Kdo jsou HC Moeller Pardubice

Hokejisté Lasselsbergeru si postupem přes Třinec mohli oddychnout, cíl sezóny - postup do play-off - je splněn. Nyní se zraky Plzeňských upínají na východ Čech, ve čtvrtfinále play-off totiž na Plzeňáky číhá druhý tým dlouhodobé části extraligy HC Moeller Pardubice. Tým vedený trenérem Václavem Sýkorou nevstoupil do základní části oslnivě, ale poctivým a pravidelným sběrem bodů nakonec bojoval o první místo. Narazí na sebe dvě hokejové bašty spoléhající na sílu domácího fanouškovského zázemí. Oba týmy se v play-off již potkaly, a to v nezapomenutelné bitvě prvního s osmým před pěti lety. Podívejme se, koho vlastně pardubičtí fanoušci v současnosti povzbuzují ...

Tým Pardubic, to je kombinace dravých mladíků, zkušených borců a produktivních hokejistů v nejlepších letech. Projděme se pardubickou sestavou podrobněji.

Brankáři:

V posledním vzájemném zápase na plzeňském ledě sice čaroval v brance Pardubic jedenadvacetiletý Martin Růžička, ale pozice prvního gólmana Moelleru je jasně v rukou slovenského mistra světa Jána Lašáka, který zanedlouho oslaví 30. narozeniny. Lašák s úspěšností 91,88 % obsadil 10. místo mezi extraligovými gólmany v základní části. Jen o málo slabší úspěšnost (91,64 %) měl jeho náhradník Růžička.

Obrana:

Plzeňští útočníci budou narážet na hradbu tvořenou velmi dobře fyzicky disponovanými hokejisty, Jan Snopek a Petr Čáslava měří oba 193 cm, Jan Kolář 190 cm, Martin Lojek 195 cm, Marek Zukal 190 cm či Jakub Nakládal 187 cm. Mezi stabilní členy obranných řad patří přirozeně zkušený Aleš Píša, David Havíř.

Bek s reprezentačními zkušenostmi Petr Čáslava byl nejproduktivnějším z pardubických beků (4+17), se čtyřbodovým odstupem skončil Aleš Píša (5+12) (viz. foto), který byl na druhé straně nejtrestanějším hráče Východočechů, ovšem jeho účet nedosáhl ani 100 trestných minut (celkem 95). Ve statistice +/- vládl mezi obránci Jan Snopek (+10).

Pardubická obrana zařídila téměř 10 % gólů, jinak řečeno z celkových 162 pardubických branek zaznamenali obránci 17. Pro srovnání, plzeňská obrana byla v tomto směru úspěšnější a vstřelila plnou osminu gólů Lasselsbergeru (20 ze 160). Téměř třetinu gólů pardubické obrany obstaral kanonýr od modré Píša (5 gólů), o gól méně zaznamenal Čáslava.

Obrana čtvrtfinálového soupeře Plzeňáků působí kompaktním dojmem, při hře 5 na 5 je těžko k překonání, o čemž svědčí i kladná bilance +/- u většiny obránců základního kádru Moelleru. Ještě snad dodejme, že v průběhu sezóny opustili Pardubice obránci Martin Štrbák a talentovaný Jaroslav Koma, který zaznamena úctyhodnou bilanci trestných minut – v 19 zápasech za Pardubice nebyl ani jednou vyloučen, což je na obránce téměř neuvěřitelné.

Útok:

Pardubice disponují vyrovnanými útoky, nadějnými mladíky i zkušenými harcovníky. Do popředí se nezadržitelně tlačí tradiční nositelé pardubického dresu, členové jedné z nejlepších mládežnických lajn, která kdy v extralize působila. Jde především o Jana Koláře, letos nejproduktivnějšího hráče Moelleru (13+30). Ale neztrácí se rozhodně ani Petr Koukal, který krátce působil i v plzeňském dresu, a který s bilancí 15+23 skončil na 3. místě.

