinu základní části nehráli kompletní?
Nechci se na nic vymlouvat, protože všechny týmy mají problémy. My jsme měli spoustu zraněných, víceméně celou sezónu nebyli kompletní. V jednu chvíli hrála obrana ve složení Adam Jiříček, Skok, Kvasnička, Kremláček. Do toho Zámorský musel zvládnout přes třicet minut na ledě, aby pokryl ice time,.... A když už jsme byli téměř kompletní, tak se nám na tréninku zranil Petr Kodýtek. Změnil jsem přesilovkové postavení, toho nejmenšího jsem postavil před bránu, Petr Zámorský vystřelil a zlomil mu nohu. Srdce našeho mužstva, hráč, který do všeho dával všechno, tak v nejdůležitější části sezóny nám chyběl. S Petrem bychom na závěr základní částí třeba neprohráli devětkrát za sebou.

Jak se vyrovnáváte se stále klesající návštěvností?
Hodně mě to trápí. Samozřejmě se to odvíjí od výsledků a výkonů. Potřebujeme také změnit kulturu a přístup k fanouškům, sponzorům i partnerům klubu. Musíme zatáhnout za ruční brzdu a vše nastartovat nanovo. Musíme jít dopředu, nesmíme již couvat.

Jak je obtížné shánět peníze v konkurenci týmů jako Pardubice, Sparta, Brno, které do hokeje dávají zcela jiné peníze?
Teď tam možná přibudou i Karlovy Vary, tam se taky změnil majitel. Ale pochopitelně je to těžké. Proto se snažíme udělat změnu i v Plzni, abychom zase byli zpátky, konkurenceschopní a líp se nám dýchalo. Na závěr bych si chtěl ještě poděkovat všem našim partnerům a sponzorům za jejich podporu v uplynulých letech. Jsem jim nesmírně vděčný, že s námi přečkali složité roky. Jsem přesvědčený, že změny, které nastavíme, povedou k zásadnímu obratu k lepšímu. Věřím, že naši partneři s námi budou spolupracovat i nadále, budou součástí rozvoje plzeňského hokeje a společně začneme budovat nový začátek. Jedině společně můžeme být úspěšní.

Martine, děkujeme za rozhovor a přejeme, ať vše dopadne, tak jak má!