Historie se opakuje, Plzeň po pěti letech pokračuje v jízdě play-off!

Plzeň/Pardubice - Sedmý, rozhodující, rekordně dlouhý zápas vyrovnané série mezi Plzní a Pardubicemi byl skutečným dramatem. Ani po šedesáti minutách nebylo jasné, který z týmů opojený štěstím z vítězství zapomene na chvíli na únavu. Ani jedno mužstvo nechtělo pustit svého soka k vedení a štěstí se přelévalo z jedné strany na druhou. Modrobílí zvyšovali na 2:3 na začátku třetího dějství, dokonce několik minut před hvizdem ukončující třetí třetinu byli stále vedoucím týmem. Vyšší číslo na své straně skóre však neuhlídali a o postupujícím muselo rozhodnout prodloužení. A dokonce až druhé, ve kterém se stal Martin Adamský hrdinou dne a v rekordně dlouhém klání získal postup pro Plzeň.

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň

3:4p
2:2, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1

Branky a nahrávky:1. Kolář I (Lojek, Pivko), 15. Pivko (Divíšek), 56. Pivko (Kolář II), 87. Adamský (Straka) - 4. Straka (Smrek, Vlasák), 13. Vostřák (Straka), 41. Vostřák (Čakajík). Rozhodčí: Hradil, Husička - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:13, navíc Kolář II. 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:2. Diváci:10194 . Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 4:3.

HC Dynamo Pardubice

Lašák (Růžička) - Píša, Kolář II, Havíř, Snopek, Hendrich, Zukal, Nakládal - Zohorna, Divíšek, Pivko - Kolář I, Koukal, Starý - Tvrdík, Koudelka, Somík - Bláha, Semorád, Rákos.

HC Škoda Plzeň

Chábera (Francouz) - Čakajík, Smrek, Benák, Dresler, Nedvěd, Pácal, Jeřábek - Vostřák, Straka, Vlasák - Tomas, Kracík, Adamský - Šinágl, J. Kovář, Dvořák - Kubica, Kubalík, Laš - Lev.

Brankáři

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp TM
Jan Chábera 87 50 3 47 94,00 0

Hráči v poli

Jméno G A B +/- TM
Martin Adamský 1 0 1 -1 0
Václav Benák 0 0 0 0 2
Martin Čakajík 0 1 1 1 0
Jan Dresler 0 0 0 0 0
Michal Dvořák 0 0 0 -1 4
Jan Kovář 0 0 0 0 2
Jaroslav Kracík 0 0 0 -1 4
Tomáš Kubalík 0 0 0 0 0
Zdeněk Kubica 0 0 0 0 0
Jaroslav Nedvěd 0 0 0 0 14
Tomáš Pácal 0 0 0 0 0
Peter Smrek 0 1 1 1 4
Martin Straka 1 2 3 3 0
Roman Tomas 0 0 0 -1 0
Tomáš Vlasák 0 1 1 1 2
Pavel Vostřák 2 0 2 2 2

komentář

Neuběhla ani první minuta zápasu a domácí hala explodovala radostí. Po zmatcích v obranném pásmu Plzně se k odraženému puku dostal Jan Kolář a našel mezírku v postoji přemisťujícího se Jana Chábery - 1:0! Brzy však bylo srovnáno. Po čtrnácti vteřinách přesilové hry potrestal Martin Straka nájezd Hedricha do obličeje Kubici, když dorazil na brankovišti střelu Smreka - 1:1! Hosté vzápětí i mohli otočit vývoj utkání při situaci dvou na jednoho, když Adamského příhru na Tomase domácí obránce zblokoval do vlastní branky. Tlak modrobílých narůstal, dlouhé vteřiny motal hráčům Moelleru Strakův útok, sám plzeňský kapitán, ani poté Vostřák v dobrých šancích neskórovali. Následně došlo na početní výhodu Pardubic, když při rozehrávce chyboval Nedvěd a vše musel hasit Smrek. Východočeši ale druhý zásah nepřidali, když v největší šanci, vychytal osamoceného Koláře na brankovišti lapačkou skvělý Chábera. Lasselsberger však brzy putoval do čtyř znovu, a tentokráte už udeřilo. Paradoxně však dvojka naskočila na straně hostí. Straka ujel po chybě Snopka na modré s Pavlem Vostřákem, jenž přebral přesnou přihrávku a zavěsil přesně do růžku - 1:2! Západočeši putovali během prvních třinácti minut třikrát za katr a nakonec na to doplatili. Při vyloučení Smreka ujel po levé straně Libor Pivko a našel mezírku mezi betony Chábery - 2:2! Do konce třetiny se hrál pohledný hokej, který jistě nabádal k dalšímu sledování. Zásahy gólmanů byly vyrovnané jedenáct ku dvanácti.