Mezi oba jmenované se s bilancí 18+21 vklínil vytáhlý forvard Libor Pivko, o dva body za Koukalem skončil na 4. místě jeden z objevů letošní sezóny, třiadvacetiletý snajpr Jan Starý. Pardubický mladík ve své 3. extraligové sezóně nasázel úctyhodných 25 gólů, což jej katapultovalo na 5. místo mezi extraligovými střelci.

„Až“ na pátém místě produktivity je útočník, který ještě v loňské sezóně tvrdil hokejovou muziku v Plzni, Tomáš Divíšek. Od puku těžko odstavitelný útočník zaznamenal 13 gólů a 20 asistencí. Jedno prvenství však „Divochovi“ přeci jen patří, v bilanci +/- byl jednoznačně nejlepším hráčem Pardubic (+16).

V +/- i v produktivitě skončil hned za Divíškem jeho kolega z útoku, další odchovanec pardubické líhně Jiří Cetkovský, autor 13 gólů, k nimž přičetl 14 asistencí. Jmenovaných šest hráčů formujících první šestku pardubické produktivity zároveň tvoří první dva útoky Moelleru Pardubice. Mluvíme o 97 gólech v 52 zápasech. Dva útočníci Pardubic dokázali držet bodově krok se členy prvních dvou pardubických formací, odmyslíme-li Petera Puchera, který již válčí v dresu Komety Brno o vítězství v 1. lize.

Především Radovan Somík (viz. foto), slovenský útočník se zkušenostmi z NHL, je se svými 190 centimetry na ledě také těžko přehlédnutelný, s bilancí 13+13 je na 7. místě produktivity. O čtyři body zpět je Michal Tvrdík (11+11), dále je bodová propast už přeci jen hlubší. Pardubičtí za mnohé vděčí matadorovi Tomáši Blažkovi, jehož ice-time se však již dlouhodobě zmenšuje. Blažek zaznamenal ve 30 zápasech 4 góly a 3 asistence, tedy celkem 7 bodů, ovšem stejné výše se záporným znaménkem dosáhla i jeho bilance +/-.

Pomalu se do popředí derou pardubické hokejové naděje, dvacetiletý Tomáš Zohorna, o rok starší Jan Rákos a Michal Klejna, Jan Semorád. Pardubický dres také oblékal již daleko zkušenější Zdeněk Ondřej, který však v letošních svých 27 zápasech zaznamenal pouhé tři body za 3 góly a přestoupil do Vítkovic. Také pardubický útok je na tom fyzicky velmi dobře, 4 útočníci základního kádru mají přes 190 centimetrů, Tomáš Divíšek ke své výšce navíc přidává více než stokilovou váhu.

Týmové statistiky:

Po Slavii a Třinci disponovali Pardubičtí třetím nejproduktivnějším útokem a až osmou nejpevnější obranou. Více než třetinu všech gólů zaznamenali Východočeši v přesilových hrách, v počtu vstřelených gólů v přesilovce (56) během základní části jsou na tom Plzeň i Pardubice naprosto stejně. K tomu přidali hráči Moelleru 3 góly v oslabení (Plzeňáci vstřelili v této herní situaci gólů 9). Ve využití přesilových her je na tom Plzeň o něco lépe, 18,54 % proti 18,42 pardubickým. Ovšem v herní disciplíně je trumf jasně na straně Pardubic, které během základní části odbrželi téměř o 200(!) trestných minut méně než Plzeň.

Na 162 gólů potřebovali Pardubičtí 1786 střel, úspěšnost střelby 9,1 %. Plzeňáci naproti tomu vyslali 1651 pokusů, ujalo se jich 160, což znamená úšpěstnost střelby 9,7 %. Pardubičtí o parník válcují zbytek extraligy v návštěvnosti. Průměrná domácí návštěva 9116 diváků je více než úctyhodná, Plzeň na druhém místě ztrácela téměř 2500 diváků (6620). Buď jak buď, kapacity 10 194 diváků v Pardubicích, 8 420 v Plzni a divácký zájem v obou městech tuto sérii učiní jednu z nejnavštěvovanějších sérií letošního play-off.