Plzeň porazila Pardubice, na přímý postup do play-off to ale nestačí

Domácí prodlužují svou šňůru vítězných zápasů na 5. Pardubice přijeli do Plzně se záložní sestavou a od začátku zápasu tahaly za kratší konec provazu. Přesto se ve 14. minutě dostali hosté do vedení. Aktivní hra domácích přinesla řadu šancí, vyrovnat se ale Lasselsbergeru podařilo až ve 40. minutě. V poslední části rozhodl o vítězství Plzně Tomáš Vlasák a Martin Straka jej dalšími dvěma góly potvrdil. Domácím ale vítězství na přímý postup do play-off nestačí, protože Zlín a i Karlovy Vary vyhrály také. Domácí nastoupí v neděli nejspíš proti Třinci.

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice

4:1
0:1, 1:0, 3:0

Branky a nahrávky: 40. Kracík (Smrek, Tomas), 45. Vlasák (Vostřák, Straka), 54. Straka (Čakajík), 55. Straka (Vlasák, Čakajík) - Král L. (Rákos, Klejna). Rozhodčí: Kubeš, Pešina - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 7095. Střely na branku: 52:28. Průběh utkání: 0:1, 4:1.

Chábera - Čakajík, Dresler, Smrek, Pácal, Benák, Redlihs, Cartelli - Vostřák, Straka, Vlasák - Tomas, Kracík, Matějovský - Adamský, Kovář, Dvořák - Kubica, Kubalík, Laš

HC Dynamo Pardubice

Růžička - Snopek, Kolář II, Drtina, Havíř, Lojek, Zukal, Poskočil - Cetkovský, Blažek, Zohorna - Klejna, Semorád, Rákos - Zadina, Král L., Buchtele - Radil, Kaut, Stoklasa

Pavel Vostřák 0 1 1 2 0

Poslední kolo hokejové O2 extraligy postavilo na západě Čech tradiční soupeře - Plzeň a Pardubice. Tradičně velmi divácky atraktivní utkání nabídlo fantastickou útočnou podívanou, parádní akce a skvělou atmosféru. 7 095 diváků sledovalo velmi strhující bitvu, která měla šťastnější konec pro tým ze západu Čech.

Zápas začal pěkně zostra. Už po minutě pálit tvrdě Tomas a Růžička, hájící dnes pardubickou svatyni, se musel činit už od úvodních vteřin. Následovala Kubalíkova bekhendová klička, ale Růžička byl pozorný i tentokrát. Ve čtvrté minutě diváci ocenili pohlednou souhru Západočechů, Straka s pukem míchal před brankou, dostal se k Vlasákovi, který měl možnost puk poslat do poloodkryté klece, ale clonící obránci puk poslali do bezpečí. O minutu později hrál Lasselsberger první přesilovku, dokázal si vytvořit tlak a kapitán modrobílých byl před Růžičkou hodně důrazný, leč neúspěšný. Neprosadila se ani tvrdá střela od modré z hole Petera Smreka, kterou pardubický gólman s přehledem zkrotil. Pardubice po chybách v plzeňské obraně nedokázaly zmatku využít a předvedl se spolehlivým zákrokem Jan Chábera. Ve velké šanci se následně octl Tomáš Vlasák, prokličkoval suverénně obranou Pardubic, ale jeho ostrou střelou si Růžička vychutnal parádním zákrokem lapačkou. Hrálo se velmi útočně a hokej musel bavit. Plzeň dostávala soupeře pod tlak, ale bez kýženého efektu. Naopak udeřily Pardubice. Ve čtrnácté minutě rozhodčí signalizoval výhodu hostů, Rákos našel před bránou Lukáše Krále, který byl nikým nehlídán, vychutnal si Cháberu kličkou do bekhendu a usměrnil kotouč pod víko plzeňské klece.-0:1- . Plzeňští nadále předváděli velmi ofenzivní souhru, v sedmnácté minutě po faulu na Kracíka byl velmi blízko ke vstřelení branky Benák pálící od modré, ale puk se v síti netřepotal. První třetinu tak vyhráli hosté, kteří z minima využili maximum, naopak lepší Plzeň se z gólu neradovala.

