PCE - PLZ 1:2 sn.: Nájezdové drama pro Plzeňské!

Pardubice/Plzeň - Modrobílý Lasselsberger má za sebou první krůček v tolik očekávané a sledované čtvrtfinálové sérii play-off. A to naprosto skvělý! V první třetině sledovaly zaplněné pardubické tribuny opatrný hokej, až v poslední minutě se trefil domácí Starý. Východočeši se pak daleko více zajímali o zadní vrátka a Plzeňským nezbývalo než čekat, což se nakonec vyplatilo, když vyrovnávací trefu zaznamenal Tomáš Vlasák. Prodloužení pak neurčilo vítěze a na své si přišli milovníci samostatných nájezdů - v nich se jediný radoval opět plzeňský Vlasák, a modrobílí si tak připisují první zářez do čtvrtfinálového účtování!

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň

1:2sn
1:0, 0:0, 0:1 - 0:0

Branky a nahrávky: 20. Starý (Koukal, Kolář I) - 52. Vlasák (Straka, Vostřák), rozhodující nájezd Vlasák. Rozhodčí: Minář, Hribik - Bláha, Kostka . Vyloučení: 7:8. Využití: 0:1. Diváci: 8970. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:2.

HC Dynamo Pardubice

Lašák (Růžička) - Snopek, Čáslava, Píša, Kolář II, Havíř, Lojek, Zukal - Cetkovský, Divíšek, Pivko - Kolář I, Koukal, Starý - Tvrdík, Blažek, Somík - Zohorna, Semorád, Rákos - Bláha.

Chábera (Francouz) - Čakajík, Smrek, Cartelli, Redlihs, Benák, Pácal, Dresler - Vostřák, M. Straka, Vlasák - Tomas, Kracík, Matějovský - Adamský, Jan Kovář, Dvořák - Kubica, Kubalík, Laš - Lev.

Pavel Vostřák 0 1 1 0 0

Hra měla od počátku parametry play-off. K vidění byl rychlý, kombinační hokej a zprvu měli trochu překvapivě na vrch hosté. Po necelé minutce pálil po buly z mezikruží Vlasák, ale minul, následně Tomas z ostrého úhlu vyzkoušel pozornost Lašáka. Prvním vyloučeným v sérii byl Smrek a ke slovu se dostal Moeller. Nejprve Čáslavův projektil výborným zákrokem lapačkou vychytal Chábera, poté se po buly nechal vyloučit za krosček Dvořák a Pardubice měly výhodu minuty a čtvrt dvojnásobné přesilovky. Domácí však třikrát ztratili pásmo a jedinými pokusy byly ty z dálky. Jen co se však dostal Lasselsberger do pěti, ocitl se sám na levém kruhu Havíř, jehož pokus plzeňský brankář vykryl. Pak se karta obrátila. Na devadesát vteřin se dostali do tří domácí. Skóre se však opět neměnilo. V největší šanci měl před poloprázdnou brankou zablokovanou hůl Vlasák po příhře Straky napříč brankovištěm, Cartelliho jedovky zase vychytal Lašák. V závěru třetiny se protáhl do útočného pásma Tomas, zasekl, jeho střela byla zblokována. Odpověděl Divíšek, jenž se ocitl sám před svatyní hostí, ale nezamířil přesně. Jen co hlasatel ohlásil poslední minutu úvodního dějství, dostal pěknou příhru do otevřené obrany Jan Starý od Koláře a střela k tyči nad led měla parametry gólové -1:0! Tento výsledek vydržel i do první sirény, když domácí pálili jedenáctkrát, hosté čtyřikrát.

Prostřední dvacetiminutovka započala trochu nešikovným Čáslavovým vyhozením a Východočeši museli do čtyř. V elitní přesilovkové formaci již chyběl Kracík. „Hrál s ostřikem na koleni a ne, že bychom ho šetřili, ale už jsme dali přednost Kubalíkovi s Kovářem, aby nám mohl vypomoci v dalších fázích série,“ vysvětloval kouč modrobílých Pavel Hynek. Modrobílí v početní výhodě nezahrozili, růžky vystrčili až při hře v pěti. Nejprve se mezi obránci dral k zakončení Kovář, přestřelil. Poté se po přihrávce Straky snažil prosadit Tomas, hráči Moelleru byli pozorní a střelu srazili. Do obrovské šance se za nedlouho poté dral Starý, v situaci jeden na jednoho mu bek Cartelli podklouznul, přesto nedokázal dravý štírek zakončit střelou, ani dorážkou. Vybojoval pro svůj tým alespoň přesilovou hru, která se na osmnáct sekund stala dvojnásobnou, když se touš snažil dojet Tomas, ale neobskočil Lašáka a poslal ho k ledu. Tyto početní výhody však byly dnes asi zakleté, diváci se nedočkali ani náznaku šance. Po polovině zápasu dostal tvrdý, nýbrž čistý hit Cartelli a obránce s útočnými choutky musel být z ledu odveden jen za pomoci spoluhráčů, zápas dohrál. Plzeň následně zahrozila ve hře. Vlasák našel napříč obraným pásmem ve druhé vlně najetého Čakajíka, který jen těsně minul bližší tyčku. Svižná hokej se pomalu přetavil v boj a vše se mělo rozhodnout v poslední části. Hosté se svému sokovi vyrovnali alespoň v počtu střel – dvanáct ku sedmi, celkově však zaostávali dvaadvacet ku jedenácti.