Do prostřední části domácí hokejisté doslova vlétli, v první příležitosti vyrazil dorážku Koudelky z brankoviště pravým betonem Chábera, poradil si i ránou z mezikruží v podání Koláře. Lasselsberger odpověděl ránou Vostřáka z pravého kruhu. Opět mu skvělou příhrou asistoval Martin Straka, což domácí fans neunášeli a různými pokřiky a bučením se mu to snažili dávat najevo. Ještě horší výrazy si vyslechl hlavní sudí, který potrestal za sekání Starého. První polovinu přesilové hry elitní formace zvládla dobře, ale ohrožení pro Jána Lašáka přišlo jen při ráně Smreka z levého kruhu. Poté svou aktivitu přehnal Divíšek a Pardubice putovaly na půl minutky do tří. Změnu skóre nepřipustily, když Nedvědova rána skončila v náručí domácího brankáře a Vostřákova zase byla zblokována nad. Právě posledně jmenovaný po chvilce přidržel protihráči hůl a diváci si mohli vychutnávat hru ve čtyřech. Nejprve se zasekávačkou a rychlou střelou neprosadil Tomas, na druhé straně pak v dobré příležitosti přeskočil touš hůl Pivkovi. Již při dohrávané početní výhodě mohl svůj tým poslat dorážkou z hranice brankoviště Kolář, ale Chábera byl skvělým skokem proti. Blýskl se i mrštným betonem při pokusu Bláhy. Na druhé straně se do úniku hnali Straka s Vlasákem, ale puk byl rychlejší a akce byla příliš blízko Lašákovi. V závěru druhé pasáže hry špatně rozehrál Dvořák a následně putoval za katr za hašení situace. Na domácích byl znát nervozita, Chábera tak neměl příliš práce. Vše tak měla rozetnou tří dvacetiminutovka…

Ještě než usedli diváci na své sedačky, Plzeň opět vedla. Po čtrnácti vteřinách hry napřáhl na modré Pavel Vostřák a Lašák se musel červenat - 2:3! Za dalších patnáct sekund byl již opět rozdíl smazán, gólu však padl doposunuté branky. Dvořák tak musel na trestnou, z čehož plynulo, že Plzeň musela bránit více než minutové dvojnásobné oslabení. Pardubice svého soka mocně svíraly, Chábera byl v palbě střel, ale většina z nich svůj cíl ani netrefila. V páté minutě se během tlaku domácích vyfauloval Vlasák s Benákem a Moelleru se dostalo luxusní, dvojnásobné početní výhody. Modrobílí se semkli a soupeři prakticky nic nedovolili. Následně se karta obrátila, Tvrdík zbytečně dohrál Kováře a oslabil svůj tým. Západočeši se nikam nehrnuli, obrana byla na prvním místě. Nejvíce vzruchu tak přinesla pouze rána Benáka od modré, které síťku sice rozvlnila, ale zvenku. Série vyloučení pokračovala. Kracík v útočném pásmu v souboji s Pivkem nešťastně zahrál vysokou holí a Pardubicím se naskytla asi jedna z posledních šancí v zápase. Možná i to hráče s velkým M na prsou svazovalo a Lasselsberger se ubránil bez větších problémů. Jenže modrobílí putovali do čtyř prakticky vzápětí. Rákos sebou ocohotně švihl o led a svíjel se jak podťatý a těžké chvíle pro hosty pokračovaly. Při jednom ze zákroků neunesl možné vyřazení Kolář a úmyslně sekl do nechráněných míst Cháberu. Plzeňský gólman za nedlouho poté jen vyrazil nahození přímo na hůl Libora Pivka, který rychlou kličkou srovnal krok - 3:3! Jenže i Pardubice v závěru nedostaly nic zadarmo. Na čtrnáct sekund putovaly do tří po zákroku Starého. Jenže brzy se síly na ledě srovnaly, když byla za zdržování hry potrestána hráčská lavice. Oba týmy už v závěru nechtěly udělat chybu, proto se v zápase pokračovalo…

