PCE - PLZ 8:5 - Plzeň před televizními kamerami nezazářila

Pardubice – Plzeňskému Lasselsbergeru se televizní utkání na pardubickém ledě hrubě nevydařilo, tamní výběr vybojoval přesvědčivé vítězství v poměru 8:5. Skóre se zprvu přelévalo ze strany na stranu a po většinu doby to byli modrobílí, kdo vedl. Ale pak po třetím gólů Východočechů odjel nedobrovolně na plzeňskou střídačku zraněný Roman Málek a jeho místo zaujal Martin Altrichter. Tým jakoby to zaskočilo, a než se rozkoukal, měl v síti další tři přírůstky. Trefil se i explzeňák Divíšek. To však nebylo všechno! Rychlé dva góly, z nichž jeden z trestného střílení, vrátily Západočechy do hry. Když se pak na úvod třetí třetiny ale trefil Starý, bylo o vítězi rozhodnuto.

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň

8:5
1:2, 5:3, 2:0

Branky a nahrávky: 9. Starý (Koukal, Kolář), 22. Koukal (Kolář, Starý), 28. Tvrdík (Pivko, Divíšek), 29. Pivko (Štrbák, Divíšek), 34. Divíšek (Štrbák, Pivko), 35. Cetkovský (Pucher), 42. Starý (Kolář, Koukal), 59. Somík (Cetkovský, Čáslava) – 6. Matějovský (Důras, Vampola), 13. Vlasák (Hudec), 26. Fabuš (Kracík), 37. Vlasák z trestného střílení, 38. Vampola (Důras, Straka). Rozhodčí: Šindler – Kalivoda, Pavlovič.. Vyloučení: 8:10. Využití: 3:3. Diváci: 6710. Střely na branku: 37:29. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 6:3, 6:5, 8:5.

HC Dynamo Pardubice

Lašák – Píša, Čáslava, Snopek, Štrbák, Nakládal, Havíř, Zukal, Kolář II – Cetkovský, Pucher, Somík – Tvrdík, Divíšek, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Radil, Blažek, Ondřej.

HC Škoda Plzeň

Málek (28. Altrichter) – Benák, Smrek, Čakajík, Hudec, Dresler, Pácal, Cartelli, Redlihs – Fabuš, Straka, Vlasák – Důras, Vampola, Kracík – Dvořák, Kubalík, Matějovský – Kovář, Laš.

Brankáři

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp TM
Martin Altrichter 32 18 5 13 72,22 0
Roman Málek 28 19 3 16 84,21 0

Hráči v poli

Jméno G A B +/- TM
Václav Benák 0 0 0 -1 2
Mario Cartelli 0 0 0 -1 0
Martin Čakajík 0 0 0 -2 2
Michal Důras 0 2 2 -1 0
Michal Dvořák 0 0 0 -1 0
Peter Fabuš 1 0 1 0 0
Stanislav Hudec 0 1 1 -2 0
Jan Kovář 0 0 0 0 0
Jaroslav Kracík 0 1 1 -2 0
Tomáš Kubalík 0 0 0 -1 0
Radek Matějovský 1 0 1 -2 6
Tomáš Pácal 0 0 0 -1 0
Jekabs Redlihs 0 0 0 0 0
Peter Smrek 0 0 0 -1 6
Martin Straka 0 1 1 -1 0
Petr Vampola 1 1 2 -1 4
Tomáš Vlasák 2 0 2 0 0

komentář

Branky padaly výhradně v převaze jednoho hráče

Zápas soupeřů z vyšších pater tabulky sliboval napínavý televizní duel. Jeho doménou měl být souboj plzeňské ofenzívy s lídrem Martinem Strakou s jeho strážcem rekrutovaným z řad pardubické obrany Petrem Čáslavou. Spolupráce první obrany domácích Časlava – Píša nebyla ovšem pozorná hned ve druhé minutě, kdy plzeňský kapitán po pěkné kombinaci své trojky mířil nad Lašákovu klec.

Ovšem ještě před touto šancí mohl být ve vedení Moeller. A to hned ve 26. vteřině, kdy se po přiťuknutí Cetkovského netrefil Somík. Deset vteřin poté zase trefil Málkovo rameno Divíšek. I přes tento začátek udeřili první Západočeši ve svém produktivním umu. Sudí Šindler poslal odpočinout na trestnou lavici Somíka a Lasselsberger převahu bleskově využil. Důras napřáhl k důraznému příklepu z kruhu a jeho střelu změnil v gól Radek Matějovský – 0:1.

V osmé minutě dostali výhodu přesily na ledové ploše také domácí. A byli neméně úspěšní! Souhru přes připravenou šablonku sehrál produktivní modrý útok Moelleru, kde Koukal nachystal vynikající přihrávku před brankoviště Janu Starému, jenž zvedl puk mimo Málkův dosah – vyrovnáno 1:1.