Do poslední třetiny Plzeň doslova vlétla, když se k Čakajíkově sražené přihrávce dostal z druhé vlny Vlasák, kterého vychytal pohotový Lašák. Na druhé straně se až před Cháberu prodral Divíšek, ale i za pomoci faulu Redlihse minul. Na švestkách pak málem nachytal domácího brankáře Vostřák, který naznačil obkroužení branky a na poslední chvíli zakončil o beton do branky, slovenský muž s maskou měl co dělat, aby touš nepřešel brankovou čáru. Stejně tak po typické, tvrdé střele Adamského od levého mantinelu. Do prvního útoku se pak na úkor Vostřáka prosadil Tomas a byl u obrovské šance Straky, který pálil z mezikruží, ale prostor ohraničený třemi tyčemi kapitán Lasselsbergeru netrefil. Ztracený syn, jenž se vrátil ze Švýcarska, ale zůstal v elitní přesilovkové pětce a měl na hokejce vyrovnání, když se ocitl sám na pravém kruhu, jenže minul vzdálenější tyč. Mrzet ho to nemuselo. Po chvilce předvedlo parádní souhru trio Straka-Vostřák-Tomáš Vlasák, kdy puk po rychlém ťukesu skončil až za Lašákovými zády - 1:1! Poté se mohla oba mužstva dostat dovedení, nejprve Straka špatně trefil z mezikruží, na druhé straně vypíchl těsně před Somíkem touš Chábera. Minutu před třetí sirénou mohl dorážkou rozradostnit domácí ČEZ Arenu Pivko, jenže hostující gólman v leže skvěle vytěsnil. Následně však Kovář vyhodil až do diváků a připravil všem příznivcům pekelné vteřiny, které pokračovaly i za po tetí siréně.

Desetiminutové prodloužení začalo bezproblémovým ubráněním Plzně zbytku oslabení, následně si hosté vzali oddechový čas, když domácí zapomněli, že se hraje ve čtyřech a několik vteřin hráli v pěti. Nejprve byl sražen pokus Cartelliho, pak vychytal Lašák Smreka. Další ohrožení své branky nedopustil Somík, jenž se prezentoval dobrou obrannou činností. Obrovskou šancí pak pohrdl Cetkovský, který se dostal k odraženému puku a z mezikruží z první minul. Pardubice následně dotlačily puk do branky, ale i s Cháberou, což nakonec potvrdilo i video. „Já měl puk přikrytý lapačkou na betonu, ale sudí dlouho nepískal. Následně přijel domácí hráč a dotlačil mě do branky,“ popisoval situaci plnou emocí plzeňský brankář. Těsně před koncem nastaveného času se kolem branky protáhl Cetkovský až do zakončení, radost mu překazil nastavený beton. Na řadu tak musely přijít nájezdy…

Jako první se exekuce ujal plzeňský Kovář, který krásně vykoupal Lašáka, ale puk mu v poslední chvíli utekl. Odpověděl Somík, naprosto stejným způsobem. Tomas byl první kdo zakončil, ale Lašákův beton nepřekonal. Pivko střelou mezi betony neuspěl. Tomáš Vlasák pak upustil od svých typických kliček a prosadil se svižnou, trochu překvapivou, střelou. Když pak Chábera lapačkou doslova vychytal Blažka, mohli hostující příznivci začít slavit.

Václav Sýkora (Pardubice): "Pro nás to bylo první utkání po delší době a byla tam velká otázka, jak rychle se do toho zápasového rytmu a tempa dostaneme. Myslím, že první třetinu jsme víc bruslili třeba v porovnání s druhou třetinou, ale nevytvořili jsme si zase až tolik šancí. Soupeř dobře bránil, což bylo ostatně charakteristické pro celý zápas. Těch šancí na obou stranách nebylo moc, ale přece jen myslím, že jsme jich měli trošičku víc. Libor Pivko nebo Honza Starý tam měli velké šance. Nevyužili jsme to, a to měl být základ, abychom zápas dotáhli v základní hrací době. Velkou šanci jsme měli i v prodloužení, to taky nevyšlo. Byli jsme rádi, že jsme ubránili přesilovku soupeře v prodloužení, ale v nájezdech byl soupeř šťastnější. Hráči udělali maximum a hráli s velkým nasazením. Věřím, že zítra to bude z naší strany lepší a nebude tam tolik nervozity."

Pavel Hynek (Plzeň): "Myslím, že první polovina utkání patřila domácím. Tam byli lepší a aktivnější. My jsme se začali zvedat v té druhé půlce a myslím si, že jsme si zasloužili vyrovnat, odehráli jsme dobrou třetí třetinu. Škoda jen, že jsme nedokázali využít přesilovku čtyři na tři, tam jsme mohli rozhodnout. Pak už jsme to dohrávali do penalt, soustředili se na obranu a věřili, že jak jsme měli špatnou bilanci na nájezdy v základní části, tak že dnes se štěstíčko přikloní na naši stranu."