Čtvrtá dvacetiminutovka zápasu začala nástupem domácích, až po minutě se k puk dostali hosté, když tvrdou střelou provětral lapačku Lašáka Adamský. Na druhé straně pak Chábera vyrazil ránu od modré, touš se mu od chumlu lidí vrátil a skončil jen centimetry mimo levé tyče. Následně své štěstí zkoušel i Píša, plzeňský gólman byl na místě. Hosté byli pod obrovským tlakem, po další sólové akci napálil pravou tyčku Tvrdík. Poté byl po odpískání nešťastně zasažen Pivkem do obličeje Nedvěd a domácí Arena potlučeného obránce vyprovodila pískáním a nadávkami.Vvědět o sobě dala i Plzeň, když se pěknou, avšak příliš vysokou, střelou prezentoval Čakajík. Úvodní minuty prodloužení patřili domácím, kteří po vyrovnání doslova ožili. Zohorna mohl rozradostnit své fanoušky, ale z mezikruží z první minul. V polovině první nastavené dvacetiminutovky byl vyloučen Nedvěd a obléhání ukončilo až sestřelení Čakajíka od modré do hrudi. Zbytek oslabení už modrobílí zvládli a drama pokračovalo. Početní výhody se poté dočkali i hosté, když Straka našel mezi obránce Vostřáka, který byl zahákován Starým. Západočeši sice strávili převážnou část v útočném pásmu, obětavě hrající Pardubice ale vážnější ohrožení své branky nepřipustily. Ovšem propadly v pěti, když se sám před Lašákem na chvilku zjevil Straka, mezírku mezi betony plzeňský kapitán nenašel. Pár vteřin před čtvrtou sirénou málem s páchal při své rozehrávce harakiri Smrek, když naservíroval na modrou Divíškovi, ten však pálil nad…

Do druhého prodloužení vstoupili lépe hosté, kteří měli touš na svých hokejkách, Lašáka však ohrozil až v páté minutě Vostřák, který pálil z pravého kruhu. Z toho druhého to zase zkoušel Vlasák po buly, ale našel jen lapačku domácího brankáře. V 87. minutě nakonec padl ortel. Martin Straka našel milimetrovou přihrávkou najetého Martina Adamského, který do protipohybu Lašáka rozhodl tento překrásný zápas a fantastickou sérii..

Ohlasy trenérů

Václav Sýkora (Pardubice): "Po velmi dobrém vstupu do zápasu, kdy jsme hned v úvodní minutě dali gól, přišel hlavně po vyrovnávací brance Plzně z přesilovky útlum. Projevilo se to i dalším gólem, který jsme si v podstatě dali sami. Chtěl bych ocenit, že mužstvo nekleklo do kolen ani při tom gólu, kterým se Plzeň dostala v naší přesilovce do vedení 3:2. Hráči bojovali až do konce a v normální hrací době jsme dokázali srovnat. Prodloužení bylo o štěstí, obě mužstva za tím šla tvrdě, tam jsme byli tím méně šťastným týmem, protože jsme si vytvořili těch šancí o trochu víc, ale prvním, kdo proměnil tu šanci v gól, byla Plzeň. Proto vyhrála a chtěl bych jí pogratulovat i ocenit, jakým způsobem k tomu došla. Byl to tým bojovníků, který toho dosáhl touto cestou a v takto dlouhé sérii to bylo obdivuhodné. Přeji jim, aby se dostali co nejdál."

Pavel Hynek (Plzeň): "Chtěl bych poděkovat všem hráčům za ten poslední krok. Věřili jsme, že v tom sedmém zápase se může stát cokoliv, a dnes jsme to dokázali proměnit ve skutečnost. Byli jsme dnes velcí bojovníci, moc jsme to chtěli a nakonec se to štěstíčko po třech šancích Pardubic a jejich tyčce přiklonilo na naši stranu."