Plzeň na Pardubice vlétla, Vlasákovu střelu Růžička se štěstím vyrazil. Lasselsberger si vytvořil drtivý tlak v následné přesilovce, zamkl Moeller v obraném pásmu a při Pardubických stálo opravdové štěstí. Vlasák prozvonil tyčku Růžičkovy brány, Strakova rána mířila jen těsně vedle a úspěšný nebyl ani Smrek. Následně šla do čtyř Plzeň a rovnou na čtyři minuty. Ale do brejku se dostal Straka, zezadu byl zahákovaný a bylo nařízeno trestné střílení. Pavel Vostřák ale proti Růžičkovi neuspěl! Počet hráčů se po chvíli srovnal, Cetkovský šel za podražení nedobrovolně odpočívat. A pokračoval tlak Plzeňských, kteří, ač si vytvářeli stoprocentní šance, zatím nedokázali gólově uspět. Z mezikruží na konci osmé minuty jedovatě pálil Redlihs, ale Růžička nadále přiváděl plzeňské střelce k šílenství. K přesilovce se dostali v polovině zápasu i hosté, Zohorna důrazně dotíral před brankářem, který už měl puk dávno v rukavici, za což schytal od plzeňských obránců pár pohlavků. Obešlo se to ale bez trestu, a tak pokračovala strhující útočná podívaná! Pardubice při přesilové hře v patnácté minutě vytvořili kombinační kolotoč, ale Zadina ani Král nepřekonali plzeňskou obranu, ani pozorného Cháberu. Martin Straka poté skvěle zamířil, ale štěstí nestálo při modrobílých ani tentokrát. Diváci však jeho důvtip ocenili ovacemi a bouřlivým skandováním. Pak už ale ČEZ Aréna v Plzni doslova explodovala. Roman Tomas přihrál Smrekovi, ten našel Jaroslava Kracíka, který utnul střelecké trápení a srovnal půl minuty před koncem třetiny na 1:1 .

V úvodu závěrečné třetiny se Plzeňským naskytla možnost čtyřminutové přesilovky a Růžička byl v ohni střel. Straka našel volného Vostřáka, ten měl téměř odkrytou branku, Růžička se ale bleskurychle přesunul a betonem puk vytěsnil mimo klec. Pak už se ale Plzeň mohla radovat. V čase 44:57 opět řádila první formace a na konci pohledné akce byl Tomáš Vlasák, který poslal puk do sítě! -2:1- . Lasselsberger nadále bavil publikum svými skvělými kousky. Další skvělou podívanou připravil opět plzeňský první útok a Vostřákova střela, kterou lapil Růžička. Ve padesáté čtvrté minutě Plzeň odskočila na rozdíl dvou branek. Čakajík poslal puk před branku, tam tečoval kapitán Martin Straka a bylo to už 3:1. Pardubice se ale nevzdávaly, po chvíli už prověřil Cháberu Semorád, ale plzeňský brankář tým podržel. Vzápětí se řítil na Růžičku Martin Straka, poslal puk do sítě, nicméně rozhodčí se musel o regulérnosti branky přesvědčit, protože branka byla následně posunutá dojíždějícím obráncem Pardubic. V pětapadesáté minutě byl tedy stav 4:1. Plzeň už závěr dohrála se vší parádou a potvrdila v závěru sezóny výtečnou formu.

Pavel Hynek (Plzeň): "Dvě třetiny jsme se potýkali s velkou nervozitou, kterou umocnil gól hostů. Vítězství se rodilo hodně těžce. Neproměnili jsme i ty největší šance. Šťastným vyrovnáním se to zlomilo a už jsme věřili, že to otočíme."

Jiří Seidl (Pardubice): "Dneska rozhodla jednoznačně třetí třetina. První a druhou třetinu jsme za podpory gólmana Růžičky dokázali nějak vyřešit šance Plzně a drželi jsme krok. Ve třetí nápor Plzně narůstal, ten tlak se hodně vystupňoval a dostali jsem tři góly."