Zápasu hrály dále prim přesilovky. To potvrdili hosté i v další situaci. Signalizovanou výhodu zajistil pro Plzeň Strakův „hlídač“ Čáslava. Šindler ale trest nakonec neuložil, protože ve spolupráci s šestým hráčem v poli dostal kotouč Tomáš Vlasák, který vyčkal se svým švihem až na ideální moment. Puk pak prolétl klubkem hráčů až do sítě – 1:2. Šest minut před koncem třetiny mohla Plzeň inkasovat v oslabení tři ku pěti, avšak ubránila se více než pozorně.

Brankový ohňostroj přinesl přestřelku se skórem 6:5

Není bez zajímavosti, že dva diváci sledovali první třetinu z reklamního vozu situovaného do rohu arény. Před druhým dějstvím, ale svou „výhru“ již dál nečerpali a své místo opustili. Neviděli tak druhou branku domácího celku, která padla po trochu vzdušné souhře Koláře se zakončujícím Petrem Koukalem, který těsně před Málkem usměrnil plachtící puk do sítě – 2:2.

Rozhodčí Šindler poté vyloučil domácího Havíře a Západočeši převahu znovu proměnili. Hezkou souhru první formace zakončil najíždějící Peter Fabuš střelou z jedničky pod Lašákovu horní tyč – 2:3.

Brankostroj se ale zdaleka nezastavil. Excelentně předvedla přečíslení dva na jednoho dvojce Tvrdík – Pivko. Pivko poslal přesnou žabičku a Michal Tvrdík blafákem do bekhendu prostřelil Málka – 3:3. Tvrdík tak bodoval v sedmém zápase v řadě a důstojně oslavil svůj jubilejní pětistý zápas. Ve stejném čase vystřídal Málka v kleci Plzně Altrichter. Ihned po této změně šel Moeller poprvé v utkání do vedení. Do kombinace druhého útoku se vložil bek Štrbák, jenž adresoval touš Liboru Pivkovi, který z nulového úhlu prostřelil Altrichtera – 4:3.

Ze strany Východočechů toto nebylo zdaleka vše. Mezi časem 23:07 a 24:17 obdržel Lasselsberger další dvougólový nášup! První z dvojce branek docílil svou individuální akcí a přesně alokovanou střelou do horního růžku svatyně hostů Tomáš Divíšek – 5:3. Druhou branku pak vsítil Jiří Cetkovský, který po bekhendovém nahození Puchera upravil již na 6:3.

Gólová palba pokračovala i přičiněním plzeňského sudího Šindlera, který jedním rozhodnutím zajistil Plzni dvě branky. V jedné akci nařídil trestné střílení za faul Somíka a zároveň poslal na trestnou lavici Puchera. Trestné střílení proměnil tradiční hostující exekutor Tomáš Vlasák bekhendovou kličkou – 6:4. Vyloučení Puchera poté využil Petr Vampola, který doklepl vysoký lob vyslaný Důrasem – 6:5.

Závěr si Pardubice pohlídaly

Pardubice dohrávaly v úvodu třetí třetiny čtyřicetisekundovou převahu pět na tři. Využily ale až tu následnou v klasickém střihu. Kombinaci do prázdné branky zakončil rtuťovitý třetí útok domácích Janem Starým – 7:5. Šťastný střelec zaznamenal již svou devátou letošní branku.

Starý mohl mít i svůj první extraligový hattrick. Ihned po své brance mu ale v cestě stála tyč. Při vyloučení Tvrdíka sice hosté střelecky úspěšní nebyli, ale pevně svírali Moeller v jeho obranné třetině téměř celé dvě minuty. Po úpravě skóre volala zejména teč Kracíka, či projížďka Straky.

Ne zcela zaplněné tribuny sledovaly v závěru zvýšenou snahu hostů o korekci výsledku. Domácí museli také upustit od adresnějšího střežení Straky, jelikož jej jeho trenéři posílali na hřiště prakticky každé druhé střídání. Ovšem Plzeň se k power play nakonec nedostala. Poslední využitou přesilovku využil rychlou dorážkou Radovan Somík a uzavřel střelecké hody na výši 8:5. Moeller tak zaslouženě získal všechny tři body.

Ohlasy trenérů

Jiří Seidl (HC Moeller Pardubice): „Rád děkuji týmu a klukům za tříbodové vítězství. Dokázali jsme třikrát stáhnout vedení Plzně, to bylo pro nás velice důležité. Uklidňující byl pro nás gól na 7:5 na začátku třetí třetiny. Pak jsme si už to nenechali vzít. Nevím, jestli mužstva tak dobře hrála přesilovky a útočila, nebo jsme všichni tak špatně bránili. To opravdu nevím.“

Pavel Hynek (HC Lasselsberger Plzeň): „Utkání se mi nehodnotí lehce. Dobře jsme jej rozehráli, třikrát jsme vedli, ale vlastní nedisciplinovaností jsme se o ně připravili a nechali si to otočit na 4:3, pak jsme to akorát tlačili do kopce. Dnes jsme propadli jako mužstvo v obranné fázi.“